Ovako izgleda "istinska europska metropola" koju je Bandić ostavio Zagrepčanima

Foto: Martina Pauček Šljivak/Index

PREKJUČER je na zagrebačkom groblju Mirogoj pokopan zagrebački gradonačelnik Milan Bandić koji je preminuo u nedjelju od srčanog udara. 

Na njegovom sprovodu govor je održala vršiteljica dužnosti gradonačelnice Jelena Pavičić Vukičević koja je tom prilikom rekla da je Bandić "pretvorio Zagreb u istinsku europsku metropolu".

> Pokopan Milan Bandić

"Opraštamo se od političkog lidera i najdugovječnijeg zagrebačkog gradonačelnika koji je izmijenio vizure grada pretvorivši ga u istinsku europsku metropolu", rekla je.

Index je nakon Bandićevog sprovoda obišao centar te "istinske europske metropole" koji je već godinu dana u polurazrušenom stanju, a s gotovo svake treće zgrade u centru prijeti opasnost. Među njima su i zgrade institucija poput Županijskog, Trgovačkog i Vrhovnog suda, zgrada Ministarstva vanjskih i europskih poslova, zgrade u kojima se nalaze kafići i restorani s terasama koje su od otvaranja ponovno pune, a gotovo se nitko više i ne sjeti pogledati iznad sebe.

U godini dana nije se pokrenulo ništa oko obnove

Od potresa koji je pogodio Zagreb 22. ožujka 2020. i uzrokovao brojnu materijalnu štetu nije učinjeno ništa ili gotovo ništa. Petrinjski je potres 29. prosinca 2020. dodatno uzdrmao već oštećene građevine. Obnova ni nakon godinu dana nije krenula, tek se kod pojedinih zgrada mogu vidjeti skele, no nije riječ o planiranoj obnovi iza koje stoji Grad, već su to učinili stanari tih zgrada koji su imali određena sredstva na računu zgrade, što im je omogućilo podizanje kredita.

Kako izgleda istinska europska metropola, kako je naziva Jelena Pavičić Vukićević, možete vidjeti na našim fotografijama.

Također treba napomenuti i da je Grad tek u siječnju, pod pritiskom roditelja učenika koji pohađaju škole u centru, organizirao da se s nekih zgrada uklone opasni dijelovi, no i nakon toga je ostao veliki broj zgrada s kojih još uvijek prijeti otpadanje dijelova.

> Roditelji pokrenuli peticiju. Pogledajte što prijeti s vrhova zgrada

Najbolji dokaz tome su i gromade koje učestalo padaju s vrhova zgrada na ulice u centru, gdje svakodnevno prolazi stotine ljudi. Jedna od takvih ulica je Preobraženska, u kojoj opasnost predstavlja zgrada tik do pravoslavne crkve, a ta mala ulica vodi do jednog od omiljenih okupljališta Zagrepčana - Cvjetnog trga pa je puna pješaka.

>>U centru grada otpali dijelovi više zgrada i pali na ulicu

Zgrada koja je simbol zagrebačkog potresa velika je prijetnja prolaznicima

Nemojmo zaboraviti i zgradu u samom centru grada, na uglu Đorđićeve i Petrinjske ulice, koja je postala simbol zagrebačkog potresa, a u tako je lošem stanju da samo što se nije raspala. U blizini te zgrade nalazi se dječji vrtić koji pohađa dvjestotinjak djece i svakodnevno prolaze ulicom na putu do njega. Iako je dio te polurazrušene zgrade ograđen, još uvijek prijeti velika opasnost. Naime, u slučaju da se zgrada uruši, ograda koja je postavljena nije dovoljna da spriječi da komadi građevine ne padnu i na prostor koji nije ograđen, prvenstveno na dio koji se nalazi u Petrinjskoj ulici.

Istovremeno ta ograda onemogućuje odvijanje prometa jer se više ne može skretati automobilima iz Petrinjske u Đorđićevu, kao što je to bilo moguće do potresa.

I glavni trg glavnog grada izgleda oronulo jer s okolnih zgrada nedostaju veliki dijelovi fasada. To je ukratko opis istinske europske metropole kakvu je Zagrepčanima ostavio Bandić.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.