PREDSTAVNICI "Balkanske antikorupcijske civilne inicijative" danas su potpredsjednika Delegacije Europskog parlamenta za jugoistočnu Europu Jelka Kacina upoznali s rezultatima istraživanja koje su proveli u Srbiji, BiH i Hrvatskoj, a oni pokazuju još mnogo problema koje imaju ove države.
43 posto javnih nabava uz sukob interesa
Upozorili su ga na neke ključne čimbenike borbe protiv korupcije koji uključuju i pristup informacijama, sukob interesa i javne nabave. "Po rezultatima istraživanja samo u Hrvatskoj preko 43 posto javnih nabava je bilo provedeno usprkos jasnim znacima o sukobu interesa", upozorili su predstavnici inicijative Kacina.
Slovenski parlamentarac je iznio stav da napori za suzbijanje korupcije moraju biti "sistematski i politički neutralni, jer se borba protiv korupcije ne smije svesti na obračunavanje s političkim protivnicima preko pravosudnog sustava, jer se time stvara samo privid vladavine prava. "S druge strane, procesi koji se vode pred sudovima moraju dobiti službeni i uvjerljivi sudski epilog", kazao je Kacin.
Pojačati borbu protiv korupcije na lokalnoj razini
Predstavnici inicijative upozorili su kako ne postoje adekvatni mehanizmi za borbu protiv korupcije na lokalnim razinama, iako je ona izrazito prisutna baš u tom dijelu uprave. Kacin je kazao kako je neophodno ojačati administrativnu i financijsku podršku agencijama za borbu protiv korupcije", te podsjetio kako zbog korupcije najviše gube porezni obveznici i ekonomija.
Složio se s prijedlogom da bi se efikasnost u borbi protiv korupcije "znatno unaprijedila" stvaranjem takozvane Integrity Audit Agency koja bi se usmjerila na pronalaženje sukoba interesa u radu državne administracije. Rezultate istraživanja su predstavnici "Balkanske antikorupcijske civilne inicijative" predstavili i predstavnicima Europske komisije zadužene za integraciju Zapadnog Balkana.