Pentagon: SAD će braniti svjetski poredak koji Iran narušava

Foto: EPA

SAUDIJSKA Arabija, najveći svjetski proizvođač i izvoznik nafte, prepolovila je svoju dnevnu proizvodnju nakon razornog napada dronovima na naftna postrojenja. Za napad su odgovornost preuzeli jemenski pobunjenici Huti, koji su već napadali Saudijsku Arabiju i više od četiri godine su u ratu s jemenskom međunarodno priznatom vladom, koju vojno podupire upravo Saudijska Arabija. 

S druge strane, SAD i Saudijci odavno optužuju Iran da osigurava naoružanje i obuku za svoje šijitske saveznike Hute, što Iran poriče. Američki predsjednik Donald Trump napisao je na Twitteru da SAD "ima razloga vjerovati da zna" tko je odgovoran za napad na saudijsko naftno postrojenje i da se priprema oružana intervencija ovisno o potvrdi. 

"Napadnuta je zaliha nafte Saudijske Arabije. Postoji razlog da vjerujemo da znamo tko je krivac, spremni smo za oružani napad ovisno o potvrdi, ali čekamo da od Kraljevstva čujemo za koga oni vjeruju da je bio uzrok ovog napada i pod kojim uvjetima ćemo nastaviti", napisao je Trump.

Kao posljedica napada, cijene nafte na svjetskim tržištima skočile su u ponedjeljak više od 10 posto, na najviše razine u četiri mjeseca.

RAZVOJ DOGAĐAJA MOGLI STE PRATITI TIJEKOM DANA NA INDEXU

21:15 Napade je osudila i Velika Britanija. Kažu kako će raditi sa svojim saveznicima kako bi se postigao najbolji mogući odgovor. To je na svom Twitteru objavio Dominic Raab, britanski ministar vanjskih poslova.

21:10 Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg rekao je u ponedjeljak da je "krajnje zabrinut zbog opasnosti eskalacije" nakon napada na saudijska naftna postrojenja, i optužio je Teheran da destabilizira cijeli Bliski istok.

Stoltenberg je naglasio da oni "pozivaju sve strane da spriječe takve napade jer bi oni mogli imati negativne posljedice na cijelu regiju" i optužio je Iran da podržava razne terorističke skupine i da je odgovoran za destabilizaciju cijele regije.

20:50 Čeka se koji će stav zauzeti princ Mohammed bin Salman i njegov otac koji se još nisu oglasili.

20:26 Iz Pentagona poručuju kako će SAD braniti svjetski poredak koji Iran narušava.

19:54 Rusija je spremna pomoći Saudijskoj Arabiji da zaštiti svoja naftna postrojenja koja su u subotu bila meta napada, rekao je u ponedjeljak poslijepodne predsjednik Rusije Vladimir Putin nakon razgovora s čelnicima Turske i Irana.

"Spremni smo ponuditi odgovarajuću pomoć Saudijskoj Arabiji i bilo bi dovoljno da političko vodstvo te zemlje donese mudru odluku kao što su to svojevremeno učinili čelnici Irana kupivši S-300 ili kao što je to učinio turski predsjednik i od nas kupio najnovije S-400 'Triumph' - sustav protuzračne obrane", kazao je Putin nakon sastanka s Tayyipom Erdoganom i Hasanom Rohanijem.

To oružje, naglasio je, zaštitilo bi bilo koje infrastrukturno postrojenje Saudijske Arabije.

19:52 Oglasio se Hasan Rohani, predsjednik Irana, poručivši kako je napad na postrojenja nafte bio potez samoobrane jemenskih Huta, javlja AFP. Rekao je kako su tako Huti uzvratili na saudijsku agresiju u Jemenu.

"Ono što Jemenci rade je legitimna obrana samih sebe. To je recipročan uzvrat", rekao je.

19:50 Analitičari procjenjuju kako bi veće cijene nafte mogle dovesti inflaciju blizu 5 posto. 

19:20 Iranski predsjednik Rouhani danas se obratio medijima, ali situaciju sa Saudijskom Arabijom nije spominjao.

19:05 Britanski ministar vanjskih poslova Dominic Raab potvrdio je da još nije jasno tko je odgovoran za te napade, ocijenivši ih "obijesnim kršenjem međunarodnog prava".

19:00 Izvori CNN-a javljaju da je vlada SAD-a prema obavještajnim informacijama zaključila da je najvjerojatnije da je napad na naftna postrojenja Saudijaca došao iz Irana.

18:40 Ambasadorica SAD-a pri UN-u, Kelly Craft, poručila je danas da su napadi na saudijska naftna postrojenja jako uznemirujuća.

