Breivik priznao pucnjavu u Norveškoj, broj žrtva bi se mogao popeti na 98

NAJMANJE 92 osobe ubijene su u dva teroristička napada koja su se jučer dogodila u Norveškoj, javlja Reuters. Bomba koja je eksplodirala u centru Osla, te oštetila zgrade vlade i nekih ministarstava, ubila je sedam ljudi. Još najmanje 85 osoba ubijene su na otoku Utoya nedaleko od Osla, na konvenciji mladeži vladajuće Laburističke stranke.

Policija je službeno potvrdila da su dva napada povezana. Nakon masakra na Utoyi uhićen je ubojica, 32-godišnji Norvežanin Anders Behring Breivik.

21:41 - Norveška policija još neće objaviti popis poginulih jer se za nekima i dalje traga, ali i ne žele izlaziti u javnost s imenima dok se ne kontaktiraju obitelji svih žrtava.

21:09 - Norveška policija traži ostale žrtve i mogućeg drugog napadača u Utoyi. Broj žrtva mogao bi se popeti na 98 ako se pokaže da su mladi koji se zasada smatraju nestalima poginuli, javlja Reuters.

20:38 - Breivik se hvalio kako je u online debatama raspravljao s Engleskom ligom za obranu, ekstremno desnim britanskim aktivistima, kao i s organizacijom koja se naziva Stop islamizaciji Europe.

19:40 - Optuženi Anders Behring Breivik je priznao da je "učinio neke stvari", javlja The Guardian.

19:00 - Glasnogovornik Europola rekao je za Associated Press da ćea oformiti tim od 50 stručnjaka koji će detaljno istražiti napad u Norveškoj i terorizam na sjeveru Europe.

18:17 - Norveška policija je potvrdila da je jučerašnju eksploziju u Oslu uzrokovao automobil bomba. Također su izvijestili da su u blizini zgrada norveške vlade postavljeni eksplozivi koji nisu detonirali.

Policija je također priznala da je na otok Utoyu došla tek 45 minuta nakon što su lokalne policijske snage zatražile pomoć. Pucnjava na otoku tako je trajala gotovo 90 minuta. Još uvijek se traga za četiri do pet osoba.

18:25 - Norveška televizijska postaja TV2 izvještava da je Breivik bio član oporbene Stranke napretka. Čelnik podmlatka te stranke rekao je da je Breivik bio aktivan u stranci prije desetak godina, ali da je iz nje istupio zbog ekstremnih stavova.

18:22 - Premijer Stoltenberg je nakon susreta sa žrtvama napada rekao da norveški dužnosnici surađuju sa stranim obavještajnim službama kako bi utvrdili je li netko iz inozemstva umiješan u jučerašnje napade. Norveška policija također istražuje navode da očevidaca da je na otoku bio još jedan napadač.

17:51 - Norveška policija je potvrdila da je u napadačevu automobilu kojim se jučer dovezao na otok Utoyu pronađen eksploziv koji se sada uklanja s otoka. Breivik se trenutačno nalazi na saslušanju. TV2 javlja da nema policijski dosje.

17:29 - U svjetskim medijima danas gostuju mnogi politički i teroristički analitičari koji pokušavaju objasniti jučerašnje događaje. "Napadi su mogli biti izazov aktualnog političkog establišmenta. Čuli smo da je osumnjičeni opisan kao čovjek izrazito desne političke orijentacije. Znamo da Norveška ima skupine takve vrste i vjerojatno je da se radi o nacionalnom izazovu postavljenog ispred premijera i vladajuće stranke. Radikalni desničar bi mogao biti vrlo neprijateljski raspoložen prema njihovoj politici i socijalizmu. Mislim da bi se ovdje moglo raditi o motivaciji uzrokovanoj mržnjom vladajuće garniture te svojevrsnom idejom o Armagedonu i bacanju čitavoga sustava na koljena", rekao je stručnjak za terorizam Paul Wilkinson, a izjavu je prenio The Guardian.

17:15 - Norveška policija još ne želi otkriti identitet uhićenog muškarca, kojega su mediji identificirali kao Breivika, ali je priopćila da je protiv osobe koju je uhitila podigla optužnicu zbog terorizma. Uhićenoga se smatra odgovornim za bombaški napad u Oslu i pucnjavu na otoku Utoyi.

16:30 - Broj žrtava u jučerašnjim napadima popeo se na 92 nakon što je još jedna žrtva pucnjave na Utoyi podlegla ozlijedama. U međuvremenu je Sky News javio da je došlo do nove uzbune zbog moguće bombe u centru Osla. Policija je blokirala područje od 100 metara oko trga Solli Plass u blizini kraljevske palače. Ubrzo je ustanovljeno da se radilo o lažnoj uzbuni.

16:15
- Švedski antirasistički časopis EXPO objavio je da je napadač Anders Behring Breivik od 2009. godine član nacističkog internetskog foruma. 19 osoba koje su ranjene u pucnjavi još su uvijek na operacijama, javljaju norveški mediji.

