OVU BISMO godinu svi najradije zaboravili, ali ipak nije baš sve bilo tako crno. Total Croatia News sastavio je popis događaja zbog kojih je Hrvatska zasjala u pandemijskoj 2020. godini.
"Do kraja godine ostalo je još 15-ak dana. Vjerojatno je većina nas ove godine proživjela desetak života, kaotičnih, stresnih, nepredvidljivih i zastrašujućih. Ali i dalje smo ovdje, držimo se i nadamo boljim vremenima.
Ipak, 2020. godina nije bila katastrofalna za svakoga. Zapravo, ako se odmaknemo od mraka i propasti i sagledamo svjetliju stranu života, vidjet ćemo mnogo pozitivnosti, posebice ako živite u Hrvatskoj", piše Paul Bradbury za TCN i donosi popis stvari kojima se Hrvatska može ponositi u pandemijskoj godini.
1. Hrvatska je dobila prvi startup vrjedniji od milijardu dolara
Hrvatska nije sjedište vodećih tehnoloških kompanija, ali ima uspješnu IT startup scenu. Sve više IT kompanija ističe se na svjetskoj sceni. Na vrhu popisa je Infobip, a 2020. godina bila je prijelomna i za Infobip i za hrvatski IT sektor, jer je istarska kompanija službeno postala prvi IT startup vrjedniji od milijardu dolara, odnosno takozvani jednorog.
2. Nanobit je prodan za 148 milijuna dolara
Iako nije riječ o jednorogu, podjednako impresivna bila je prodaja Nanobita švedskoj kompaniji Stillfront za 148 milijuna dolara. Nakon što je Nanobit prije 12 godina započeo svoje poslovno putovanje kao fitness aplikacija, njegovi su osnivači Alan Sumina i Zoran Vučinić brzo uvidjeli i iskoristili priliku u gaming industriji.
3. Infinum i suradnja s Porscheom
Rimac Automobili možda je najpoznatija hrvatska kompanija koja privlači investicije najvećih imena svjetske autoindustrije, ali nije jedina. Infinum, globalna snaga u sektoru razvoja i dizajna softvera, najavio je u rujnu partnerstvo s Porsche Digitalom, podružnicom Porschea, koji je pokretao kompaniju Porsche Digital Croatia. Partnerstvo se odnosi na dizajn softvera i razvoj, umjetnu inteligenciju i strojno učenje, a vrijedno je 10 milijuna eura.
4. Bugatti je dobio hrvatsku adresu
Kako započeti kad je riječ o Mati Rimcu i njegovoj kompaniji Rimac Automobili iz Svete Nedelje? Jedini hrvatski proizvođač automobila već je prije privukao investicije Porschea i Hyundaija. Što se događalo u 2020. godini? Unatoč otkazivanju Geneva Motor Showa u veljači, bila je to još jedna izvanredna godina za Rimca. Priča godine nedvojbeno je bila Rimčevo preuzimanje Bugattija.
5. Hrvatska je vodeća u izgradnji polarnih cruisera
I dok Rimac možda ima najbrži svjetski hiperauto, hrvatska izvrsnost iskazala se u turističkom otkrivanju svijeta u područjima bez cesta. Prošle je godine porinut Scenic Eclipse, luksuzni krstaš za polarna putovanja, nova vrsta plovila koja iskustvo krstarenja kombinira luksuzom super jahte. Ovaj brod izgrađen je u pulskom brodogradilištu Uljanik po cijeni od 200 milijuna eura. Scenic Eclipse je zahvaljujući kvaliteti osvojio međunarodne nagrade u roku od samo nekoliko tjedana, a australski je naručitelj bio tako impresioniran hrvatskom brodogradnjom da je u Rijeci naručio još pet takvih brodova.
6. Ruđer Bošković stvara komunikacijski sustav 100 posto siguran od špijuniranja
Znanstvenici svjetski poznatog Instituta Ruđera Boškovića također imaju mnogo razloga za zadovoljstvo ove godine, ne samo zbog najznačajnijeg postignuća 2020. U vrijeme kad je sigurna komunikacija sve važnija, Ruđer Bošković gradi komunikacijski sustav 100 posto siguran od špijuniranja.
7. Human je pobijedio Google u utrci za Webby Oskare
Morate biti prilično dobri da biste pobijedili Google u bilo kojoj internetskoj nagradi, ali upravo je to uspjelo zagrebačkoj kompaniji Human u svibnju. Human je pobijedio ostala četiri finalista, Google, Samsung, KLM i Khan Academy te osvojio Webby Award 2020. u kategoriji najboljih praksi u web stranicama. Ukupno je bilo 13.000 kandidata iz 70 zemalja.
