Ovo su profesorice koje se godinama bore za besplatne obroke u školama: "Uspjele smo"

Foto: Vlada RH

PREMIJER Andrej Plenković najavio je prije dva dana da će država financirati jedan obrok dnevno svim osnovnoškolcima. Vlada će u proračunu za sljedeću godinu planirati da država financira jedan obrok dnevno u svim osnovnim školama od 1. do 8. razreda, rekao je premijer.

To će državu stajati 550 milijuna kuna, a tom mjerom će se osigurati obrok za 311 tisuća djece, od kojih je njih gotovo 80 tisuća u siromaštvu.

"Neizmjerno smo ponosne"

Za financiranje jednog obroka dnevno svim osnovnoškolcima već dvije godine se bore profesorice zagrebačkog Pravnog fakulteta Olja Družić Ljubotina, Ivana Dobrotić, Marijana Kletečki Radović i Antonija Petričušić. One su pokrenule inicijativu Pravo svakog djeteta na školski obrok. 

"Na našoj inicijativi Pravo svakog djeteta na školski obrok radimo već više od 2 godine i neizmjerno smo ponosne kada vidimo da se cijeli ovaj proces isplatio i da će se djeci, roditeljima i školama uvelike olakšati nadolazeća školska razdoblja, a što je posebice važno u jeku ove krize s kojom se suočavamo kao društvo", pišu profesorice na Facebook stranici svoje inicijative.

"Univerzalan sustav koji neće stigmatizirati djecu"

"Uspjele smo! Od početka ovog procesa postojao je veliki interes kod vladajućih da se iznađe model koji je financijski održiv, a s ciljem osiguravanja besplatnog školskog obroka za svako dijete. Stoga nam je bilo iznimno drago kada nas je na sastanku prošli tjedan premijer, zajedno s ministrom Fuchsom, informirao kako su se odlučili upravo na model koji smo zagovarale od samog početka, a to je da se sredstva za školsku prehranu osiguraju unutar djelokruga ministarstva obrazovanja te da se kreira jedan univerzalan sustav koji neće stigmatizirati djecu i koji će svakom djetetu osigurati pravo na jedan besplatni školski obrok i koji će u prvi plan staviti interese i prava djece", pišu.

Ističu i da im je izrazito drago da će fokus biti na održivom financiranju i zelenom te dugoročnom rješavanju problema školske prehrane gdje će djeca imati priliku ne samo besplatno već i zdravo jesti. Podsjetimo, Plenković je rekao kako će država sve napraviti da se u školama, u najvećoj mogućoj mjeri, jede hrvatska hrana.

"Obrazovni sustav ključ je uspjeha našeg društva, a pitanja školske prehrane i siromaštva djece/obitelji su neodvojiva. Ovo je prvi veliki korak u njihovom rješavanju!" pišu profesorice.

"Potres je samo produbio razlike"

Inicijativa je prije godinu dana objavila rezultate ankete koju je provela među ravnateljima hrvatskih škola. Jedna od pokretačica inicijative Olja Družić Ljubotina tada je u razgovoru za N1 rekla kako su razlike postojale i ranije, a da su se nakon potresa samo produbile. Odgovorila je i zašto bi sva djeca trebala imati besplatne obroke, a ne samo djeca iz siromašnih obitelji.

"Kao prvo, htjela bih reći po Ustavu i zakonima osnovnoškolsko obrazovanje je obavezno i počiva na načelu jednakosti, od tuda polaze i ravnatelji. Oni kažu ako je osnovnoškolsko obrazovanje obavezno za sve, onda sve treba svima biti jednako dostupno. Neki od njih su rekli da je problem stigmatizacije djece koja primaju besplatan obrok, a u Strategiji o pravima djece, kada se govorilo o siromašnoj djeci, jedan od osnovnih ciljeva bilo je smanjenje stigmatizacije djece. Moglo bi doći do puno manjeg raslojavanja djece kada bi se tako nešto uvelo."

"Roditelji se srame prijaviti dijete za besplatne obroke"

Trenutno je situacija takva da ne mogu ni sva djeca koja su u potrebi dobiti besplatan obrok jer u fondu, koji obroke financira, nema dovoljno sredstava.

"Ravnatelji kažu da 25 posto djece, koja bi ušla u taj status primanja besplatnih obroka ispadaju iz kvote fonda. Čak 45 posto djece ništa ne pojede. To je jako bitan pokazatelj, vrlo poražavajuć. To govori u prilog tezi da se roditelji srame prijaviti dijete za besplatni obrok. Neka istraživanja govore da je to u školi djeci jedan jedini kvalitetni obrok u danu", kazala je Družić Ljubotina. Dodala je i kako ih je taj podatak šokirao iako su pretpostavljale da je tako nekako.

"To nam je dalo još više materijala za zagovaranje toga da se što prije uvede mjera besplatnog obroka za svu djecu, a ne kako se planira u NPOO-u da to bude kada se uvede jednosmjenska nastava pa će se svoj djeci osigurati. Mi nemamo vremena čekati 5 ili 6 godina."

Poražavajuća je i činjenica da je iz 15 posto škola, koje su sudjelovale u istraživanju, rečeno da su morali ovršiti roditelje jer nisu mogli platiti obroke svojoj djeci.

"Rekli su da im je to strahovito teško, pokušali su i opraštati dugove, ali u nekim slučajevima naprosto su se morali naplatiti", rekla je u lipnju prošle godine Družić Ljubotina.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.