Foto: Index, Dusko Jaramaz/PIXSELL
OTKAD je protiv njega potvrđena optužnica koja ga tereti da je, zajedno s drugim optuženicima, iz državnih tvrtki u poznatoj aferi Remorker izvukao više od 15 milijuna kuna, Božidar Kalmeta ponovno se našao u središtu pažnje. Dok dio javnosti i političkih oponenata od njega očekuje da se povuče s političkih dužnosti, aktualni šef stranke 'drži mu leđa' i poziva kritičare na presumpciju nevinosti.
Zadarski gradonačelnik samo za Index pristao je pojasniti svoje stavove po pitanju moguće ostavke, ali i odgovoriti na pitanja o odnosu s prijašnjim stranačkim šefom, Tomislavom Karamarkom, sadašnjim, Andrejem Plenkovićem, o Karamarkovom odstupanju, o lokalnim izborima, utjecaju same optužnice na tijek njegove političke karijere, ima li ikakvu izlaznu strategiju iz svijeta politike te je li jučer u Sabor došao samo na kavu ili s nekim drugim, konkretnijim ciljem?
Prije samog razgovora Kalmeta se ispričao što ne može govoriti o samom sudskom postupku niti optužbama koje mu se stavljaju na teret te napomenuo kako mu je ovo prvi, ali i posljednji intervju na tu temu, barem na neko vrijeme.
Niste član predsjedništva HDZ-a, niti ste bili na listi za Sabor. Međutim, gradonačelnik ste Zadra i predsjednik Županijskog odbora stranke. Protiv vas je potvrđena optužnica, više-manje je poznata svima. Mislite li da trebate podnijeti ostavku na te dužnosti?
Mislim da ovog časa ne trebam davati ostavke na mjesto gradonačelnika i predsjednika Županijskog odbora jer u Hrvatskoj, ali i u Europi i svijetu postoji presumpcija nevinosti i to je u Hrvatskoj ustavna kategorija za sve građane. Dakle, nitko nije kriv dok mu se to u sudskom procesu to i ne dokaže. Ako ustavna kategorija vrijedi za sve građane, mislim da bismo se onda toga trebali i držati. Pa imali smo i slučajeva drugih gradonačelnika koji su bili procesuirani, neki i osuđeni pa su i danas na funkcijama, a protiv kojih je i završen sudski postupak i koji… Zapravo, ne bih ja o njima. Uglavnom, mislim da se trebamo držati te presumpcije nevinosti. Pa nije to 'za ništa' ustavna kategorija.
Prozivali su vas i ranije zbog optužnice?
Prozivali su me iz SDP-a iako tad optužnica nije bila potvrđena, a imali su kolegu koji je bio u njihovoj koaliciji u Dubrovniku kojeg nisu prozivali. Politici kad je nešto u interesu, onda primjenjuje jedan način, a za druge na drugi način. Bivši premijer me stalno imao u ustima, stalno prozivao, a u isto vrijeme je imao koalicijskog partnera koji je bio u pun težoj situaciji nego sam bio ja.
Dobro, možemo to skratiti i reći da ne razmišljate o ostavci?
Da. Možemo reći da ne razmišljam o ostavci.
Bivši predsjednik HDZ-a, Tomislav Karamarko, najavljivao je da će u slučaju potvrde optužnice tražiti od vas odstupanje s dužnosti. Andrej Plenković se poziva na presumpciju nevinosti?
Mislim da Karamarko tu nije bio precizan. On je meni također tada govorio da za njega nitko nije kriv dok mu se to na sudu ne dokaže, ali mi je rekao da bi bilo dobro ako se optužnica potvrdi da samo stranački mandat – ne gradonačelnički jer su me tu birali građani, naravno, kao člana stanke – da taj mandat stavim na raspolaganje pa će se pokazati što dalje.
U kakvim odnosima ste bili s Karamarkom, a u kakvim s Plenkovićem? Stalno nosite teret nečijeg čovjeka, još od Pašalića na ovamo, s kime ste bliski?
