Pad putničkog aviona Azerbaijan Airlinesa u Kazahstanu je, prema azerbajdžanskim izvorima bliskima istrazi, posljedica eksplozije rakete ruskog sustava protuzračne obrane nad Čečenijom.
>> Potvrđeno Reutersu: Putnički avion sa 67 ljudi srušila ruska raketa
Bude li to i službeno potvrđeno, to neće biti prvi put da su ruske snage srušile putnički avion. Naime, malezijski putnički avion, let MH17, srušen je 17. srpnja 2014. iznad istočne Ukrajine, pri čemu je smrtno stradalo svih 298 putnika i članova posade. Avion je putovao iz Amsterdama prema Kuala Lumpuru kada je oboren projektilom ispaljenim iz sustava Buk, proizvedenog u Rusiji.
Tko je odgovoran?
Međunarodni istražni tim predvođen Nizozemskom utvrdio je da je projektil ispaljen s područja pod kontrolom proruskih separatista u istočnoj Ukrajini. Istražitelji su zaključili da je sustav Buk korišten u napadu pripadao 53. protuzračnoj brigadi ruske vojske sa sjedištem u Kursku.
U lipnju 2019. nizozemsko tužiteljstvo podiglo je optužnice protiv četvorice osumnjičenih za umiješanost u rušenje leta MH17:
- Igor Girkin (poznat i kao Strelkov): bivši pukovnik ruske Federalne službe sigurnosti (FSB) i ministar obrane samoproglašene Donjecke Narodne Republike
- Sergej Dubinski: bivši pripadnik ruske Vojne obavještajne službe (GRU-a) i Girkinov zamjenik
- Oleg Pulatov: bivši pripadnik specijalnih snaga GRU-a i zamjenik šefa obavještajne službe u Donjecku
- Leonid Harčenko: ukrajinski državljanin i zapovjednik borbene jedinice proruskih separatista u istočnoj Ukrajini.
Suđenje je započelo u ožujku 2020. u Nizozemskoj. 17. studenog 2022. nizozemski sud proglasio je trojicu optuženih – Girkina, Dubinskog i Harčenka – krivima za ubojstvo svih 298 osoba na letu MH17 te ih osudio na doživotne kazne zatvora. Oleg Pulatov je oslobođen optužbi. Suđenje je održano u odsutnosti osuđenih, jer se nalaze izvan dosega nizozemskih vlasti.
Tko su bile žrtve?
Među 298 poginulih bilo je 196 nizozemskih državljana, 43 Malezijca (uključujući 15 članova posade), 27 Australaca te putnika iz još sedam zemalja. Među žrtvama je bilo i 80 djece.
Ova tragedija dodatno je pogoršala odnose između Rusije i zapadnih zemalja, koje su uvele sankcije Rusiji zbog njezine uloge u ratu protiv Ukrajine. Rusija je negirala umiješanost u rušenje aviona, a njezini su se službeni stavovi mijenjali tijekom vremena.
Sredinom srpnja ove godine obilježena je deseta godišnjica rušenja leta MH17. Američki šef diplomacije Antony Blinken tom je prilikom izjavio da Sjedinjene Američke Države ostaju posvećene privođenju pravdi odgovornih za ovaj zločin, posebno u kontekstu aktualne ruske agresije na Ukrajinu.