Plenković: Očito postoji nova volja u Londonu

Foto: Zeljko Hladika/PIXSELL

Hrvatska može zajamčiti energetsku sigurnost svojim susjedima i u poziciji je da bude ozbiljno regionalno čvorište zahvaljujući svom LNG terminalu na otoku Krku, izjavio je danas premijer Andrej Plenković.

"Hrvatska je u poziciji da bude ozbiljno regionalno čvorište i zahvaljujući svom LNG terminalu, te ogromne investicije u nove, proširene plinovode, koji će biti prilagođeni za transport vodika, korištenje Jadranskog naftovoda, kao i povezanost s našim susjedima daju ogromnu priliku Hrvatskoj u kontekstu energetske povezanosti da igra bitno značajniju ulogu", rekao je Plenković po dolasku na 4. sastanak na vrhu Europske političke zajednice (EPC).

Glavne teme ovoga summita, čiji je domaćin novi britanski premijer Keir Starmer, jesu sigurnost u kontekstu ruske agresije na Ukrajinu, borba protiv nezakonitih migracija, upletanje stranih sila u demokratske procese, energetska sigurnost.

"Osigurali smo energetsku neovisnost"

"To su vrlo pažljivo odabrane teme koje su vrlo važne za sve nas", rekao je Plenković, dodajući da je ovaj summit i prigoda za novog britanskog premijera Keira Starmera da se približi partnerima u Europskoj uniji. 

"Postoji očito nova volja u Londonu da se malo dinamiziraju i restrukturiraju odnosi s Europskom unijom", napomenuo je Plenković.

Rekao je da je Hrvatska izgradnjom LNG terminala okončala četiri desetljeća rasprave o energetskom sektoru, osigurala energetsku neovisnost, a kada se dovrše investicije u proširenje kapaciteta i nove plinovode od 2026. osigurat će energetsku neovisnost i svojih susjeda.

Govoreći o migracijama, Plenković je rekao da nema nijedne druge teme koja je potpuno promijenila ravnotežu na političkom spektru u mnogim državama u posljednjih sedam, osam godina, kao što je to kriza zbog ilegalnih dolazaka u Europu.

Raspravljat će se o tri teme

"Sada imamo prigodu razgovarati kako pojačati borbu protiv krijumčara i ilegalnih migracija te zaustaviti taj priljev koji destabilizira Europu", naglasio je. 

Summit započinje plenarnom sjednicom, nakon čega će uslijediti rasprave organizirane na tri okrugla stola na tri teme - migracijama, energiji i povezivosti te obrani i osiguravanju demokracije. Na kraju je predviđena završna plenarna sjednica.

Hrvatski premijer Andrej Plenković sudjelovat će na okruglom stolu o energetskoj povezivosti. Na summitu EPC-a prvi put sudjeluju predstavnici NATO-a, OESS-a i Vijeća Europe. Sudionike summita na kraju će primiti britanski kralj Charles III.

Europska politička zajednica nastala je nakon ruske invazije na Ukrajinu 2022. kao oblik suradnje država članica EU-a i ostalih europskih država, svih osim Rusije i Bjelorusije. Europska politička zajednica (EPC) je forum koji okuplja 47 europskih zemalja radi koordinacije odgovora na zajednička pitanja i izazove. 

Mjesto održavanja summita nije odabrano slučajno

EPC nema svoje tajništvo, ni stalno osoblje, niti financijska sredstva. Na summitima se usvaja zajednička izjava, a najvećom vrijednošću tih summita smatraju se nebrojene mogućnosti za bilateralne sastanke.

Summit se održava u palači Blenheim, monumentalnom ljetnikovcu u blizini Oxforda izgrađenom u prvoj polovici 18. stoljeća, u kojem se rodio legendarni ratni britanski premijer Winston Churchill, i koji se od 1987. nalazi na UNESCO-ovu popisu svjetske baštine.

Mjesto održavanja summita nije odabrano slučajno, britanska vlada ističe da je to rodno mjesto Winstona Churchilla, koji se u drugom svjetskom ratu "suprotstavio agresiji na europskom tlu i bio inspiracija za uspostavu Vijeća Europe".

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.