Pitali smo stručnjake što rat na Bliskom istoku znači za cijenu nafte kod nas

Foto: EPA

KAKVE će biti posljedice napada u Saudijskoj Arabiji na tržište nafte u svijetu i kakve bi se mogle osjetiti u Hrvatskoj? "To je bilo u subotu, još je prebrzo reći kakve će biti posljedice. No to je bio najveći rast cijena unutar jednog dana od rušenja Blizanaca, to je takav veliki skok bio", komentirao je za Index energetski stručnjak Jasminko Umičević. 

Napadi dronovima na dva postrojenja saudijske naftne tvrtke Aramco u pokrajinama Abkaiku i Kuraisu u subotu izazvali su požare i znatno smanjenje proizvodnje. Odgovornost za napade preuzeli su jemenski pobunjenici Huti, koje inače podržava Iran. Iz saudijskog naftnog diva Saudi Aramca priopćili su da je proizvodnja zbog napada smanjena za 5,7 milijuna barela dnevno. Saudijska Arabija, SAD i Kina imaju stotine milijuna barela strateških rezervi nafte. Američki predsjednik Donald Trump rekao je jučer da je odobrio korištenje američkih naftnih rezervi bude li potrebno.

"Međutim, cijene su se i spustile. Teško je sada reći, treba pričekati nekoliko dana pa vidjeti koji je opseg štete. Saudijci su, doduše, rekli da će smanjiti proizvodnju za više od pola, no svijet ima dovoljno rezervi. To kratkoročno ne bi trebalo polučiti probleme. Ono što je važnije i što više zabrinjava, a to bi imalo utjecaj i na Hrvatsku i globalno, je ako sukob dođe do eskalacije i ako to potraje. Kako sada izgleda, šteta nije tako ogromna da se ne bi mogla sanirati u nekom kraćem roku. No ako su napadači uspjeli dronovima doći u jednu od najzakrčenijih zemalja na svijetu, onda nije isključeno da bude još daljnjih akcija. Onda bi moglo doći do ugroze tržišta opskrbe naftom, a onda to neminovno znači visoke cijene. Vidjet ćemo za nekoliko dana", kazao je za Index Umičević.

Gledanje u kristalnu kuglu

"Cijene mogu skočiti, vidjeli smo da i bez nekih ozbiljnih ratova cijene se mogu dići na 150 dolara po barelu, kao što je bilo prije desetak godina. Neozbiljno je sada procjenjivati, ali ako dođe do eskalacije sukoba, a vidimo da je Trump izjavio da je oružje napunjeno i da je spreman potegnuti, to ćemo vidjeti", procjenjuje.

Otvaranjem londonske burze danas cijene nisu rasle koliko je bilo za očekivati, primijetio je naš sugovornik dok smo razgovarali u ponedjeljak, prije otvaranja burze u New Yorku. "Ako se pokaže da postoji šteta na otpremnim terminalima, odnosno na otpremi robe iz Saudijske Arabije, onda to može dovesti do određenih manjkova na tržištu, a to onda ima sigurno za posljedicu povećanje cijena. Ali to je sve sada gledanje u kristalnu kuglu. Naravno, utjecaja na tržište će biti. Hrvatsko tržište nije regulirano, što znači slobodno formiranje cijena. Ako dođe do porasta cijena na svjetskom tržištu, normalno da će biti porasta cijena i u Hrvatskoj", zaključuje Jasminko Umičević.

Ozbiljan poremećaj u ponudi

Naftni stručnjak prof. Igor Dekanić za Index ističe da je Saudijska Arabija najveći proizvođač i zemlja koja je bila jedan od najvećih izvoznika nafte te je stoga napad prouzročio ozbiljan poremećaj u ponudi na svjetskom tržištu nafte. Tragom međunarodnih cijena će kroz nekoliko tjedana cijene vjerojatno poskupjeti i u Hrvatskoj, smatra prof. Dekanić.

"Ponuda nafte na svjetskom tržištu sada ustvari nije smanjena nego je najavljeno smanjenje i zbog toga je došlo do porasta takvih očekivanja te porasta cijena. Kad će se to preliti kod nas, ovisi o tome kad će to doći po tržišnom mehanizmu. Ono što mi pratimo su cijene futuresa, to znači buduće terminske cijene na glavnim svjetskim burzama u New Yorku i Londonu. Hrvatske cijene nafte i naftnih derivata ovise o kretanju uvoznih cijena na mediteranskim tržištima, a to znači pretežno u talijanskim i rumunjskim rafinerijama nafte", pojašnjava naftni stručnjak Igor Dekanić.

Kad će se to preliti kod nas? "Vremenski se to može dogoditi za tjedan, dva ili tri, ali to ovisi hoće li poremećaj i dalje ostati takav i u kojoj će se mjeri preliti na cijene derivata na našem tržištu", zaključuje Dekanić.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.