Da, stalno su me prozivali da sam nečiji čovjek, a u stvari sam član HDZ-a, stranački čovjek i za mene je predsjednik stranke funkcija koju poštujem i koju moram poštovati. Sve predsjednike stranke sam poštovao, od Tuđmana pa nadalje, ista situacija je i sada. Nisam ni u kakvim prijateljskim odnosima bio niti s Karamarkom, niti sam u prijateljskim odnosima s Plenkovićem, niti sam bio u prijateljskim odnosima s Jadrankom Kosor, niti prije sa Sanaderom, ali sam lojalan član stranke koji nosi puno glasova.
Dobro, ali činjenica jest da Plenković ima bitno blažu retoriku kad ste vi u pitanju?
I inače mislim da će dolazak Plenkovića na čelo HDZ-a i čelo Vlade sigurno relaksirati političke odnose i napetosti koji su vladali u Hrvatskoj za vrijeme Milanovića s jedne i Karamarka s druge strane. Ne samo kad sam ja u pitanju. I stvarno sam uvjeren da je to jako velika stvar. Lakši je zrak u zemlji kada se politički suparnici gledaju kroz sukob ideja, a ne neke druge sukobe. Rekao sam vam, poštujem svakog predsjednika stranke, ali stvarno mislim da je dolazak Plenkovića velika stvar ne samo za HDZ, nego i za Hrvatsku.
Dobro, ali koliko je optužnica ipak utjecala na vaše odnose u stranci i Vaše političke ambicije?
Na parlamentarne izbore 2015. sam išao s optužnicom, a i 2016. je ona bila u istom statusu. 2015. ne da sam s tim statusom prošao, nego prošao preferencijalno, uz to što je Karamarko bio prvi na listi i što smo svi drukali da glasove treba dati Karamarku. Tada sebe nisam promovirao nigdje. 2016. nisam htio ići na liste, ja kao ja to nisam htio, naravno u dogovoru s predsjednikom. Procijenio sam da je tako bolje.
Zašto?
Nisam htio ići na listu iz razloga što više sebe ne vidim u Zagrebu, niti sebe više vidim kao čovjeka koji će putovati u utorak u Zagreb u Sabor i vraćati se u petak. Tako sam živio deset godina i meni je toga dosta. I već kad se u tome ne vidim zašto bih onda nekome uzimao mjesto na listi. To je prvi razlog, a drugi razlog je što sam znao da će se optužnicu pokušati iskoristiti, a i pokušavalo se, prvenstveno od stane SDP-a. Iako je optužnica tad bila nepotvrđena, Milanović je rekao da je potvrđena, okej bio mu je to valjda lapsus, nebitno. Dakle, nisam htio jer sam procijenio da bi – iako bih isto prošao preferencijalno - to na nacionalnoj razini moglo naštetiti stranci, a moja najveća želja je bila da HDZ pobijedi.
Zašto ste jedva čekali iz Zagreba se vratiti u Zadar?
Osam godina sam bio ministar, u dva puna mandata. I u tih osam godina napravilo se na svim područjima tog ogromnog ministarstva prilično puno. Proteći će još dosta vode dok se napravi približno toliko koliko se napravilo u to vrijeme. U međuvremenu, moja mlađa djeca su sad u dobi od 8 i 11 godina i njima treba ćaća. I to je činjenica koja me veže da više ni na kraj pameti mi ne pada odlaziti iz Zadra.
A starija djeca?
A starija dica su svoji ljudi, oženjeni, udani…
Oni su se ipak morali žrtvovati za očevu karijeru?
A jesu, da, ali su bome i mlađa… Ma, i da nisu te okolnosti s optužnicom, postupio bih isto. Nikakvih velikih ambicija u politici više nemam.
Osim u Zadru?
U Zadru živim pa ćemo vidjeti.
Vratimo se čas ostavci. Karamarko je odstupio nakon mišljenja Povjerenstva za sprečavanje sukoba interesa i pritisaka javnosti. Je li to moralni čin ili ipak samo sklanjanje ispod radara, svojevrsna kontrola štete?
