FARMACEUTSKA kompanija Pliva u 2021. godini očekuje ukupne prihode slične kao i lani, oko 4.5 milijardi kuna, od čega se 90 posto odnosi na izvoz, koji bilježi porast za 10 posto, istaknuo je u ponedjeljak predsjednik Uprave Plive Mihael Furjan na susretu s novinarima.
Ocijenio je da je ovo još jedna uspješna godina za Plivu, u kojoj obilježavaju i sto godina postojanja te kompanije, na što su ponosni i što su obljetnice koje obilježavaju rijetke kompanije.
Čelni čovjek Plive istaknuo je i da im je najvažniji cilj redovna opskrba pacijenata i drugih korisnika njihovim proizvodima. Ističu da nisu imali zastoja u opskrbi te da su proizvodili cijelo vrijeme bez zastoja. Također, nisu imali problema ni u nabavi sirovina, osim za injekcije, ali i to su uspjeli nadvladati.
"U 2021. zaposlili smo 300 novih ljudi, a otišlo ih je 70-ak, tako da sada imamo oko 2700 zaposlenih, od kojih je 1200-1300 u proizvodnji", naveo je Furjan, dodavši da su s brojem zaposlenih jedan od najvećih privatnih poslodavaca u zemlji.
Izvoz robe
Naglasio je i da 70-80 posto menadžmenta čine žene te da se i po tome razlikuju od drugih.
Za prihode od izvoza kazao je da se većinom radi o izvozu robe, ali i da sve više izvoze i znanje, u što ulazi i njihov centar za dijeljene aktivnosti, jer iz Zagreba puno toga rade za cijelu Teva grupu i po tome su među boljim kompanijama u sastava te izraelske grupacije.
Prognozira i da će u idućih pet do deset godina dodatno smanjiti udio prihoda s hrvatskog tržišta u ukupnim prihodima, na šest do sedam posto, jer će im, uz cijeli niz novih proizvoda, nastaviti rasti izvoz, posebice u SAD-u, gdje u idućim godinama očekuju veliki rast.
S obzirom na to da cijene farmaceutskih proizvoda ne rastu, već padaju zadnjih godina zbog regulacije na tržištima, a i u pandemiji su neke zemlje, pa i Hrvatska, uredbama ograničile rast cijena lijekova, jedini način da uspješno posluju je racionalnost i efikasnost, istaknuli su iz Plive.
Prodaja vitamina
Furjan je iznio i podatak da su u 2020. godini, zbog pandemije, primijetili porast potrošnje vitamina, ali su se u toj prvoj pandemijskoj godini prvi put suočili i s padom potražnje za lijekovima, jer zdravstveni sustav nije radio punim kapacitetima osim za covid-19.
Također su u 2020. vidjeli pad potrošnje antibiotika, respiratornih lijekova i drugih, što se dijelom počelo oporavljati u 2021. godini, posebice u trećem kvartalu, kada su ponovno imali porast potražnje za lijekovima. No, u zadnjem se, četvrtom kvartalu ove godine opet primjećuje pad te potrošnje, iako je u prosincu ove godine, kako kažu iz Plive, taj pad, primjerice, kod citostatika nešto blaži nego u prosincu prošle godine.
Pliva će ove godine proizvesti rekordnih sedam milijardi tableta, kapsula i injekcija, za što je Furjan rekao da je četiri puta više nego prije deset godina te govori o važnosti proizvodnje u Plivi, za koju uspijevaju naći radnike na domaćem tržištu.