UNATOČ preporukama epidemiologa, u vukovarskoj Koloni sjećanja, kojom se danas obilježila 29. obljetnica stradanja toga grada u Domovinskom ratu, okupile su se tisuće domoljuba.
Procjenjuje se da se u Vukovaru danas okupilo oko 10.000 ljudi. Kako N1 neslužbeno doznaje iz Grada Vukovara, u Koloni sjećanja bilo je do pet tisuća ljudi, no Policijska uprava Vukovarsko-srijemska ne želi izaći s procjenama.
Brojni sudionici Kolone bili su ogrnuti hrvatskim zastavama ili su ih nosili u rukama, kao i obilježja krajeva i gradova iz kojih su došli. Mnogi su nosili maske, ali bilo je i puno onih koji nisu. Duž gradskih ulica kojima je prolazila Kolona covid-redari dijelili su maske i dezinfekcijska sredstva.
"Teško je kontrolirati ovako veliki broj ljudi, ali ja jednostavno nisam mogao ne doći. Nosim zaštitnu masku i vjerujem da će sve ovo proći dobro", rekao je Hrvoje Marijanović koji je došao iz okolice Varaždina.
Po mišljenju Krunoslava Marinčića, koji je u Vukovar iz Zagreba stigao sa suprugom, Vukovar je nezaobilazno mjesto za njega 18. studenoga i već godinama je sudionik Kolone sjećanja.
"Mislim da se svi s poštovanjem moramo prisjećati svega onoga što su Vukovarci preživjeli i doživjeli u srpskoj agresiji. Tu žrtvu treba poštovati i duboko joj se klanjati jer da nije bilo nje, danas ovdje ne bismo bili", rekao je.
Kolona sjećanja krenula je ove godine zbog epidemioloških mjera ispred, a ne iz dvorišta vukovarske bolnice, a predvode je tradicionalno branitelji i stradalnici grada Vukovara.
U Koloni su i najviši državni dužnosnici - predsjednik sabora Gordan Jandroković i vlade Andrej Plenković s nekoliko ministara.
"Danas se sjećamo stradanja 1991. godine. Hodajući ulicama Vukovara, iskazujemo zahvalu svim hrvatskim braniteljima i stradalnicima Domovinskoga rata, onako kako su oni to i zaslužili, dostojanstveno. Obveza nam je svima uvijek pronaći organizacijski oblik i način za odavanje počasti našim žrtvama kojima smo najzahvalniji i koje su najsnažniji temelj samostalne i suverene Republike Hrvatske", rekao je ministar hrvatskih branitelja i potpredsjednik vlade Tomo Medved.
Od predstavnika državnih vlasti u Koloni nije bilo predsjednika Republike Zorana Milanovića, on je počast stradanju Vukovara u Domovinskom ratu odao polaganjem vijenca i paljenjem svijeće na Ovčari.
U Koloni sjećanja bili su brojni saborski zastupnici i predstavnici političkih stranaka, među kojima Miroslav Tuđman, Miroslav Škoro, Nikola Grmoja, Zlatan Hasanbegović, Miro Bulj.
Po dolasku na Memorijalno groblje, položili su vijence.
Uz njih vijence su položili i posljednji zapovjednik obrane grada Vukovara 1991. godine Branko Borković, vukovarsko-srijemski župan Božo Galić i zamjenica gradonačelnika Grad Vukovara Ivana Mujkić.
Izaslanstvo SDP-a predvođeno predsjednikom Peđom Grbinom položilo je vijenac i zapalilo svijeću na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata odajući počast stradanju Vukovara u Domovinskom ratu u kojem je po dosad prikupljenim podacima poginulo, ubijeno ili nestalo 2717 osoba, dok se za 386 osoba još uvijek traga.
Počast žrtvama Ovčare odao je polaganjem vijenca podno spomen-obilježja na tom nekadašnjem poljoprivrednom imanju izvan Vukovara i stratištu na kojem je 20. studenoga 1991. pogubljeno 200 ranjenika i civila odvedenih iz vukovarske bolnice i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić.
Kasnije je održana i misa zadušnica koju je na groblju predvodio vrhbosanski nadbiskup, kardinal Vinko Puljić. Nadbiskup je rekao da danas molimo za sve koji su položili živote za domovinu i narod, ali i za one koji su zlo činili.
"Bože, nemoj da umru u zločinu, daj im spoznati zloću i okajati grijeh", poručio je.
"Ovdje smo da molimo za one koji su život položili, za njihove duše, molimo za sve one koji su ranjeni u duši i tijelu, posebno one koji nose bol zbog gubitka svojih najbližih, jer ne znaju gdje su, molimo za ono za što su oni živote dali - za ovu grudu, domovinu i narod", rekao je kardinal Puljić.