Realne plaće trebale bi porasti u 2024. najsnažnije u više od 15 godina zahvaljujući popuštanju inflacije, uz velike razlike i kontinuiranu nejednakost, upozorila je Međunarodna organizacija za rad (ILO) u godišnjem izvješću.
U prošloj godini realne plaće porasle su za 1,8 posto, a u ovoj njihov rast trebao bi ubrzati na 2,7 posto, izračunali su u ILO-u.
"Ako se taj trend potvrdi, bit će to najsnažniji rast u više od 15 godina", rekao je glavni direktor ILO-a Gilbert Houngbo.
"Razlike u plaćama i dalje su neprihvatljivo visoke"
Procjene po njegovim riječima pokazuju "značajan" oporavak u usporedbi s 2022. godinom kada su plaće bile realno pale za 0,9 posto zbog visoke inflacije.
Pozitivan trend ipak nije ravnomjerno raspoređen, dodao je Houngbo.
"Ne smijemo zaboraviti da milijuni radnika i njihove obitelji i dalje trpe posljedice krize troškova života koja je nagrizla njihov životni standard i da su razlike u plaćama među zemljama i unutar njih i dalje neprihvatljivo visoke", upozorio je šef ILO-a.
U gospodarstvima u nastajanju u skupini G20 realne plaće porasle su lani gotovo šest posto, nakon 1,8-povećanja u 2022., izračunao je ILO, dodavši da bi se pozitivan trend trebao nastaviti i u ovoj godini.
U razvijenim gospodarstvima u skupini G20 realne plaće smanjile su se pak prošle godine za 0,5 posto, nakon 2,8-postotnog pada u 2022.
"Surova realnost"
Regionalne usporedbe pokazuju oporavak plaća u 2023. godini u većini regija, uz iznimku Afrike, Sjeverne Amerike, te sjeverne, južne i zapadne Europe. U Africi smanjile su se za 2,4 posto, u Sjevernoj Americi zadržale su se na razini 2022. godine, a sjevernoj južnoj i zapadnoj Europi bile su manje za 0,2 posto.
U ovoj godini realne plaće porasle su u prosjeku u svim regijama, od 17,9 posto u srednjoj i zapadnoj Aziji do 0,3 posto u Sjevernoj Americi.
Cijene su unatoč višim plaćama i dalje previsoke za kućanstva s niskim primanjima koja se i dalje bore sa sve većim troškovima života.
"Inflacija je popustila, ali je i dalje surova stvarnost za mnoge zemlje u nastajanju i za one u razvoju", istaknuo je Houngbo.
Nejednakost je ublažena od početka stoljeća, ali je i dalje izražena pa tako 10 posto najslabije plaćenih radnika zarađuje samo 0,5 posto ukupnog iznosa plaće na svjetskoj razini.
Najbolje plaćenih 10 posto zarađuje pak 38 posto, izračunali su u ILO-u.
Nejednakost je najizraženija u zemljama s niskim dohotkom gdje nešto više od petine radnika spada u kategoriju onih s niskim primanjima.