“SAD najsnažnije osuđuje ove napade i čvrsto stoji sa svojim prijateljima Saudijcima. 

Moramo biti jasni oko ovog događaja. Ovo je direktan napad na svjetske energetske zalihe. Preuzimanje odgovornosti za napad je već napravljeno, ali kako je rekao tajnik Mike Pompeo, nema dokaza da su napadi došli iz Jemena. Nove informacije pokazuju da je za napad odgovoran Iran”, rekla je.

17:55 Kako javlja CNN, ovaj napad doveo je do najvećeg poremećaja u cijenama nafte u povijesti.

Doveo je do porasta od 5,7 posto.

Na drugom mjestu je iranska revolucija od 1978. do 1979. godine koja je cijene digla za 5,6 posto.

Iza nje je iračka invazija Kuvajta iz 1991. koja je dovela do porasta od 4,3 posto.

Na četvrtom mjestu je arapsko-izraelski rat od 197.3 do 1974. koji je cijene podigao isto za 4,3 posto. 

Iransko-irački rat od 1980. do 1981. podigao je cijene za 4,1 posto.

17:40 Glasnogovornik saudijske koalicije tvrdi da napadi nisu počeli s jemenskog teritorija kako tvrde Huti.

17:25 Prema izjavama trećeg izvora, Aramco Trading možda je kupio dva tereta dizelskog goriva s vrlo niskim udjelom sumpora, iako to nije bilo moguće odmah potvrditi i nisu dostupne pojedinosti o tim navodnim transakcijama.

"Pitanje je za Aramco kako će ispuniti velike obveze po pitanju isporuka proizvoda u rujnu i listopadu", rekao je drugi trgovac dizelom. Trgovac koji očekuje isporuke saudijskog dizelskog tereta krajem mjeseca rekao je da iz Aramca još nisu obaviješteni o bilo kakvim promjenama.

Dužnosnik ATC-a odbio je komentirati situaciju.

17:05 Aramco Trading Company (ATC), trgovinski ogranak tvrtke Saudi Aramco, šalje upite kako bi nabavio dizel za potrebe promptnih isporuka, izjavila su dva trgovinska izvora.

Saudijska Arabija je inače neto izvoznik dizela, podsjeća Reuters.

"Oni žele kupiti naftne derivate budući da smanjuju aktivnosti u nekim rafinerijama", rekao je jedan izvor, želeći ostati neimenovan budući da nije ovlašten davati izjave medijima.

Premda nije jasno koliko točno plina žele kupiti, danas se više trgovalo na tržištu derivata za promptne isporuke, dodao je taj izvor.

16:58 Ogranak za trgovanje saudijske naftne kompanije Saudi Aramco u potrazi je za naftnim proizvodima zbog smanjene proizvodnje u rafinerijama nakon napada Hutija kako bi ispunio obveze po velikim narudžbama za promptne isporuke, rekla su tri izvora.

Saudijska Arabija postat će po svemu sudeći značajan kupac derivata nakon što su je zbog napada dronovima njihova proizvodnja sirove nafte više nego prepolovljena a smanjena je i proizvodnja plina, navodi se u bilješci konzultantske tvrtke Energy Aspects.

16:53 AFP u međuvremenu javlja da Huti najavljuju nove napade i upozoravaju strance da se drže podalje od Saudijske Arabije.

16:50 Kako javlja CNN, Trumpov uži kabinet danas će se sastati i raspraviti o daljnjim koracima vezanim za situaciju u Saudijskoj Arabiji.

16:40 Graf možda i najbolje pokazuje porast cijena nafte i dionica proizvođača nafte.

16:30 Iz Saudi Aramcoa nisu objavili kada će obnoviti puni kapacitet proizvodnje.

Dva upućena izvora izjavila su da bi povratak na normalne razine proizvodnje "mogao potrajati mjesecima".

"Protegnu li se poremećaji u proizvodnji na dulje vremensko razdoblje, Saudi Aramco će teško ostvariti izvozne specifikacije za svoju naftu (Arab Light i Arab Extra Light)… i možda će biti prisiljen objaviti 'višu silu' na dio izvoza", navode u bilješci klijentima analitičari konzultantske tvrtke Energy Aspects.

"Očekujemo da će IEA (Međunarodna agencija za energiju) i američko ministarstvo energetike staviti na raspolaganje strateške zalihe kako bi nadoknadili manjak u opskrbi ako prekid u saudijskoj proizvodnji potraje", dodaju.

