Foto: Hina
EUROPSKA unija treba osnažiti demokratski legitimitet institucija i spriječiti demagogiju i populizam, ostvariti osjetnu korist za građane te imati globalnu ulogu, rekao je premijer Andrej Plenković u izjavi za središnji dnevnik HRT, komentirajući prijedloge za reforme EU.
"Hrvatska je privržena europskom projektu, moja vlada je privržena europskom projektu, temeljnim vrijednostima koje dijelimo", rekao je Plenković.
Komentirajući "Bijelu knjigu o budućnosti Europe: razmišljanja i scenariji za EU27 do 2025.", koju je predstavio predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker, hrvatski premijer je označio tri ključno važna područja djelovanja.
Visoko na mjestu prioriteta
"Prvo je da osnažimo demokratski legitimitet europskih institucija i sprječavamo demagogiju i populizam", rekao je Plenković.
"To je agenda koja mora biti visoko na mjestu prioriteta", istaknuo je.
Drugu važnu zadaću premijer vidi u tome da građani "osjete konkretne koristi" europskih politika i europskog proračuna.
"Osobito se to odnosi na Hrvatsku kao novu članicu", rekao je.
Treći je prioritet da Unija, "nažalost, bez Ujedinjenog Kraljevstva" i dalje ima "profiliranu globalnu ulogu" u gospodarskom, političkom i sigurnosnom smislu.
Pet mogućih scenarija
Unija treba nastaviti pridonositi onim međunarodnim organizacijama koje upravljaju svjetskim procesima, drži hrvatski premijer.
Juncker je u srijedu predstavio pet mogućih scenarija: zadržati status quo; EU samo kao jedinstveno tržište; Europa s više brzina; EU s manje ovlasti, ali efikasnija; EU koja će u više područja raditi zajedno.
Bijela knjiga je doprinos Komisije za summit koji se održava 25. ožujka u Rimu u povodu proslave 60. obljetnice Rimskih sporazuma. Na tom bi summitu trebao započeti proces u kojem bi 27-orica trebala donijeti odluku o budućoj Uniji.
O predloženim scenarijima trebaju se izjasniti zemlje članice, što ne treba očekivati prije nego što se završe važni izbori u Nizozemskoj, 15. ožujka, zatim u svibnju predsjednički izbori u Francuskoj te u rujnu parlamentarni izbori u Njemačkoj.
Juncker bi u svom govoru o stanju Unije 2017. u rujnu pred Europskim parlamentom trebao rezimirati raspravu i razmišljanja država članica, a na summitu u prosincu trebali bi se formulirati prvi zaključci.