GOST emisije "1 na 1" Romana Bolkovića na HRT-u bio je ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić. Govoreći o dinamici nezaposlenosti i zaposlenosti, ministar Marin Piletić iznio je podatke o broju izdanih dozvola za boravak i rad stranim radnicima.
"S obzirom na zakonske izmjene iz 2021., u 2022. imali smo rekordan broj stranih radnika u Hrvatskoj, njih više od 124.000 dobilo je dozvolu za boravak i rad u Hrvatskoj", rekao je.
Strani radnici u Hrvatsku najviše dolaze iz BiH, Srbije, Makedonije i Nepala
Najviše dolaze iz susjednih zemalja poput Bosne i Hercegovine, Srbije i Sjeverne Makedonije te dalekih zemalja poput Nepala.
Podatak da smo od kvotnog sustava danas došli do brojke od 124.000 stranih radnika u Hrvatskoj ide u prilog tome da Hrvatska postaje zanimljivo tržište rada, smatra Piletić.
Svjesni smo svih izazova s kojima se nosimo, s brojem ljudi koji su liberalizacijom i otvaranjem vrata EU Hrvatskoj privremeno ili trajno napustili zemlju i na temelju zahtjeva poslodavaca, ali i stvaranih potreba tržišta rada omogućeno je da 124.000 stranih radnika potraži sreću u Hrvatskoj, kaže.
U 2023. imamo više od 40.000 zahtjeva za izdavanjem dozvola za boravak i rad u Hrvatskoj, naveo je aktualne podatke.
Na pitanje kako zadržati najkvalitetnije ljude, u koje se kroz školovanje najviše ulagalo, Piletić odgovara: "Samo adekvatnom cijenom rada." "Od 2016. prosječna plaća u Hrvatskoj ubrzano raste", ističe Piletić.
Pregovori sa sindikatima
Prosječna neto plaća u Hrvatskoj iznosi 1106 €, no vlada i dalje čini sve što ide u prilog tome da cijena rada bude viša. Između ostalog, ponovno smo otvorili kolektivne pregovore s reprezentativnim sindikatima, rekao je ministar.
Podsjetio je da je prošle godine osnovica rasla dva puta te da je 1. travnja ove godine osnovica, sukladno dogovoru i kolektivnom ugovoru, porasla za dva posto te da će se pregovori nastaviti nakon ljetne turističke sezone, kada će se ponovno otvoriti mogućnost da cijena rada, kroz povećanje osnovice bude veća.