On se maknuo jer Vlada više nije funkcionirala. Uvjet Mosta je bio da on mora otići, pokušaj preslagivanja naravno da nije uspio i nije mu preostalo ništa drugo. Što mu je preostalo? Nije tu samo bio sporan sukob interesa, puno je tu drugih okolnosti koje su njega navele da ode. Doveo je i sebe i stranku u bezizlaznu situaciju. Čitav splet okolnosti, ne samo sukob interesa.
Bliže se lokalni izbori. Kakvi su vam planovi?
Naravno da razmišljamo o izborima, prvenstveno gradski odbor, a ne ja. Imamo strategiju, ali ne možemo izlaziti s bilo kakvim idejama, strategijama, ljudima… l ono na što idemo je povjerenje građana u HDZ i naše koalicijske partnere. I ja sam siguran da ma tko god bio kandidat za gradonačelnika da će HDZ opet imati povjerenje građana.
Postoji mogućnost da ne budete kandidat za gradonačelnika Zadra?
Naravno da postoji, ali iskreno, nismo o tome uopće razgovarali. Svoj stav imam, ali ne bih s njim izlazio jer bih time političkim suparnicima otkrio karte.
Imate li neku ideju, izlaznu strategiju, plan… za nakon politike? Imate li neki plan, tipa, kad ne budem više gradonačelnik radit ću to i to?
Nekih planova velikih nemam, mislim da još naravno ako ne budem u politici imam snage, znanja i energije, i na kraju krajeva moram raditi, živjeti od nečega, tako da razmišljat ću tome. Ali baš sad da imam neku ideju, nešto što me čeka – nisam. Istina je to da svih ovih godina ja sam doista dao sebe kroz tu politiku da se napravi najviše moguće, točno, prvo za Zadar, ali za županiju pa i Hrvatsku. Evo, recimo, podatak - napravili smo više od 73 pristaništa za trajekte, odnosno, luka, da ne govorimo o cestama i svemu ostalom. Tako isto i u Zadru. Sve to vrijeme sam zanemarivao sebe tako da, ne znam koliko vam je to uopće interesantno, imam jednu ledinu koju sam naslijedio od ćaće, a ćaća od njegovog ćaće, on od svoga ćaće i tako dalje. Nije to veliko, šest sedam tisuća kvadrata pa ja nisam svih tih godina tamo uspio posaditi 20 maslina. Sebi nisam napravio ništa. Drugi su u međuvremenu uzimali i od države u zakup, podizali maslinike, sadili vinograde… Ja ništa.
Iako ste agronom po struci?
Da. A nemam jedan trs, ni jednu maslinu. Baš sramota. Ali bio sam stalno fokusiran maksimalno na to se u ovom gradu, a onda i dalje, napravi što više. I neupitno je da se napravilo puno.
Uspoređuju vas s Bandićem, kako ocjenjujete njegov rad?
Mislim da sam bolji od Bandića. Bandića cijenim kao i sve ostale kolege, ali po pitanju realizacija projekata mislim da sam bolji od Bandića.
Nemate takve fontane u Zadru…
Da, Zadar bi trebao fontanu, ali ima i druge prioritete. Moramo napraviti još cesta. Prvo ćemo ceste pa ćemo onda i o fontanama.
Jučer ste bili u Saboru i čuli smo da niste bili dobre volje…
Nisam uopće bio loše volje…
A što ste radili u Saboru?
Išao sam pozdraviti, tamo su mi kolege, pa kad sam već bio u Zagrebu, išao sam im se javiti. Javio sam se glavnom tajniku i potpredsjedniku Sabora, a ostao mi je mantil u klubu i kad sam se vratio po mantil tamo je bio i Dado Milinović, slučajno, pa sam se zadržao s njim, ono 'kako si, šta si', pa ja kažem: 'Evo, malo sam u Zagrebu, imao sam nešto posla pa idem ća…'
Niste lobirali za svoju poziciju?
Ma, ne. Nisam, šta bi lobirao…