PRIJE uvođenja eura građani su se najviše bojali poskupljenja. Hrvatska je tri dana dio eurozone, a do poskupljenja je uistinu i došlo. Društvene mreže pune su raznih primjera brojnih poskupljenja nakon uvođenja eura, bilo da se radi o trgovinama, uslugama poput frizerskih salona ili naplati parkiranja.
>> Ovo su poskupljenja na koja se ljudi najviše žale
Većini je pritužbi zajedničko da je došlo do zaokruživanja na okrugao broj eura ili centa. Ministar Davor Filipović danas je žestoko napao trgovačke lance. Kazao je da neopravdano podižu cijene te da pokušavaju prevariti građane.
Premijer Andrej Plenković objavio je jučer na Twitteru da je sazvao sastanak s nadležnim ministrima i inspekcijskim vlastima. "Uvođenje eura nije razlog za povećanje cijena roba i usluga", poručio je Plenković.
"Poskupljenje će biti blago i jednokratno"
Da uvođenje eura neće dovesti do značajnih poskupljenja ponavljao je premijer uoči tog uvođenja. Izdvojili smo neke od izjava koje je dao u posljednje dvije godine.
"Učinak konverzije kune u euro na rast potrošačkih cijena bit će blag i jednokratan. Na to ukazuju iskustva drugih članica, gdje su cijene u prosjeku povećane za svega 0.23%. Da budem sasvim plastičan u razumijevanju ovoga, to znači da bi vam se prosječna cijena jedne kave povećala za oko dvije lipe", rekao je Plenković 28. veljače 2019. godine.
Tada je naglasio i da bi "eventualni rast potrošačkih cijena čak imao i manji utjecaj na dobra i usluge koja kupuju naši građani s nižim dohotkom".
"Nećemo dobiti europske cijene, a sačuvati hrvatske plaće"
Vlada je "zlouporabe pri zaokruživanju cijena i njihov neosnovani rast" planirala spriječiti dvojnim iskazivanjem cijena, rekao je tada Plenković.
"Stoga ne stoje zvučni slogani da ćemo dobiti europske cijene, a sačuvati hrvatske plaće", rekao je u veljači 2019. godine. Cijeli govor možete pogledati na stranicama vlade.
"Rast cijena će biti zanemariv"
Nešto kasnije, 24. kolovoza, Plenković je rekao da će rast cijena zbog uvođenja eura biti zanemariv.
"Uvodimo euro u specifičnom trenutku, to treba imati na umu, sve je veća inflacija u svim zemljama članicama, ali suprotno nekim tvrdnjama iskustvo pokazuje da je rast cijena u zemljama koje su uvele euro bio jednokratan i minimalan, između 0.2 i 0.3 postotna boda, što je zanemarivo u sadašnjim stopama inflacije", rekao je Plenković.
"U drugim državama nije došlo do rasta cijena"
"Očekujemo da cijela tranzicija prođe dobro", poručio je Andrej Plenković 23. studenog prošle godine za Media servis.
"Kada je riječ o riziku od rasta cijena, komparativno gledano to se do sada, zbog eura, nije događalo u drugim državama članicama koje su ulazile. Prema tim iskustvima, taj rizik je sveden na minimum. Ono što je naša specifičnost je što se događa u kontekstu inflacije koja nije vezana uz euro, nego uz druge okolnosti. Zato su u ovom kontekstu posebno važne mjere koje smo poduzimali s više paketa koji su antiinflatornoga karaktera", rekao je Plenković uoči uvođenja eura.