Idete li u Švedsku, ovo morate znati: Skupo je biti bolestan, a ako kršite pravila loše ćete proći

Foto: Shutterstock, Index

STANOVI u Švedskoj su velikim dijelom u vlasništvu gradskih komunalnih tvrtki koje ih iznajmljuju uz vrlo konkurentne cijene. Najamnine stanova u vlasništvu privatnih firmi nešto su više, ali su zato ti stanovi i bolje opremljeni te su na boljoj lokaciji.


"Cijena najma, renoviranog i novoopremljenog dvosobnog stana, od oko 50 četvornih metara, je 460 eura mjesečno. U cijenu stanarine uključeni su i svi potrebni popravci te zamjena uređaja u stanu, kao i troškovi vode i grijanja, a stanar sam plaća struju, internet i TV. Ukoliko imate brojnu obitelj i treba vam veći stan, najniža cijena najma, za stariji i nerenovirani stan od oko 120 četvornih metara, je 880 eura mjesečno. No, uz plaćanje stanarine, kupnju hrane i kućnih potrepština te otplatu kredita za solidan, polovan automobil, od plaće, koja se kreće između 2000 i 4000 eura, u Švedskoj možete i uštedjeti i to od 500 do 2500 eura mjesečno, kaže za Index liječnik koji je slavonsku adresu zamijenio švedskom.

Ukoliko iznajmite prazan stan, bez problema ćete ga namjestiti jer je namještaj u Švedskoj jeftiniji nego u Hrvatskoj. No, hrana je, u odnosu na cijene u našim trgovačkim centrima, od 20 do čak 30 posto skuplja te se tako cijena kruha kreće od 14 do 20 kuna. Skuplje su i cigarete i alkohol. Tako primjerice kutija, u kojoj je 19 cigareta, stoji između 40 i 60 kn, a mnogo skuplji je i alkohol koji se može kupiti samo u državnim, monopolističkim trgovinama te tako litra jeftinog vina stoji od 70 do 100 kn.

"Svi koji koriste službena vozila ne mogu ih upaliti ako ne prođu alko-test"

Vijest da je neki dužnosnik, pod utjecajem alkohola, službenim vozilom skrivio nesreću, u Hrvatskoj nije rijetkost. U Švedskoj su pak takve afere nezamislive, ali i nemoguće. Naime, svatko tko koristi službeno vozilo mora najprije puhnuti u alkometar, a ukoliko padne na testiranju jer je popio koju čašicu, minimalno jedan sat neće moći pokrenuti motor automobila. Rigoroznim su kontrolama podvrgnuti i taksisti te svaki od njih, prije no što krene, pred putnikom mora napraviti alko-test.

"Sustav u Švedskoj funkcionira na načelu visokih kazni koje sprečavaju ljude da griješe. Posjedovanje marihuane tretira se kao teško kazneno djelo, a vožnja u alkoholiziranom stanju kao teški prekršaj. Ukoliko vas policajac uhvati da vozite pod utjecajem alkohola, odmah vam oduzima dozvolu za vožnju, a potom od Agencije za transport dobivate plan te se godinu dana morate, mjesečno ili tromjesečno, podvrgavati testiranjima na droge i alkohol, ići u auto školu i uz sve to morate platiti i veliku kaznu. Ovdje, stoga, nikome ne pada na pamet da ikada više sjedne za volan pod utjecajem alkohola, jer „ponavljači“ čak mogu dobiti i trajnu zabranu vožnje te završiti u zatvoru", priča hrvatski liječnik koji radi u Švedskoj.

U toj se zemlji i za najmanji parking prekršaj plaća minimalno 45 Eura, a u velikim gradovima, poput Stockholma i po 100 eura. Neplaćanje osiguranja za vozilo po danu se naplaćuje 10 eura, a slično je i za neplaćanje poreza na onečišćenje i drugih stavki za vozila.

"Sve prispjele kazne najbolje je platiti odmah jer, ukoliko kasnite, mogla bi vas zadesiti sudbina poput one Josefa K. u Kafkinom “Procesu” iz kojeg je teško pronaći izlaz", kaže liječnik.

Sve se plaća – od lijekova, participacija i potvrda, do kazni za nedolazak doktoru

Ako se razbolite, teško da će vam liječnik doći u kuću jer u Švedskoj, zbog manjka liječnika, gotovo da i nema kućnih posjeta. Za razliku od Hrvatske, u toj zemlji neće vam se refundirati ni troškovi putovanja, ukoliko poželite pregled obaviti u nekom drugom gradu. Izbor lijekova, na listi koju subvencionira država, vrlo je mali, a iznosi participacija na lijekove i liječničke usluge izuzetno su veliki i ne postoje dodatna osiguranja koja ih pokrivaju. Svaka, pa i najjednostavnija potvrda liječnika, u Švedskoj se plaća i to najmanje 32 eura,

Toliko, primjerice, stoji ispričnica koju roditelj traži za dulji izostanak djeteta iz škole, dok, primjerice, potvrda obiteljskog liječnika za sposobnost vožnje stoji 60 eura. Ukoliko ste se naručili za posjet svom doktoru, no niste se pojavili u ordinaciji, niti ste unaprijed otkazali svoj termin, na kućnu će vam adresu stići račun od 10 eura za izostali posjet liječniku.

"U Švedskoj ne postoji ni sveobuhvatna zubozdravstvena zaštita za sve, osim za djecu te mentalno i na drugi način zdravstveno oštećene osobe. Deformacije i posttraumatske ozljede se uglavnom pokrivaju na teret osiguranja, no protetika je pokrivena samo za djecu. Postoje, dakako, privatna osiguranja i posebna dodatna izdvajanja za zubnu zaštitu, no ukoliko o svojim zubima ne vodite računa, to ćete u Švedskoj vrlo skupo platiti, jer običan sistematski pregled kod dentalnog doktora stoji najmanje 100 eura, a isto toliko koštaju i osnovni popravci po svakom zubu", kaže liječnik.

Iako ga u stranoj zemlji povremeno muči nostalgija za domom, želja za stalnim povratkom u Hrvatsku, kako kaže, splasne čim dođe na godišnji odmor te se ponovo uvjeri da i dalje nema napretka niti na političkoj sceni niti u organiziranosti sustava.
 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.