PREMIJER Andrej Plenković izjavio je da će direktor Zrakoplovno-tehničkog centra (ZTC) Zdravko Klanac biti smijenjen zbog sastanka s predstavnicima ruske tvrtke Aero Technik Service (ATS), i to nakon što je Europska unija uvela sankcije Rusiji.
Plenković je na konferenciji za novinare rekao da je ministru obrane Mariju Banožiću naložio smjenu Klanca zbog "nesuvisle procjene" da u sadašnjim okolnostima prima na sastanak predstavnike ATS-a.
"Ništa nismo znali, ni ja ni Banožić. Pa nije ovo Big Brother"
Vlada nije imala nikakvu informaciju o posjetu Rusa ZTC-u. "Zar mislite da SOA nadzire sve ljude i telefone u Hrvatskoj? Hrvatska nije Big Brother da se zna tko se s kim sastaje i tko koga zove", kazao je.
Također je komentirao izjavu predsjednika Zorana Milanovića da se neki ministri, poput Banožića, ponašaju kao "dronovi samoubojice" kako bi zaštitili svoga šefa. Ustvrdio je kako se Milanović počeo "nenormalno ponašati" nakon što je uhićen njegov bliski prijatelj Dragan Kovačević, bivši šef Janafa.
"Sprega drugara iz buže u Slovenskoj"
Pritom je za pozivanje Kovačevića na javno saslušanje na Antikorupcijsko vijeće u Saboru rekao kako je to "kao da obiteljskog nasilnika, koji mlati ženu i djecu, zovete na simpozij o borbi protiv nasilja".
Radi se o sprezi "drugara iz buže u Slovenskoj" Milanovića i Kovačevića i Mostovaca, koje je prozvao "Milanovićevim mališanima", protiv vlade, koju kleveću da je izdajnička i kvislinška. Na primjedbu novinara da su i njegovi ministri posjećivali Kovačevićev klub u Slovenskoj ulici, odgovorio je kako to nije isto jer oni nisu tamo odlazili u vrijeme lockdowna zbog pandemije koronavirusa.
Neće se odazvati na poziv Antikorupcijskog vijeća
Što se tiče poziva na iduće javno saslušanje Antikorupcijskog vijeća poručio je kako ne vidi razlog zašto bi se odazvao na taj poziv.
"Imate ekipu koja na Antikorupcijsko vijeće dovodi čovjeka koji je optuženik za korupciju mega razmjera i sada bi taj netko, s takvim kredibilitetom, trebao biti prava osoba da nam priča o svojim vještinama", rekao je.
Za Mostovce je rekao kako, otkad ih je izbacio iz Vlade, imaju "fiks ideju da ruše Vladu, samo zbog toga postoje i nemaju ni jednu konstruktivnu ideju".
Predsjedniku SDP-a Peđi Grbinu je spočitnuo što njega naziva "malim tiraninom", a on je izbacio ljude iz ni ne zna se koliko županijskih organizacija SDP-a i šutnuo dvojicu čelnika zagrebačkog SDP-a u godinu dana.
Otišlo mu je 17 ili 18 zastupnika iz Kluba zastupnika, rekao je Plenković ustvrdivši da bi po prototipu sadašnjeg ponašanja Grbin, kad bi imao instrumente vlasti u rukama, "izdavao naloge da se progoni osobu A, B i C".
Kazao da se ponaša ekstra pristojno
Također je ustvrdio kako je vrlo ozbiljna situacija u kojoj predsjednik države govori za Vladu govori da je "izdajnička i kvislinška".
Predložio je Siniši Hajdašu Dončiću da hitno pita SOA-u je li to istina. "Meni ne treba SOA da pratim tko što govori i zašto se zalaže. Dosta je da izvrtite film prije ruske agresije i pratite tko je što govorio, a onda nakon agresije pratite Milanovića, drugaricu Peović i njima slične".
Smatra da su oni "možda samo korisni idioti".
Također je ustvrdio da se ponaša "ekstra pristojno" u odnosu na epitete, uvrede i laži koje doživljava, radi zdravlja hrvatske političke kulture i javnosti.
Predstoji europski dogovor o cijenama plina
Što se tiče cijene plina, o tome predstoji europski dogovor, a povećava se broj ministara u EU koji se zalažu za ograničavanje cijena. Bitno je stati na kraj špekulacijama, rekao je najavljujući sjednicu Europskog vijeća koja bi se trebala održati idućeg tjedna.
Povećanje plaća u javnim službama
U kontekstu pregovora o plaćama u javnim službama na pitanje kako to da se plaće u privatnom sektoru lakše povećavaju nego u javnom, odgovorio je da poslodavci koriste mogućnost povećanih neoporezivih isplata, kao i smanjene cijene struje, što je sve dio Vladina jesenskog paketa mjera pomoći gospodarstvu i građanima.
Pomogli smo gospodarstvu i neki poslodavci sada to žele podijeliti sa svojim radnicima, rekao je Plenković.
Kada je riječ o sisačkoj rafineriji i njezinom zatvaranju, premijer je ustvrdio da su posrijedi poslovni razlozi, odnosno da je ona bila neprofitabilna niz godina, a što se tiče Ine najavio je nastavak politike "povratka Ine u hrvatske ruke", odnosno otkup MOL-ova udjela u Ini.
"Cilj je vratiti Inu i promijeniti način korporativnog upravljanja", rekao je Plenković ocijenivši da su te promjene nužne jer se zbog niza propusta u aferi nezakonite preprodaje Inina plina pokazalo da je sadašnji sustav upravljanja neodrživ.