8. Hrvatska kompanija Q među 20 najboljih IT kompanija svijeta
U listopadu je hrvatska IT industrija dobila još jedno priznanje jer je Clutch, vodeća svjetska agencija za rangiranje IT kompanija, smjestila hrvatsku tvrtku Q među 20 najboljih svjetskih kompanija za razvoj weba te među deset najboljih u Europi. "Ponosno smo što je Clutch prepoznao Q kao jednu od najboljih agencija u Europi. Čak devet od deset najvećih Q-ovih klijenata vodeće su svjetske kompanije u svojim sektorima. Ovo je veliko priznanje cijelom timu", rekao je direktor Filip Ljubić.
9. MIRET razvija elegantne tenisice od 97 posto prirodnih materijala
Izradivši prvu svjetsku eko-tenisicu 2016. godine od pretežito prirodnih i biorazgradivih materijala, braća Boljar i njihov MIRET brend otišli su ove godine korak dalje, lansiravši asortiman Forest Dark, temeljen na bojama pet ugroženih svjetskih vrsta kako bi se istaknuo njihov problem i proizveden od impresivnih 97 posto prirodnih materijala. Vrijeme je za promjene u industriji koja godišnje proizvede 20 milijardi cipela i sve se bacaju.
10. Mladi Hrvati imaju najbolje digitalne vještine u Europi
Budućnost Hrvatske je u sljedećoj generaciji koju je važno opremiti neophodnih digitalnim vještinama kako bi mogla konkurirati u svijetu koji se neprestano mijenja. Čini se da su stvari na dobrom putu. Eurostatove brojke pokazuju da mladi Hrvati imaju najbolje digitalne vještine u Europi. Čak 97 posto mladih od 16 do 24 godine u Hrvatskoj ima osnovne ili iznadprosječne digitalne vještine.
11. Dejan Nemčić najbolji je učitelj geografije na svijetu
Za kvalitetno obrazovanje ključno je imati najbolje učitelje, a učenici Osnovne škole Ive Andrića u zagrebačkom naselju Sopotu imaju upravo to, barem kao je geografija u pitanju. Učitelj Dejan Nemčić dobio je u listopadu najveće priznanje u karijeri jer ja dobio Global Teacher Award za najboljeg učitelja geografije na svijetu.
12. Dorijan Lendvaj tinejdžerski je prvak svijeta u robotici
Ponekad u Hrvatskoj neku djecu uopće ne treba puno podučavati. Mladi genij iz Popovače Dorijan Lendvaj pažnju na sebe skrenuo je još 2016. kad mu je bilo 13 godina. Nakon šest nacionalnih titula, postao je svjetski prvak u robotici. Čini se da tinejdžerske godine nisu usporile njegov genij. Ovaj tjedan mladi Dorijan ponovno se našao u medijima, osvojivši prvo mjesto na Međunarodnom rumunjskom prvenstvu u informatici.
13. Istarsko maslinovo ulje opet je najbolje na svijetu
Kad se o Hrvatskoj govori u medijima, obično je riječ i turizmu i vrhunskoj gastronomiji, no budući da je pandemija dominantna, ostale teme malo su zanemarene. Ali dobru priču ne može se prešutjeti bez obzira na pandemiju. Već šestu godinu zaredom stručnjaci Flos Oleija došli su do istog zaključka kao i svi u Istri - najbolja regija svijeta za maslinovo ulje je upravo Istra.
14. Hrvatska ima najbolje pivo u Europi
Hrvatska nikad nije bila poznata kao zemlja odličnog piva, no čini se da se i to mijenja. Na temelju više od 400.000 glasova i recenzija više od 50.000 ljubitelja piva, zagrebačka The Garden Brewery proglašena je najboljom pivovarom u Europskoj uniji od strane Beer52. Beer52 je osnovan 2013. godine i danas je najpopularniji pivski klub svijeta s više od 50.000 pretplatnika u Velikoj Britaniji koji svakog mjeseca na kućna vrata dobivaju gajbu zanatskog piva. The Garden Brewery pobijedio je u konkurenciji 9500 pivovara.
Scena zanatskog piva eksplodirala je posljednjih godina s nekoliko zaista inovativnih novih piva. Vrijedi spomenuti novi proizvod pod nazivom Chef's Beer koji okuplja kulinarskog majstora Matu Jankovića, Zmajsku pivovaru, Bibich Winery, Varionicu...
