Plaća profesora na Sveučilištu u Mostaru je 850 eura, asistenti rade za 500 eura

Ilustracija: Denis Kapetanovic /PIXSEL

Profesori i predavači Sveučilišta u Mostaru zatražili su danas povećanje plaća, isplatu regresa i drugih prava i žuran sastanak s vodstvom ove jedine javne visokoškolske ustanove u BiH na kojoj se nastava odvija na hrvatskome jeziku.

U priopćenju dostavljenom javnosti sindikati Sveučilišta u Mostaru traže ujednačavanje osnovice za obračun plaća na svih jedanaest fakulteta i akademija. Također, traže isplatu pomoći od oko 1300 eura za sve radnike, kao i izjednačavanje visine naknada regresa i otpremnina počevši od 1. siječnja sljedeće godine.

Upozorili su da plaće zaposlenika Sveučilišta u Mostaru nisu rasle od 2018. godine, unatoč inflaciji i porastu prosječne plaće u Federaciji BiH od 53 posto.

Redoviti profesori rade za 850 eura, asistenti za 500

Za usporedbu, plaće na Sveučilištu u Mostaru daleko zaostaju u odnosu na druge obrazovne ustanove u BiH. Tako plaća redovitog profesora na Sveučilištu u Mostaru iznosi oko 850 eura, dok njihove kolege na Univerzitetu u Tuzli imaju plaću čak 1.800 eura. 

Izvanredni profesor u Mostaru prima oko 760 eura, dok u Tuzli plaća kolege iznose u prosjeku 1.650 eura, naveli su iz sindikata. Plaće asistenata su oko 500 eura, upozorili su. 

Zbog toga su zatražili žuran sastanak s rektorom Sveučilišta u Mostaru Zoranom Tomićem i vodstvom ove visokoškolske ustanove. 

Sveučilište u Mostaru financiraju županije s hrvatskom većinom u BiH zajedno još nekoliko općina, te djelomično Vlada RH. Sindikati ove ustanove mjesecima upozoravaju na svoj loš materijalni status, a nedavno su se otvorenim pismom obratili i predsjedniku Sabora RH Gordanu Jandrokoviću koji je bio u službenom posjetu BiH.

Povišice traže i učitelji i nastavnici

Istodobno su sindikati osnovnih i srednjih škola Hercegovačko-neretvanske županije, sa sjedištem u Mostaru, odbili današnju ponudu Vlade, koja je uključivala povećanje plaća od oko 85 eura za srednje i oko 80 eura za osnovne škole, za što bi ukupno trebalo izdvojiti oko osam milijuna eura u županijskom proračunu.

Premijerka HNŽ-a Marija Buhač poručila je kako Vlada smatra da je iscrpila sve mogućnosti za daljnje pregovore te apelirala na strpljenje roditelja i učenika. 

Josip Milić, predsjednik Sindikata srednjih škola, naveo je kako će ponudu proslijediti svojim članovima na razmatranje, ali je izrazio pesimizam u pogledu njenog prihvaćanja, najavivši nastavak štrajka. 

Nastavnici i profesori osnovnih i srednjih škola u HNŽ-u već su 10 dana u štrajku kojega su započeli nakon višemjesečnog ignoriranja njihovih zahtjeva.  

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.