U sjeni afere Ine u kojoj je ključni akter Damir Škugor osumnjičen za plinsku malverzaciju tešku više od 66 milijuna eura odvija se pravna bitka njegove supruge Ane Škugor protiv Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM). Ana Škugor izgubila je radni spor, u kojem je tvrdila da je njezin otkaz bio nezakonit te da su okolnosti koje su nastupile nakon uhićenja supruga dovele do povrede njezinih prava.
Dala otkaz pa se nakon uhićenja supruga naglo pokušala vratiti na posao
Ana Škugor gotovo je dvadeset godina radila u HAKOM-u, a posljednje dane u toj je firmi provela kao viša stručnjakinja u Sektoru elektroničkih komunikacija. U kolovozu 2022. predala je zahtjev za otkaz tvrdeći da je nezadovoljna poslom i da želi promjenu. Prema presudi, njezin plan bio je zaposliti se u obiteljskoj tvrtki, koju je osnovao otac njezina supruga Dane Škugor.
Tvrtka je osnovana svega mjesec dana prije uhićenja Damira Škugora i dvadesetak dana prije nego što je Ana Škugor dala otkaz u HAKOM-u, a Dane Škugor također je obuhvaćen aferom jer je na njegov račun uplaćeno oko 66.3 milijuna eura za koje se sumnja da su stečeni nezakonitom trgovinom jeftinim plinom iz državne kompanije.
No svega nekoliko dana nakon što je uhićen njezin suprug Damir, povukla je svoju odluku navodeći kako se našla u teškoj životnoj situaciji zbog gubitka jedinog izvora prihoda kojima je uzdržavala obitelj.
HAKOM ustvrdio da je odluka bila konačna
Na sudu je izjavila da joj je ravnatelj HAKOM-a Miran Gosta rekao kako neće biti problema s opozivom otkaza te da se može vratiti na posao. No pisani opoziv njezine odluke nije prihvaćen, a agencija je ostala pri tome da otkaz ostaje na snazi jer je riječ o jednostranoj odluci radnika, koja stupa na snagu bez obzira na promjenu mišljenja.
HAKOM se pozvao na zakonsku regulativu koja jasno propisuje da otkaz radnika ne zahtijeva pristanak poslodavca te da opoziv otkaza vrijedi samo ako obje strane na to pristanu.
Tijekom postupka svjedoci iz HAKOM-a potvrdili su da je Škugor bila svjesna svih posljedica svoje odluke. Izvjesno je da je na sastanku u kolovozu, prilikom izlaznog razgovora, potvrdila kako joj je zadnji radni dan 12. rujna 2022., što je zabilježeno u službenim zapisnicima bez ikakvih njezinih prigovora.
Što je zaključio sud
Sud je zaključio da Ana Škugor nije uspjela dokazati da je poslodavac povrijedio njezina prava. Sud je presudio da je njezin otkaz zakonito proveden te da nije bilo osnove za poništenje odluke o prestanku radnog odnosa. Unatoč tvrdnji da je poslodavac jednostrano skratio otkazni rok, dokazano je kako je datum završetka radnog odnosa bio rezultat međusobnog dogovora.
Tijekom postupka HAKOM je isticao kako nije mogao zanemariti činjenicu da je Škugor otvoreno izražavala nezadovoljstvo uvjetima rada, što su potvrdili i neki kolege. Njezin navodni stav da će s olakšanjem napustiti agenciju te izjave u kojima je žalila druge kolege "što ostaju raditi kod takvog poslodavca" dodatno su narušili povjerenje. Sud je te iskaze uzeo u obzir, ali naglasio kako samo nezadovoljstvo poslom ne može biti presudno, već se ključno pravno pitanje odnosilo na valjanost njezine izjave o otkazu.
Pritisak afere Ine u pozadini
Tijekom postupka Ana Škugor tvrdila je da je otkaz povezan s aferom Ine te da je HAKOM odbijanjem opoziva htio izbjeći negativan publicitet zbog povezanosti s njezinim suprugom. Agencija je to odlučno odbacila ističući da su odluke donesene isključivo na temelju njezinih postupaka i zakonskih okvira.
Prvostupanjska presuda Općinskog radnog suda u Zagrebu potvrdila je da je njezin radni odnos prestao zakonito, temeljem njezine vlastite odluke, bez obzira na kasniju promjenu mišljenja. Inače, sud je odbio i protutužbu HAKOM-a.
U tijeku je žalbeni postupak.