15. CROP Hrvatska
Hrana i tehnologija. Nova inicijativa nizozemskog poduzetnika sa splitskom adresom Jana de Jonga i hrvatskog PR gurua Jerka Trogrlića za uzgoj rajčice u sjevernoj Hrvatskoj našla se na ovom popisu izvrsnosti, iako još nijedna rajčica zapravo nije uzgojena. De Jong smatra da bi se Hrvatska trebala vratiti u dane kad je Slavonija hranila ne samo Hrvatsku, nego i cijelu regiju, te da bi Hrvatska ponovno trebala postati izvoznik hrane. Koristeći svoje kontakte s poljoprivrednom tehnologijom, kao i Trogrlićevo znanje i kontakte, najavili su da namjeravaju uzgajati rajčice na parceli od pet hektara u ekonomski depresivnom dijelu sjeverne Hrvatska. Otvorili su 72 radna mjesta. Budu li uspješan, projekt se može i proširiti. U roku od 48 sati nakon što je na LinkedInu najavio ovaj projekt, De Jong je počeo dobivati upite investitora iz cijelog svijeta i prikupio je pet milijuna eura.
16. Odaziv volontera na potres u Zagrebu
Dok će ostatak svijeta 2020. godinu pamtiti po covidu-19, stanovnici Zagreba i okolice imaju i dodatne horor priče zbog razornog potresa 22. ožujka. Jedno je odmah bilo jasno, znali smo to i iz prethodnih kriza, ponovno se pokazala velikodušnost i otpornost hrvatskog naroda u nevoljama. Zajednički udar pandemije i potresa izvukao je ono najbolje iz ljudi. Možda je to bilo simbolično, ali nigdje to nije bilo bolje naglašeno nego u naporima Bad Blue Boysa u premještanju novorođenčadi iz bolnice nakon potresa.
17. Zagrebačka bolnica dobila je medicinskog Oskara za njegu nedonoščadi tijekom potresa
Potresi možda nisu situacija u kojoj se može očekivati osvajanje Oskara, ali upravo se to dogodilo prošli tjedan. KBC Zagreb osvojio je medicinski ekvivalent Oskara na godišnjoj dodjeli međunarodnih nagrada Medis. Medicinski Oskar zagrebačka je bolnica dobila za izvanredna postignuća u medicini i napore medicinskog osoblja u bolnici u Petrovoj u zbrinjavanju pacijenata tijekom potresa, posebice nedonoščadi.
18. Hrvatske filmske lokacije ponovno su najbolje
Ova godina neće biti zapamćena po turizmu, ali to ne znači da se ne može nastaviti s promocijom. Nakon globalne pažnje koju su privukle serija Igre prijestolja i hrvatske lokacije za snimanje, atraktivnost Hrvatske kako filmske lokacije dokazala se i kroz HBO-ovu seriju Succession koja je osvojila sedam nagrada Emmy.
19. Stipe Miočić je postao najbolji MMA borac svih vremena
Godina ne može biti kompletna bez istinskog sportskog hrvatskog šampiona, a u nedostatku Olimpijskih igara i Eura, ostaje nam teškaški MMA borac Stipe Miočić. U kolovozu je postao najbolji MMA teškaš svih vremena, pobijedivši američku legendu Daniela Cormiera.
20. Riječki genij Andrej Đukić besplatno proizvodi kvalitetnu protetiku
Ne vrte se svi hrvatski tehnološki uspjesi oko novca, a inovacije se događaju u mnogim sektorima. U središtu takve priče je Andrej Đukić. Rođen u Rijeci 1991. godine, Đukić je osvojio Svjetsko prvenstvo u kibatlonu, međunarodnom sportskom natjecanju za osobe s invaliditetom u kojem se koristi najmodernija protetička oprema. S projektom koji je dostupan i otvoren svima, Andrej želi pružiti funkcionalna rješenja bez financijskog opterećenja korisnika proteza i njihovih obitelji, jer smatra da bi pristup medicinskim pomagalima trebao biti besplatan svima.
