NA WALL STREETU su danas cijene dionica pale, izgubivši sve dobitke od prethodnoga dana, jer su ulagači odlučili povući dio zarade s tržišta nakon najave povećanja poreza u SAD-u.
Dow Jones pao je 321 bod ili 0.94 posto, na 33.815 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0.92 posto, na 4.134 boda, a Nasdaq indeks 0.94 posto, na 13.818 bodova.
Na samom početku trgovanja ti su indeksi bili u pozitivnom području, zahvaljujući boljim nego što se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima niza kompanija.
No, kasnije su oštro pali, nakon što je Bloomberg objavio da će vlada predsjednika Joea Bidena predložiti povećanje poreza na dohodak s 37 na 39.6 posto, a poreza na kapitalne dobitke za one koji zarađuju više od milijun dolara s 20 na 39.6 posto.
"Nakon vijesti o prijedlogu povećanja poreza svi su se na tržištu uzbudili, reakcija je bila - prvo prodaj, a potom postavljaj pitanja", kaže Paul Nolte, portfelj menadžer u tvrtki Kingsview Investment Management.
Pale dionice u 11 najvažnijih sektora S&P indeksa
Zbog toga su jučer pale cijene dionica u svih 11 najvažnijih sektora S&P 500 indeksa. Pale su i cijene dionica tehnoloških divova Applea, Microsofta, Amazon.coma i Tesle, koje već dulje vrijeme predvode na tržištu po rastu cijena.
Idućega tjedna te će kompanije objaviti izvješća za prvo tromjesečje, koja će pokazati je li visoka razina cijena njihovih dionica opravdana. Većina kompanija i banaka, koje su dosad objavile kvartalna poslovna izvješća, zabilježila je veće dobitke ili manje gubitke nego što se očekivalo.
Stoga sada analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u proteklom tromjesečju porasle gotovo 32 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, dok su prije dva tjedna očekivali rast od oko 25 posto.
Podršku tržištu pružili su i podaci koji ukazuju na stabilan oporavak američkog gospodarstva i tržišta rada od koronakrize. Jučer je objavljeno da je broj novih zahtjeva za pomoć nezaposlenima prošloga tjedna pao na novu najnižu razinu u godinu dana.
Ubrzanje procesa cijepljenja protiv covida-19 u SAD-u poboljšava gospodarske izglede, no rast broja novozaraženih u Indiji i nizu drugih zemalja drži ulagače na oprezu, kaže Randy Frederick, potpredsjednik odjela trgovanja u tvrtki Charles Schwab.
"Tržište dionica je vjerojatno dosegnulo kratkoročni vrhunac jer su očekivanja prevelika. Tijekom godine bit će, dakako, novih uspona, no mislim da smo spremni za određeni pad tržišta u kraćem roku", kaže Randy Frederick.
A na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0.62 posto, na 6.938 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0.82 posto, na 15.320 bodova, a pariški CAC 0.91 posto, na 6.267 bodova.
Blagi rast na azijskim burzama
Na azijskim su burzama u petak cijene dionica blago porasle drugi dan zaredom, no trguje se oprezno zbog jučerašnjeg pada Wall Streeta, nakon najave povećanja poreza u SAD-u.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7 sati u plusu 0.2 posto, ojačavši drugi dan zaredom.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks pao 0.8 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji i Australiji skliznule oko 0.1 posto. U Šangaju i Hong Kongu porasle su, pak, između 0.1 i 0.9 posto.
Na azijskim burzama vlada oprez zbog jučerašnjeg pada Dow Jones i S&P 500 indeksa na Wall Streetu za 0.9 posto.