VIŠE hrvatskih županija traži nove, strože mjere. Među onima koje su se već odlučile za to su Zagrebačka, Karlovačka, Primorsko-goranska, Dubrovačko-neretvanska, Bjelovarsko-bilogorska i Zadarska.
Šef Stožera civilne zaštite Davor Božinović najavio je da će se do 31. ožujka, do kada vrijede trenutne mjere, vidjeti postoji li potreba za dodatnim mjerama na nacionalnoj razini. Naglasio je da do tada očekuje strože mjere od županijskih stožera.
Za uskrsne praznike neće biti posebnog epidemiološkog okvira, vrijedit će preporuke kao i dosad. Božinović se nada da će se sve više događaja odvijati na otvorenom, uključujući i mise, jer će, prema njegovim riječima, ljepše vrijeme to dopustiti.
Izdvojili smo najvažnije nove mjere po županijama.
Zagrebačka
Zagrebačka županija pooštrila je mjere još 22. veljače što je ovog tjedna neznatno promijenjeno te produljeno do 21. travnja. Odlukom iz veljače je propisan pojačan epidemiološki nadzor za organizatore javnih događaja i okupljanja, dok je na svim društvenim i drugim okupljanjima uvedena obaveza pridržavanja mjera i uputa HZJZ-a.
Obavezno je korištenje maski u zatvorenim prostorima kojima se obavljaju djelatnosti i manifestacije ako nije moguće održavanje distance. Tadašnje mjere uvelike su se odnosile na korisnike usluga iz sustava socijalne skrbi, kojima je tada omogućen odlazak u obitelj na pet dana uz negativan test, izlazak u vanjski prostor uz maske i distancu te su propisane dodatne mjere pri njihovom povratku u sustav.
Posjete su dopuštene samo u vanjskim prostorima te iznimno u unutarnjim. Izlazak im se iz sustava dopuštao samo u epidemiološki prihvatljivim uvjetima ili zbog medicinskih razloga. Sada se ta zadnja odredba mijenja tako da pravo izlaska izvan prostora usluga smještaja u sustavu socijalne skrbi imaju korisnici koji su preboljeli covid-19 unutar 90 dana od početka bolesti te korisnici koji su se prije 14 dana cijepili drugom dozom cjepiva te uz medicinske razloge.
Karlovačka
Karlovački stožer također je zatražio strože mjere, što je Nacionalni stožer odobrio. Tako su od 25. ožujka u toj županiji obustavljene sve radionice što uključuje i dječje radionice i igraonice. Škole stranih jezika mogu se održavati samo online i li na daljinu Maske za lice obavezne su na otvorenim prostorima gdje se očekuje velik broj ljudi i to bez obzira na fizički razmak.
Zabranjuju se svi treninzi u zatvorenim prostorima, a iznimke su klubovi koji se natječu u prvom i drugom rangu natjecanja u seniorskoj konkurenciji, u prvom rangu natjecanja u juniorskoj konkurenciji na nacionalnoj razini u ekipnim sportovima kao i u konkurenciji u ekipnim klupskim natjecanjima na nacionalnoj razini, u najvišem rangu liga u sastavu natjecanja. Iznimka su i treninzi i natjecanja kategoriziranih sportaša u individualnim sportovima i sportaša nacionalne razine koji se pripremaju za europska i svjetska natjecanja, sukladno popisu kojeg je na prijedlog Hrvatskog olimpijskog odbora, Hrvatskog paraolimpijskog odbora i Hrvatskog saveza gluhih odobrilo Ministarstvo turizma sporta.
Poslodavci su obvezani na pojačanu kontrolu u svojim prostorijama dok je pojačan nadzor preporučen i u svim ustanovama predškolskog i školskog visokog obrazovanja.
Primorsko-goranska
Primorsko-goranski stožer danas je donio nove mjere, među kojima su zabrana održavanja javnih okupljanja s više od 15 osoba, obustava rada teretana i dječjih radionica, a preporučen je i pojačani nadzor provedbe važećih mjera.
Nove mjere bit će na snazi 14 dana, a kao prva je navedena zabrana održavanja svih javnih događanja i okupljanja na kojima je prisutno više od 15 osoba na jednom mjestu. Privatna okupljanja ograničavaju se na osam osoba iz dva različita kućanstva.
Zabranjuju se svi treninzi u zatvorenim prostorima. Iznimke su klubovi koji se natječu u prvom i drugom rangu natjecanja u seniorskoj konkurenciji, u prvom rangu natjecanja u juniorskoj konkurenciji na nacionalnoj razini u ekipnim sportovima, kao i u konkurenciji u ekipnim klupskim natjecanjima na nacionalnoj razini u najvišem rangu liga u sastavu natjecanja. Iznimka su i treninzi i natjecanja kategoriziranih sportaša u individualnim sportovima i sportaša nacionalne razine koji se pripremaju za europska i svjetska natjecanja.