16:20 Na londonskom je tržištu cijena barela oko podneva bila u plusu 5,16 dolara u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 65,39 dolara. Nakratko je u elektronskoj trgovini poskočila čak 19,5 posto, na 71,95 dolara, što je bio njezin najveći skok od 14. siječnja 1991. godine.

Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 4,51 dolara višoj cijeni, od 59,36 dolara. Tijekom noći poskupio je u jednom trenu 15,5 posto, na 63,34 dolara, najvišu razinu od 22. lipnja 1998. godine.

16:15 Očekuje se da će Mike Pompeo danas telefonski kontaktirati zemlje regije oko stanja u Saudijskoj Arabiji.

15:52 Tako su među najjačim dionicama na otvorenju brze Exxon Mobil i Chevron. 

U isto vrijeme, padaju cijene dionica avioprijevoznika koji će početi stvarati sve veće troškove zbog veće cijene goriva. 

Otvorenje burze u crvenom dočekale su dionice Delte, American Airlinesa i Uniteda.

15:45 Upravo je otvorena američka burza. Početne cijene na burzi su niže nego zadnjeg dana poslovanja.

CNN javlja da su cijene nafte u SAD-u porasle za 9,8 posto te da s na svjetskoj razini porasle 10,4 posto. 

Rastu cijene dionice proizvođača i distributera nafte.

15:40 Glasnogovornik saudijske koalicije održao je konferenciju za medije. Rekao je kako imaju dokaze da je Iran iza napada do kojih je došlo u subotu. Dodao je da istraga i dalje traje ali i da je oružje koje je korišteno u napadu iransko.

15:30 U međuvremenu, izvor iz američke vojske upoznat s obavještajnim procjenama za CNN tvrdi ida su napadi na Saudijsku Arabiju najvjerojatnije uključivali dronove i projektile. 

Rekao je da napadi nisu došli iz Iraka, ali nije otkrio jesu li došli iz Irana ili Jemena. 

Premijer Iraka ranije danas je rekao da ga je kontaktirao Mike Pompeo koji mu je rekao da SAD zna da napad nije došao s iračkog tla.

SAD ipak pojačano nadzire zračni prostor iznad Iraka. 

CNN dodaje i kako su Huti ranije dronovima napadali mete u Saudijskoj Arabiji, ali dodaj i kako su mete tih napada bile puno bliže granici nego mete od subote. 

Zaključuju kako bi to značilo da su se operativne sposobnosti Huta u međuvremenu značajno povećale ako sada mogu prijeći ovoliku udaljenost do cilja.

15:25 Trump na Twitteru nastavlja napadati Iran. 

“Sjećate li se kada je Iran srušio dron, govoreći da znaju da je bio u njihovom prostoru, a zapravo nije bio ni blizu? Čvrsto su se držali te izjave znajući da se radi o velikoj laži. 
Sad govore da nemaju veze z napadom na Saudijsku Arabiju. Vidjet ćemo”, poručio je.

15:08 Kako javlja agencija AFP, Huti su upravo zaprijetili novim napadima na naftna postrojenja Saudijske Arabije.

14:51 Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je kako su SAD donijele "ishitrene zaključke" okrivljujući Iran za napade u Saudijskoj Arabiji.

"Što se tiče ishitrenih zaključaka - mi nikada nismo bili zagovornici ovakvog djelovanja", rekao je Peskov u odgovoru na pitanje CNN-a o tome kako Rusija gleda na tvit državnog tajnika Mikea Pompea, koji ukazuje na to da Iran stoji iza napada.

14:45 Donald Trump opet se javio na Twitteru i pokušao smiriti paniku na tržištima nafte. Kaže kako SAD ionako ne ovisi o nafti s Bliskog istoka.

14:08 Iran je zaplijenio još jedan tanker u Hormuškom tjesnacu, prenosi iranska novinska agencija Fars. Opširnije...

13:40 Energetskog stručnjaka Davora Šterna pitali smo kakve bi posljedice napad na naftna postrojenja u Saudijskoj Arabiji mogao imati na cijene nafte na našem tržištu. Opširnije...

13:25 Glasnogovornik britanskog premijera Borisa Johnsona osudio je napad.

"Pozorno pratimo situaciju i surađujmo s međunarodnim agencijama", kazao je.

13:05 Oglasila se i Kina te pozvala na suzdržanost prije nego što se utvrdi tko je kriv za napad.

12:30 Goldman Sachs predviđa da će cijena nafte dosegnuti 75 dolara po barelu (25 posto više nego proteklog petka) ako se proizvodnja nafte u Saudijskoj Arabiji nastavi ovim tempom u narednih šest tjedana ili više, javlja Guardian.

12:05 Reuters javlja kako će Saudi Aramcu trebati mjeseci da proizvodnju vrati u normalu. 

