Pfizer započeo kliničko ispitivanje cjepiva protiv gripe koristeći tehnologiju mRNA

Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL

AMERIČKA farmaceutska tvrtka Pfizer u ponedjeljak je objavila da je započela kliničko ispitivanje, u sklopu kojega će testirati cjepivo protiv gripe koristeći istu tehnologiju glasničke ribonukleinske kiseline (mRNA) koja stoji iza njezina uspješnog cjepiva protiv covida-19.

Znanstvenici namjeravaju poboljšati postojeću generaciju cjepiva protiv gripe, čija je učinkovitost između 40 i 60 posto u borbi protiv bolesti koja može prouzročiti i do 650.000 smrtnih slučajeva godišnje.

"mRNA idealna tehnologija za provedbu ovakvog izazova"

"Pandemija covida-19 omogućila nam je da primijenimo goleme znanstvene potencijale tehnologije mRNA", rekla je Kathrin Jansen, voditeljica istraživanja cjepiva u Pfizeru.

"Gripa je i dalje područje medicine u kojemu vidimo potrebu za unaprijeđenim cjepivima, što bi moglo poboljšati njihovu učinkovitost bez obzira na sezonu, a vjerujemo da je mRNA idealna tehnologija za provedbu ovakvog izazova."

U sklopu rane faze studije angažirat će se više od 600 Amerikanaca u dobi od 65 do 85 godina, stoji na internetskim stranicama tvrtke na kojoj su objavljeni podaci o istraživanju. 

Konkretno, Pfizerovi stručnjaci žele usporediti sigurnost i razinu imunosne reakcije organizma na cjepivo na bazi mRNA za novonastale rekombinirane viruse gripe u različitim količinama u odnosu na dosadašnje konvencionalno licencirano cjepivo za četverostruko rekombinirani virus.

Kako se inače rade cjepiva protiv gripe?

Uobičajena sezonska cjepiva protiv gripe općenito nastaju uzgojem virusa u kokošjim jajima ili u stanicama sisavaca.

Virusi se inaktiviraju i obrađuju da bi se pretvorili u cjepiva. Taj je proces pun izazova, a jedan od njih je proizvodnja cjepiva koja izazivaju snažan odgovor i praćenje promjena u virusima. Kad je posrijedi cjepivo za sljedeću sezonu gripe, stručnjaci moraju predvidjeti najbolje podudarnosti šest mjeseci unaprijed.

Prednost tehnologije glasničke ribonukleinske kiseline (mRNA) je u tomu da joj treba samo genski slijed virusa ili njegov određeni dio, što omogućuje bržu i fleksibilniju proizvodnju cjepiva.

Glasnička ribonukleinska kiselina obložena je lipidnim nanočesticama, pomoću kojih ulazi u stanice, a one sprečavaju njihovu razgradnju.

Rad na cjepivu protiv gripe koristeći mRNA počeo još 2018.

Pfizerovi znanstvenici su rad na cjepivu protiv gripe na temelju mRNA započeli još 2018. godine u suradnji s njemačkim partnerom BioNTechom.

U budućnosti Pfizer planira istražiti cjepiva na temelju glasničke RNA i u borbi protiv ostalih respiratornih virusa, ali i raka i genetskih bolesti.

I Moderna radi na sličnom cjepivu protiv gripe na bazi glasničke RNA, kao i na cjepivu protiv respiratornog sincicijskog virusa (RSV), koji često uzrokuje infekcije dišnog sustava, a one se obično očituju simptomima infekcije gornjih dijelova dišnog sustava poput prehlade. No ovaj virus može prouzročiti i infekcije donjih dijelova dišnog sustava, poput bronhiolitisa i upale pluća. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.