PREDSJEDNIK Vrhovnog suda Radovan Dobronić je napadima na vladu izišao izvan okvira svojih nadležnosti, izjavio je u Bruxellesu hrvatski premijer Andrej Plenković.
"Predsjednik Vrhovnog suda, sukladno našem zakonskom okviru, nije ni političar, ni dio izvršne vlasti, ni sindikalni povjerenik. To su tri stvari koje se nekako mogu iščitati iz njegovih nastupa koji idu preko onoga što bi bila skrb o funkcioniranju cijeloga sudstva i to po mom sudu nije dobro", rekao je Plenković, koji je u Bruxellesu sudjelovao na summitu EU i zemalja Latinske Amerike i Kariba.
Plenković kaže da se tako dolazi u situaciju u kojoj izvršna vlast ne bi mogla i ne bi smjela reći ništa o sudbenoj vlasti, a sudstvo se "može staviti u cipele političara, izvršne vlasti i sindikalnih povjerenika i prebacivati teret odgovornosti na njih".
Premijer je dodao da je Dobronić izrekao "politikantsku izjavu i laž, gdje je išla medijska insinuacija i da je hrvatska vlada poslala specijalnu ili interventnu policiju na štrajkaše, što je, naravno, potpuna neistina".
"Predsjednik Vrhovnog suda se ne ponaša normalno"
"Mi smo to oštro demantirali i nedopustivo je da si predsjednik Vrhovnog suda dopušta da ide s politikantskom tezom koja je u biti narativ oporbe", rekao je Plenković. "Neprihvatljivo mi je kao predsjedniku vlade da predsjednik Vrhovnog suda sebi dopušta takvu diskvalifikaciju izvršne vlasti i de facto politički napada vladu, što nije ni normalno ni uobičajeno", istaknuo je Plenković.
Dodao je da je njegova vlada povećala plaće službenicima u pravosuđu i više nego što je tražio Vrhovni sud.
"U izvješćima Vrhovnog suda bila je želja da se plaće službenicima povećaju za otprilike 30 posto, a u našem mandatu su povećane za 64 ili 70 posto. Dakle, mi smo napravili i više od onoga što je Vrhovni sud u svojim izvješćima sugerirao", rekao je Plenković, dodavši da je državnih službenika i namještenika jako puno i da vlada mora voditi računa o svima.
"Zato će ministar pravosuđa nastaviti dijalog s ciljem da se pronađe rješenje", rekao je.
Ponovio je da nitko ne dovodi u pitanje pravo na štrajk, ali je apelirao na predstavnike sindikata i zaposlenike u pravosuđu da "realno pogledaju što je sve ova vlada učinila s ciljem da njihova kvaliteta života bude bolja".