BILA je subota, 26. veljače 2022. godine, treći dan ruske invazije na Ukrajinu. Svijet je još bio u nevjerici da je netko pokrenuo invaziju ovolikih razmjera u Europi, najveću od Drugog svjetskog rata.
Rusi su, nakon što su mjesecima lagali svijet da ne pripremaju rat, dva dana ranije, 24. 2., navalili na Ukrajinu sa svih strana s otprilike 200.000 ljudi. Nezaustavljivo su jurili prema najvećim gradovima i mnogi su u to vrijeme vjerovali da je samo pitanje dana kad će ući u Kijev.
Tu subotu ujutro društvenim mrežama, a potom i svjetskim medijima, proširile su se snimke gorućeg nebodera u Kijevu. Pogođen je, kako je rečeno, ruskim projektilom. Rusi će to kasnije pokušati demantirati i za sve okriviti Ukrajince.
Tipični neboder iz vremena socijalizma smješten u Aveniji Lobanovski u Kijevu postat će tako jedan od prvih simbola rata i užasa koji su tek počinjali. Snimka gorućeg odvaljenog nebodera netom pogođenog projektilom prva je takva snimka iz Europe, još od vremena opsade Vukovara i Sarajeva.
Kao i mnogi Ukrajinci, Konstantin Lisčuk nije vjerovao da bi pravi rat mogao izbiti. U vrijeme napada, on, žena i kći bili su u svom stanu, u 24-katnom neboderu. Stan su kupili par godina ranije da bi kći mogla imati svoju sobu. Dugo su ga uređivali, a onda su krajem 2021. godine uselili.
"Dijete me pitalo hoće li nas pogoditi projektil. Rekao sam joj da neće. Ali to se dogodilo", rekao je u lipnju ovaj vlasnik uništenog apartmana.
U noći netom prije incidenta spavali su u hodniku. Žena je bila nervozna i željela je da spavaju u hodniku. Riječ je o takozvanom pravilu dvaju zidova - između vas i vanjskog dijela moraju biti barem dva zida. Ujutro su se probudili i pripremali doručak. Sjedili su u hodniku kad je projektil udario.
"Sjećam se, točno sam znao što ću raditi. Morao sam sve pronaći. Bio je to armagedon", ispričao je par mjeseci nakon napada.
Požar je izbio na donjim katovima. Kako je ispričao, u napadu je ozlijeđeno 80 stanara. Vjeruje se da nije bilo puno žrtava zbog toga što su mnogi bili u skloništima ili su, poput ove obitelji, boravili u prostorijama koje nisu na vanjskim dijelovima zgrade.
Nakon incidenta njegova kći počela se bojati buke. "Tata, sjećaš se kako si mi rekao da nas neće pogoditi projektil. Lagao si. Nemoj više", rekla mu je.
Ogromno uništenje i brza obnova
Uništenje je bilo veliko, uništeni su stanovi između 15. i 21. kata. Šteta se penjala do dva milijuna eura.
Zgrada je obnovljena niti godinu dana nakon što je pogođena. Zgrada je obnovljena javnim novcem, ali i donacijama koje su se mjesecima skupljale. Slike prije i poslije objavljene su na službenoj ukrajinskoj stranici na Facebooku.
"Ruski je projektil u veljači 2022. godine pogodio stambenu zgradu na aveniji Lobanovski u Kijevu, čija je srceparajuća fotografija zgrozila cijeli svijet i pokazala prave namjere Rusije.
Rusija je mislila da će ovim ratnim zločinom slomiti ukrajinski duh i prisiliti nas na predaju. Ipak, Ukrajinci nastavljaju borbu.
Gotovo godinu dana kasnije, zgrada je renovirana. Šteta na zgradi se više ne vidi, ali je ožiljak zauvijek u našim srcima. Neka svaka nova obnova zaliječi naše rane i postane simbol naše nesalomljive budućnosti", objavljeno je na ukrajinskoj stranici.