IAKO SE proteklih dana pisalo, a isto su izjavljivali i ministri iz BiH, da Mamić ne može biti izručen Hrvatskoj, postoje tumačenja kako to ipak nije posve točno te da bi nepravomoćno osuđeni Zdravko Mamić mogao biti izručen Hrvatskoj.
Naime, više pravnih stručnjaka u razgovoru za Novi list kazalo je kako zapravo zapreka za izručenje osuđenog Zdravka Mamića - nema. Prema njihovom tumačenju, tu je najvažniji Ugovor Republike Hrvatske i BiH o izručenju iz 2012. godine koji u točkama 7. i 8. regulira izručenje vlastitih državljana, dakle hrvatskih u Hrvatsku, odnosno bosanskohercegovačkih u susjednu državu.
O tome smo pitali Ministarstvo pravosuđa.
"Pravni stručnjaci tvrde da BiH mora izručiti Zdravka Mamića temeljem Ugovora RH i BiH o izručenju, članaka 7. i 8.
Molim vas vaš komentar takvih navoda i odgovor na pitanje: mora li BiH izručiti Zdravka Mamića", pitali smo ih.
Njihov odgovor prenosimo u cijelosti.
"Molba za izručenje postavlja se na zahtjev pravosudnog tijela. U ovom trenutku Ministarstvo pravosuđa nije zaprimilo takav zahtjev.
Ako će nadležno pravosudno tijelo zahtijevati postupanje ovog Ministarstva, Ministarstvo pravosuđa će sukladno nadležnosti i zakonodavnom okviru, tako i postupiti.
Međutim, glede pravnog okvira postupka izručenja s Bosnom i Hercegovinom, sukladno članku 1. navedenog Ugovora države ugovornice obvezale su se da će sukladno odredbama tog Ugovora, na zamolbu, jedna drugoj izručivati osobe, koje se u državi koja traži izručenje progone zbog kaznenog djela ili se traže radi izvršenja kazne zatvora ili druge mjere koja uključuje oduzimanje slobode sukladno pravu država ugovornica.
Sam postupak izručenja se provodi radi utvrđenja ispunjenosti pretpostavki za izručenje propisanih zakonima i međunarodnim ugovorima, a nakon toga se odlučuje o dopuštenosti izručenja. Pitanje ispunjenja zakonskih pretpostavki za izručenje utvrđuje pravosudno tijelo, a tek ukoliko su ispunjene pretpostavke za izručenje, ministar pravosuđa odlučuje o dopuštenosti izručenja.
Budući da u ovom trenutku postupak izručenja nije u tijeku, Ministarstvo pravosuđa ne može odgovoriti na pitanja pogotovo uzevši u obzir da je riječ o nepravomoćno okončanom postupku. Međutim ukoliko bi do takvog postupka došlo, Ministarstvo pravosuđa očekuje provođenje postupka izručenja propisanog zakonom i međunarodnim ugovorima", stoji u odgovoru Ministarstva.