Norveški premijer: Simbol Norveške je otvoreno društvo, moramo učiniti sve da to ne izgubimo

15:30 - Čelnik Mladeži Laburističke stranke Eskil Pedresen, koji je među prvima uspio pobjeći s otoka Utoya je na jutrošnjoj konferenciji za novinare rekao da je napadač mladima uzeo živote, ali da ne može uzeti ono u što su vjerovali: toleranciju i antirasizam.

Na istoj konferenciji je premijer Jens Stoltenberg, upitan hoće li napadi utjecati na norveško otvoreno društvo, rekao: "Otvoreno društvo je naš simbol i moramo učiniti sve da ga ne izgubimo. Naš je simbol činjenica da se ljudi u Norveškoj osjećaju sigurnima. Moramo učiniti sve što je u našoj moći da taj osjećaj učvrstimo", rekao je te dodao: "Norveška od Drugoga svjetskog rata nije doživjela ovakvu grozotu."

Uhićen još jedan osumnjičenik viđen s Breivikom

13:30 - Policijski inspektor Einar Aas za norveški tabloid VG izjavio je da neki svjedoci tvrde kako su u centru Osla vidjeli Breivika s još jednim muškarcem. Policija je kraj hotela Sundvollen u Oslu, u kojem se nalazi premijer Jens Stoltenberg uhitila muškarca za kojeg se sumnja da je Breivikov pomagač. Bio je naoružan nožem. Policajcima je rekao da nož nosi sa sobom jer se ne osjeća sigurno.

Breivik je prije nekoliko dana na Twitteru objavio citat Johna Stuarta Milla: "Uvjerenje jedne osobe jednako je snazi 100.000 osoba koje imaju samo interese". Policija je u Breivikovom automobilu i stanu u elitnoj četvrti Osla pronašla nekoliko pištolja i dvije puške, od kojih jedna služi za lov.

Manijak za sebe tvrdi da je "kršćanin i konzervativac"

"Teorija policije jest da je isti ubojica bio umiješan u oba slučaja, s obzirom da je viđen na oba mjesta zločina", kaže glasnogovornik. Norveški mediji objavili su fotografiju ubojice s njegovog Facebook profila, na kojem se Breivik opisuje kao "kršćanin i konzervativac". Također je naveo da živi u Oslu, voli lov i video igre "World of Warcraft" i "Modern Warfare 2". Prema informacijama koje su objavili norveški mediji, Breivik je bio i mason.

Podsjećamo, eksplozija je u centru Osla odjeknula jučer oko 15,30 sati. Oštećena je zgrada vlade, a pretpostavlja se da je meta napada bio premijer Jens Stoltenberg, koji u trenutku kada je bomba eksplodirala nije bio u svom uredu. Vjeruje se da je Breivik bombu napravio od umjetnog gnojiva, kojeg je kupio 4. svibnja. Policija je utvrdila da je Breivik kupio čak šest tona gnojiva.

Dva sata kasnije počela je pucnjava na otoku Utoya, na konvenciji na kojoj se Stoltenberg također trebao pojaviti, ali je otkazao put iz sigurnosnih razloga nakon što je dobio vijest o bombaškom napadu u centru Osla.

Na otoku Utoya, poručuju iz policije, dogodilo se pravo krvoproliće: "Hitne pomoći i helikopteri stalno su u pokretu. Gubici su ogromni". Prve službene informacije govorile su o desetak žrtava, međutim svjedoci su još jučer tvrdili da je na Utoyi najmanje 20 mrtvih. Nove službene brojke su se, nažalost, pokazale još gorima od najcrnjih prognoza.

Na otoku je kasnije pronađena bomba koju ubojica očito nije uspio detonirati. Breivik je na stranačku konvenciju ušao tako što je zaštitarima kazao da je došao obaviti rutinsku sigurnosnu provjeru zbog terorističkog napada u Oslu. Bio je odjeven u policijsku uniformu. Na otok je doveden brodom, a čim se iskrcao na kopno izvadio je oružje i počeo pucati.

Norveški premijer: "Nećete nas uništiti"

Pravi motivi napada još nisu poznati. U petak su odmah krenula nagađanja da bi iza napada mogla stajati Al-Qaida. Odgovornost za napade pokušala je preuzeti nepoznata skupina islamističkih radikala, koja je tvrdila da se radi o osveti zbog objave karikatura proroka Muhameda u norveškom tisku. Međutim, vrlo brzo je utvrđeno da su lagali.

"Imam poruku za one koji su nas napali. To je poruka od cijele Norveške. Nećete nas uništiti. Nećete uništiti našu demokraciju", odlučno je u jeku tragedije poručio norveški premijer.

"Poznajem mnoge među poginulima. Poznajem te mlade ljude, tu djecu, kao i njihove roditelje", potresen je bio Stoltenberg koji je na izvanrednoj konferenciji za novinare govorio o nacionalnoj tragediji.

Nikakve detalje o motivima napada, međutim, nije mogao otkriti. "Znali smo da postoje ekstremne desničarske skupine i policija ih je pratila", kazao je Stoltenberg. No, naglasio je da ne vjeruje da Norveška ima veće probleme s ekstremistima nego ostale zemlje. "Moramo sačekati da policija završi istragu", poručio je premijer.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.