Vladajuća Srpska napredna stranka (SNS) proglasila je sinoć pobjedu u Beogradu, Novom Sadu i većini lokalnih uprava u Srbiji nakon izbora u kojima su birani vijećnici u 67 gradova, općina i gradskih općina.
Tu je pobjedu u sjedištu SNS-a proglasio član te stranke i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je u svibnju prošle godine formalno odstupio s čela SNS-a, koji je u Srbiji na vlasti 12 godina.
Iznenađenje izbora je Niš, u kojem su dosad vladajući SNS i oporbene liste izjednačene s po 30 mandata. SNS je, prema prvim rezultatima, u Nišu osvojio manje od 50% glasova, što neće biti dovoljno za upravljanje gradom. Najjača oporbena lista, koju predvodi liječnik Dragan Milić, osvojila je oko 23 posto glasova.
"Niš je sada slobodan grad"
Milić, koji je već proglašen najvećim iznenađenjem izbora, izjavio je sinoć da je Niš sada "slobodan grad" i da "nikada više nevidljiva beogradska ruka" neće upravljati tim gradom. Rekao je da neće surađivati s SNS-om, nego složiti vlast u Nišu s opozicijom.
Da ga je uspjeh oporbenih stranaka u Nišu iznenadio, priznao je sinoć i sam Vučić.
"Teško vrijeme nas očekuje, prvenstveno agenda gospodarskog rasta, a napose će biti teško na vanjskopolitičkom planu. Očekujem od vas da pružite ruku političkim protivnicima, oni sad imaju značajnu zastupljenost u lokalnim samoupravama, i to morate imati u vidu, ponajprije u Nišu, gdje rezultati nisu kakve smo očekivali", rekao je Vučić u izbornom stožeru SNS-a.
Tko je Dragan Milić?
Rođen je 1965. godine u Leskovcu. Milić je na Medicinskom fakultetu u Nišu diplomirao s prosječnom ocjenom 9.91. Ima ukupno završene tri specijalizacije: opću kirurgiju, vaskularnu kirurgiju i kardiokirurgiju. Šef je Klinike za kardiokirurgiju u Nišu.
U zvanje izvanrednog profesora na Medicinskom fakultetu u Nišu izabran je 2019. godine. Nedavno mu je uručeno rješenje o prestanku radnog odnosa na Medicinskom fakultetu nakon isteka petogodišnjeg ugovora. Milić je srpskim medijima rekao da neće raditi na fakultetu jer dekanica nije u skladu sa zakonom završila izborni proces za njegov izbor u zvanje redovnog profesora.
Milić je tim povodom poručio da neće odustati od izborne utrke za bolji i pravedniji Niš iako posljedice po Kliniku za kardiokirurgiju, kojom rukovodi, mogu biti krajnje ozbiljne.
"Kardiokirurzi, dr. Saša Živić, dr. Aleksandar Kamenov i dr. Vladimir Stojiljković, kojima sam ja mentor za obranu doktorske disertacije i koji se nalaze pred obranom teze, neće moći doktorirati. Klinika za kardiokirurgiju UKC Niš će izgubiti status klinike jer nema nastavnika kardiokirurgije u svojim redovima", rekao je Milić.
Ulazak u lokalnu politiku najavio je u travnju.
Milić i njegov tim radili 12 vikenda bez plaće
Milić je javnosti postao poznat kad su on i drugi liječnici kliničkog centra u Nišu odlučili da 12 uzastopnih vikenda operiraju u slobodno vrijeme i bez naknade kako bi ukinuli zaostatke. Rezultat je bio ukidanje lista čekanja.
"Sve je počelo na inicijativu mladih kolega zaduženih za provjeru pacijenata s liste čekanja kad su jednog dana javili 'vaš tata je došao na red, može u ponedjeljak', a dobili su odgovor 'moj tata je umro prije 10 dana'. Onda su rekli: 'Moramo skinuti te liste čekanja da bi ljudi preživjeli'", ispričao je tada Milić za tjednik NIN.
Obavili su 287 operacija
Objasnio je kako se dogodilo da je liječnički tim vikende provodio u operacijskoj dvorani operirajući bez nadoknade. "Mi smo 'poklonili' 24 dana našim pacijentima i spasili brojne živote onih koji bi umrli čekajući operaciju. Da je to i samo jedan spašen život, a obavili smo 287 operacija za ta naša 24 dana, vrijedilo je truda jer ljudski život nema cijenu", rekao je Milić za NIN.
"Možete novcem mjeriti štošta, kilu rajčice, bocu soka ili kutiju cigareta, ali ljudski život mjeriti novcem - to ne možete. I to je osnovna razlika", dodao je. Šef niške klinike rekao je da to što su on i njegovi kolege "poklonili neko vrijeme" svojim pacijentima "nije nikakva žrtva" i ne očekuju ni nagrade ni priznanja, naprotiv - samo bolje uvjete rada.
"Molimo državu da nam ne daje nikakva odličja, ali nam treba osoblje, medicinske sestre, liječnici, oprema", poručio je Milić. Kritizirajući stanje u srpskom zdravstvu, Milić je ocijenio da je problem što je "izopačen sustav vrijednosti" i što vlada "partokracija" jer kad netko dobije vlast, to smatra svojim plijenom, a direktori kliničkih centara, bolnica, javnih poduzeća određuju se "na osnovu stranačke pripadnosti".
Milića su tada napadali ministrica zdravstva i sindikalisti, ali građani su ga podržali.