Također se obustavlja rad teretana, fitness centara, sportskih i rekreacijskih centara u zatvorenom prostoru, rad dječjih radionica i igraonica, održavanje profesionalno-umjetničkih izvedbi i programa, kino produkcija, izložbi u muzejskim, galerijskim i ostalim izložbenim prostorima. Preporučeno je da se u sportskim objektima, u kojima je dozvoljeno natjecanje i treniranje, ne koriste svlačionice, kao i da se da se zatvoreni prostori što manje koriste.
Stožer je poslodavcima preporučio rad u dvije smjene, u odvojenim prostorima, a prostorije je potrebno redovito prozračivati.
Dubrovačko-neretvanska
Stožer Dubrovačko-neretvanske županije zatražio je od Nacionalnog stožera produljenje strožih mjera do 11. travnja te predložio njihovo proširenje na tri pelješke općine - Janjinu, Orebić i Trpanj.
Županijski stožer donio je odluku u skladu s preporukom županijskog Zavoda za javno zdravstvo i nakon sastanaka s čelnicima jedinica lokalne samouprave. Mjere ne uključuju otoke Mljet, Korčulu i Lastovo.
Predložene nužne mjere su one koje su vrijedile i prije popuštanja 1. ožujka, primjerice za zabranu otvaranja terasa ugostiteljskih objekata, ali je dopušteno služenje kave za van. Osim njih, vrijede i odredbe kojima su zabranjeni javni događaji i skupovi s više od 15 osoba, a na privatnim okupljanjima i svečanostima dopušteno je najviše osam osoba iz dva kućanstva.
Također, poslodavcima se preporučuje organizirati rad od kuće ili u smjenama te uvesti klizno radno vrijeme gdje god je to moguće. Stožer je osnovnim i srednjim školama preporučio da do početka proljetnih praznika nastavu i dalje organiziraju na daljinu, po modelu C, osim za maturante.
Sve mjere vrijedit će od 27. ožujka do 11. travnja, kada će stožer ponovno razmotriti epidemiološku situaciju, a lokalnim stožerima naložen je pojačani nadzor propisanih mjera.
Bjelovarsko-bilogorska
Bjelovarsko-bilogorski stožer jučer je donio odluku kojom Nacionalnom stožeru i Ministarstvu obrazovanja predlažu prelazak na online nastavu za osnovnoškolce od petog do osmog razreda, kao i za sve srednjoškolce osim maturanata.
Odluku su donijeli na prijedlog glavne županijske epidemiologinje Vesne Grgić. Taj se prijedlog odnosi na prelazak na online nastavu, odnosno C model, od ponedjeljka 29. ožujka pa do završetka proljetnih praznika 11. travnja.
Zadarska
U Zadarskoj županiji uvedena je zabrana posjeta korisnicima domova za starije i nemoćne, ali i korisnicima drugih ustanova koje pružaju smještaj u sustavu socijalne skrbi. Izlazak korisnika u vanjski prostor bit će dopušten samo uz korištenje maski za lice.
Osim toga, županija za tri dana prelazi na online nastavu za sve srednjoškolce osim maturanata.
Božinović: Stiže pomoć za lakši ulazak u Hrvatsku
Što se tiče granica, ministar unutarnjih poslova i šef Nacionalnog stožera Davor Božinović najavio je da od 1. travnja na snagu stupa paket mjera koji predviđa olakšavanje ulaska u Hrvatsku onima koji su preboljeli koronu, cijepljenima i testiranima PCR testom, ali i mogućnost brzog antigenskog testa koji je na listi Europske unije.
"Tu nekih posebnih olakšanja neće biti, osim za djecu do sedam godina kojima se neće tražiti negativan test. Što se tiče onih koji su preboljeli, tražit će se rok od zadnjih šest mjeseci da bi i oni mogli prelaziti granicu bez negativnog testa", zaključio je Božinović.
Beroš: Zdravstveni sustav nije opterećen
Ministar zdravstva Vili Beroš ustvrdio je da zdravstveni sustav zbog porasta broja zaraza u ovom trenutku nije opterećen, no na ozbiljnost situacije ukazuje to što je broj hospitaliziranih danas veći za 149, dok je na respiratoru 115 ljudi, 15 više nego jučer.
Najavio je da se za masovnije cijepljenje planiraju aktivirati dodatni punktovi, pa bi u Zagrebu od 7. travnja, kada je Svjetski dan zdravlja, trebao zaživjeti punkt na Velesajmu, gdje bi se dnevno, ovisno o pristizanju cjepiva, moglo cijepiti 5000 do 6000 ljudi.