Sirijski pobunjenici jučer su zauzeli četiri nova grada te se približili ključnom gradu Hami, tvrde pobunjenički izvori. U isto vrijeme, snage sirijskog predsjednika Asada tvrde da su vratile dio teritorija koji su izgubile prošli tjedan.
Novi pritisak uslijedio je nakon što je turski predsjednik Erdogan, čija je zemlja glavni podupiratelj pobunjeničkih skupina, rekao da se sirijska vlada mora uključiti "u pravi politički proces" kako bi spriječila daljnje pogoršanje situacije.
Pobunjenici došli na 10 kilometara od Hame, četvrtog najvećeg grada u zemlji
Jučerašnje zauzimanje gradova posljednje je u munjevitoj ofenzivi pobunjenika predvođenih džihadistima iz skupine Hayat Tahrir al-Shamom, ali i oporbenih boraca koje podržava Turska. Pobunjenici su sada oko 10 kilometara od Hame, četvrtog po veličini grada u zemlji koji se nalazi na putu pobunjenika prema Damasku, glavnom gradu države.
Napad je dio velike ofenzive snaga koje se protive sirijskom predsjedniku Bašaru Al-Asadu i koja je proteklih dana zauzela velike dijelove sjevernog grada Alepa, najvećeg sirijskog grada, kao i gradove i sela u južnim dijelovima sjeverozapadne pokrajine Idlib.
Potvrđeno zauzimanje četiri grada
Pobunjenici tvrde da su ubili 50 pripadnika vladinih snaga dok su zauzimali 14 sela i gradova uključujući Halfayu, Taybat al-Imam, Maardis i Soran. Sirijski opservatorij za ljudska prava sa sjedištem u Britaniji, oporbena nevladina udruga, potvrdio je da su četiri grada zauzeta.
"Idemo u smjeru grada Hame i nakon toga, ako Bog da, do Homsa, a potom i do Damaska, a ostatak Sirije će biti ponovno oslobođen Božjom voljom", rekao je član HTS-a Abu Abdo al Hamawi.
Državna novinska agencija SANA rekla je da sirijske snage vode žestoke bitke u središnjoj regiji Hami, dodajući da vladine snage jačaju svoje položaje u tom području. Državni mediji izvijestili su o intenzivnim zračnim napadima sirijskih i ruskih zračnih snaga u tom području.
Asadova vojska osvojila selo koje je izgubila prije par dana
I Opservatorij i provladini mediji izvijestili su da su snage sirijske vlade jučer zauzele selo Khanaser, nekoliko dana nakon što su ga izgubile. Khanaser se nalazi na jednoj od cesta koje vode u Alep.
Humanitarci upozoravaju da u nekim područjima u sjevernoj Siriji vlada nestašica hrane.
Civilima je sve teže
"Nedavna eskalacija u Siriji prijeti da vrati zemlju natrag u najmračnije dane ovog gotovo 14-godišnjeg sukoba", izjavila je Angelita Caredda, regionalna direktorica Norveškog vijeća za izbjeglice za Bliski istok i Sjevernu Afriku. "Broj civilnih žrtava raste zbog granatiranja i zračnih napada, a tisuće obitelji su raseljene."
"Pozivamo sve strane da se pridržavaju međunarodnog prava u svom vođenju neprijateljstava", rekao je Caredda.
Pola milijuna mrtvih u proteklih 13 godina
Procjenjuje se da je u 13-godišnjem ratu između Asada i njegovih inozemnih saveznika, prvenstveno Irana i Rusije, te niza naoružanih oporbenih snaga koje traže njegovo svrgavanje, ubijeno oko pola milijuna ljudi.
Na istoku, Sirijske demokratske snage predvođene Kurdima rekle su u priopćenju da su zauzele sedam sela od provladinih boraca. Sirijski državni mediji, međutim, zanijekali su da su sela zauzeta, rekavši da je napad odbijen.
Sela su blizu baze u kojoj su smještene američke snage u području blizu Iraka.
Što kaže Erdogan?
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan rekao je iračkom premijeru Mohammedu Shia al-Sudaniju jučer u telefonskom razgovoru da su održavanje mira u Siriji i sigurnost civila u Siriji prioriteti Turske i da Ankara cijeni jedinstvo, stabilnost i teritorijalni integritet Sirije, priopćio je njegov ured.
Erdogan je također rekao da Turska poduzima korake kako bi spriječila kurdske militantne skupine u Siriji da iskoriste situaciju. To je bila referenca na skupinu sirijskih Kurda koja čini glavnu komponentu Sirijskih demokratskih snaga (SDF), saveznika SAD-a.
Turska na tu skupinu gleda kao na terorističku organizaciju i njezinu prisutnost duž svoje južne granice smatra sigurnosnom prijetnjom.
"Asad se mora pomiriti sa svojim narodom"
Hakan Fidan, ministar vanjskih poslova Turske, koja je glavni podupiratelj skupina koje se protive Asadu, rekao je da nedavno brzo napredovanje pobunjenika u Siriji pokazuje da se sirijski predsjednik "mora pomiriti sa svojim narodom i razgovarati s opozicijom".
Asad i dužnosnici u njegovoj vladi kažu da su sve naoružane skupine u dijelovima Sirije koje drži oporba teroristi i odbacili su bilo kakvo političko rješenje s njima.
Turska nastoji normalizirati veze sa Sirijom kako bi odgovorila na sigurnosne prijetnje od skupina povezanih s kurdskim militantima duž njezine južne granice i kako bi osigurala siguran povratak više od 3 milijuna sirijskih izbjeglica. Asad pak inzistira da tursko povlačenje svojih vojnih snaga iz sjeverne Sirije bude uvjet za bilo kakvu normalizaciju između dviju zemalja.