21. Igor Rudan, Ivan Đikić i Ivica Letunić među 0,1 posto najcitiranijih svjetskih znanstvenika
Razumijevanje istinske prijetnja covida-19 jedan je od izazova 2020. godine. Pored tako mnogo kvazi-stručnjaka, teoretičara zavjera i specijalista za lažne vijesti, pokušaj stvaranja realne slike pravih problema neprestana je bitka. Jedan od prvih svjetionika razuma tijekom krize bio je profesor Igor Rudan sa Sveučilišta u Edinburghu. Njegovi autoritativni tekstovi u prvoj polovici godine postali su obavezno štivo. I ne samo to, Rudan i njegovi hrvatski kolege Ivan Đikić i Ivica Letunić spadaju među 0,1 posto najcitiranijih svjetskih znanstvenika.
22. Hrvatski rukometaši osvojili su srebro na Europskom prvenstvu 2020.
Ova je godina trebala biti godina hrvatske sportske slave, no zbog koronavirusa nisu održane ni Olimpijske igre, ni Europsko nogometno prvenstvo. To ipak ne znači da će godina završiti bez hrvatskog sportskog uspjeha vrijednog pažnje. U siječnju, prije nego što se virus pojavio, hrvatski rukometaši postigli su fantastičan uspjeh na Europskom prvenstvu u Stockholmu, vrativši se kući sa srebrnom medaljom nakon poraza u finalu od Španjolske 22:20.
23. Obrazac Enter Croatia izazvao je zavist Europe
Hrvatska nije baš poznata po izvrsnoj birokraciji, ali i ovdje postoje iznimke. Pandemija je donijela toliko problema i sasvim novih situacija, kao i potrebu za brzim reakcijama i inovativnim rješenjima. Među neopjevanim junacima 2020. godine je i hrvatska granična policija. Ne samo da je preuzela poslove Ministarstva turizma i Hrvatske turističke zajednice u informiranju turista oko putovanja, nego je i u samo osam dana implementirala sustav granične kontrole koji je bio ispred svog vremena i izazvao je zavist Europe. Svatko tko je ulazio u Hrvatsku nakon svibnja popunjavao je obrazac Enter Croatia koji je skratio čekanje na granicama. Bio je toliko učinkovit da je uštedio 21,7 godina čekanja u prva tri mjeseca primjene. Bio je to prvi i najbrži takav sustav kontrole granica u Europskoj uniji ove godine.
24. Hrvatska birokracija 2.0 - uvođenje digitalne nomadske vize
Ako je hrvatska policija mogla osmisliti učinkovit sustav za osam dana, što bi se još moglo postići u zemlji poznatoj po sporoj birokraciji? Nizozemac Jan de Jong uspio je dobiti ohrabrujući odgovor na to pitanje. Samo 44 dana nakon što je na LinkedInu objavio otvoreno pismo premijeru Andreju Plenkoviću, De Jong se našao na sastanku s predsjednikom vlade RH. Nakon sastanka, Plenković je na Twitteru objavio da će se njegova vlada zalagati za uvođenje hrvatske digitalne nomadske vize.
Napredak je bio brz za hrvatske standarde i neki zakoni su već prihvaćeni. Viza će vjerojatno biti dostupna u prvom kvartalu 2021. godine. Vjerojatno će se za njeno izdavanje tražiti potvrda o zdravstvenom osiguranju, potvrda o nekažnjavanju, naknada do 100 eura i dokazani prihod od 1500 do 2500 eura mjesečno. Može se očekivati da nomadi neće morati plaćati porez u Hrvatskoj, ali isto tako neće smjeti poslovati s hrvatskim kompanijama dok imaju vizu.
25. Sveta Nedelja, primjer poduzetničke i birokratske izvrsnosti
Nevjerojatna je priča Svete Nedelja, nedaleko od Zagreba, kao poduzetničkog i administrativnog uspjeha. Možda je ovo mjesto najpoznatije kao sjedište Rimac Automobila, ali radi se o nečem mnogo širem. Sveta Nedelja nudi pouke svakom hrvatskom gradu o tome kako građani i poduzetnici mogu uživati u sličnim pogodnostima.
U vrijeme masovnog iseljavanja, rastuće nezaposlenosti i smanjenja javne potrošnje, Sveta Nedelja pokazuje da postoji i drugi način. Njena populacija narasla je 10 posto od popisa stanovnika 2011. godine, broj radnih mjesta narastao je 20 posto samo 2017. godine, a nezaposlenost je zavidnih 3,9 posto. Ovaj grad uveo je početkom prosinca besplatne autobuse, a ima i najtransparentniju javnu upravu u Hrvatskoj. Nedavno je Sveta Nedelja treću godinu zaredom proglašena najboljim gradom srednje veličine u Hrvatskoj za ekonomiju, a nalazi se i među pet najboljih mjesta prema kvaliteti života.