11:30 Hoće li SAD zaista napasti Iran? Stručnjakinja za nacionalnu sigurnost Rebeca Grant analizirala je sve opcije. Opširnije...

11:00 Svijet ima dovoljno zaliha nafte da nadoknadi privremeno smanjenu saudijsku proizvodnju zbog napada Huta na naftna postrojenja, poručio je danas ruski ministar energetike Alexander Novak.

Nakon napada na saudijsku naftnu infrastrukturu zbog kojeg je globalna ponuda smanjena oko pet posto, cijene nafte zabilježile su na londonskom tržištu najveći skok od rata u Perzijskom zaljevu 1991. godine.

Iz saudijskog naftnog diva Saudi Aramca priopćili su da je proizvodnja zbog napada smanjena za 5,7 milijuna barela dnevno.

Na pitanje je li Rusija spremna povećati proizvodnju, Novak je odgovorio da će Saudijska Arabija prvo iznijeti procjenu posljedica napada.

10:30 Sjedinjene Američke Države objavile su satelitske snimke napada na najveće naftno postrojenje u Saudijskoj Arabiji i podatke koji idu u prilog njihovim tvrdnjama da iza svega stoji Iran, piše BBC.

10:00 Kao posljedica napada cijene nafte na svjetskim tržištima skočile su u ponedjeljak više od 10 posto, na najviše razine u četiri mjeseca.

Na londonskom je tržištu cijena barela jutros skočila 13 posto, na 68,05 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 15 posto, na 60,90 dolara.

The Wall Street Journal i američka mreža CNN pišu, pozivajući se na neimenovane izvore, da je Saudijska Arabija smanjila proizvodnju za 5,7 milijuna barela na dan, što je gotovo polovina njezine cjelokupne proizvodnje, odnosno 5 posto ukupne svjetske proizvodnje.

Saudijska Arabija dnevno proizvodi oko 10 milijuna barela nafte, a izvozi oko 7 milijuna barela.

''Vijest o napadima dronovima na saudijsko naftno postrojenje odjeknut će na svjetskim tržištima ovoga tjedna'', kaže Ray Atrrill, strateg u Nacionalnoj banci Australije.

9:30 Američki predsjednik Donald Trump napisao je na Twitteru da SAD "ima razloga vjerovati da zna" tko je odgovoran za napad na saudijsko naftno postrojenje i da se priprema oružana intervencija ovisno o potvrdi. 

"Napadnuta je zaliha nafte Saudijske Arabije. Postoji razlog da vjerujemo da znamo tko je krivac, spremni smo za oružani napad ovisno o potvrdi, ali čekamo da od Kraljevstva čujemo za koga oni vjeruju da je bio uzrok ovog napada i pod kojim uvjetima ćemo nastaviti", napisao je Trump. 

Trumpov tvit aludira na američku vojnu intervenciju nakon subotnjeg napada na saudijsko naftno polje. 

Američki predsjednik je koristio sličnu terminologiju u lipnju kada je objavio da je otkazao napad na Iran iako je bio spreman za to. 

9:00 Saudijska Arabija u nedjelju je pokušavala pokrenuti svoja naftna postrojenja oštećena dan ranije u napadima bespilotnim letjelicama zbog kojih je prepolovljena proizvodnja nafte strateški važna za svjetsko gospodarstvo.

Jemenski pobunjenici Huti, koje podupire Iran i koji se već pet godina bore s vojnom koalicijom koju vodi Rijad, preuzeli su odgovornost za te napade na postrojenja goleme državne kompanije Aramco. No SAD im ne vjeruje.  

Nema nijednog dokaza da taj "napad bez presedana na svjetsku opskrbu energentima" dolazi iz Jemena, komentirao je u subotu američki državni tajnik Mike Pompeo izravno optužujući Iran da stoji iza napada i istaknuvši da će Sjedinjene Države učiniti sve kako bi osigurale opskrbu tržišta.

Teheran je te optužbe ocijenio nerazumnima i neshvatljivima preko glasnogovornika ministarstva vanjskih poslova Abbasa Moussavija, koji je dao do znanja da im je cilj opravdati buduće djelovanje protiv Irana.

Irak je, pak, zanijekao bilo kakvu povezanost s napadom pošto je Wall Street Journal objavio da američki i saudijski dužnosnici ispituju mogućnost da su rakete na naftna postrojenja ispaljene iz Iraka.

Saudijski prijestolonasljednik Mohammed ben Salmane, čija je zemlja velik regionalni suparnik Irana, upozorio je da je Rijad "spreman i kadar" odgovoriti na taj "teroristički napad".

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.