Poziv na evakuaciju upućen jučer stanovnicima na sjeveru Gaze, područja koje je pod opsadom nakon Hamasova napada na Izrael, osudili su Saudijska Arabija, Jordan, Arapska liga i Turska, a UN ga ne odobrava iz straha od humanitarne katastrofe, prenosi France Presse.
Evo glavnih reakcija:
Saudijska Arabija
Saudijska Arabija je u petak priopćila da "odlučno odbija pozive na prisilno preseljenje palestinskog stanovništva u Gazi i osuđuje neprestano bombardiranje civila koji se ne mogu braniti" na tom teritoriju, što je njezina najoštrija kritika upućena Izraelu nakon Hamasovog napada, navodi se u priopćenju ministarstva vanjskih poslova.
Jordan
Kralj Abdulah II. upozorio je da se "Palestince ne iseljava s palestinske zemlje i da se ne potiče njihovo iseljavanje", navodi se u priopćenju. "Kriza se ne bi trebala širiti na susjedne zemlje i tako pogoršati izbjegličko pitanje", dodao je.
Arapska liga
Izraelska naredba stanovnicima Pojasa Gaze jest "prisilno preseljenje" i "zločin koji nadilazi razum", ocijenio je čelnik Arapske lige Ahmed Abul Geit. Osudio je čin gnusne osvete (...) radi kažnjavanja bespomoćnih civila u Gazi, navodi se u pismu glavnom tajniku UN-a.
Turska
Poziv na evakuaciju je "neprihvatljiv", rekao je turski ministar vanjskih poslova. "Nagnati 2.5 milijuna stanovnika Gaze (...) da se isele u krajnje ograničeno područje očita je povreda međunarodnog prava i nehumano je."
I turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan u petak je ocijenio da je "prekid opskrbe vodom, strujom i hranom za 2 milijuna ljudi zatvorenih na 360 četvornih kilometara povreda temeljnih ljudskih prava".
Egipat
Predsjednik Abdel Fatah al-Sisi ocijenio je u četvrtak da se stanovnici Gaze ne smiju "pokolebati i trebaju ostati na svojoj zemlji". Izjavu je dao prije naredbe za evakuaciju sjevera Gaze, pošto su zaredali pozivi da Egipat omogući siguran prolaz civilima koji bježe iz Pojasa Gaze.
Palestinski predsjednik
Mahmud Abas "bezuvjetno odbija preseljenje" stanovnika Pojasa Gaze jer bi to bila "druga Nakba (katastrofa, na arapskom) za naš narod", rekao je u priopćenju smjerajući pritom na 760.000 Palestinaca koji su tijekom rata 1948., kada je stvorena izraelska država, pobjegli ili su bili istjerani iz svojih domova.
UN
"Ujedinjeni narodi smatraju da će takvo preseljenje stanovnika imati razorne humanitarne posljedice", rekao je Stephane Dujarric, glasnogovornik glavnog tajnika organizacije. UN traži da se naredba "opozove", dodao je.
Sjedinjene Države
Predsjednik Joe Biden je istaknuo da je "odgovor na humanitarnu krizu u Gazi među njegovim prioritetima".
"Moji timovi u regiji rade u dogovoru s vladama Izraela, Egipta, Jordana i drugih arapskih zemalja i s UN-om kako bi se povećala (humanitarna) pomoć", rekao je američki predsjednik.
"Ne možemo zanemariti činjenicu da golema većina Palestinaca nema nikakve veze s Hamasom", dodao je. Joe Biden je u srijedu pozvao Izrael da u svojoj reakciji poštuje "ratno pravo".
Velika Britanija
Premijer Rishi Sunak pozvao je u petak Izrael da "zaštiti civile" u svom protunapadu na Hamas.
"Naravno, Izrael mora osigurati svu moguću zaštitu za civile", rekao je tijekom boravka u Švedskoj.
Njemačka
Ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock, koja je u petak boravila u posjetu Izraelu, osudila je "podmuklu računicu" Hamasa koji se stanovnicima Gaze koriste kao "štitom", rekla je.
Francuska
Predsjednik Emmanuel Macron pozvao je u četvrtak Izrael na "snažan", ali "pravedan" odgovor.
"Izrael ima pravo braniti se od terorističkih skupina, pa tako i Hamasa, ciljanim akcijama, štiteći civilno stanovništvo, jer to je zadaća demokracija", istaknuo je.
Europska unija
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen poručila je u petak izraelskom premijeru Benjaminu Netanyahuu da je Europa "uz Izrael" i da je Hamas "jedini odgovoran za sve što se događa". "Znam da će Izrael svojim odgovorom pokazati da je demokracija", rekla je još Von der Leyen.