Pogledajte kako stranice Ministarstva turizma izgledaju nakon teksta Bradburyja

Screenshot: Ministarstvo turizma

NAKON njegova prošlotjednog teksta na web stranici Total Croatia News, koji je Index.hr preveo i objavio, hrvatsko-britanski novinar Paul Bradbury ponovno piše o istoj temi i bilježi određeni napredak u protoku informacija. Međutim, Kraljevina slučajnog turizma, kako Bradbury u svojim tekstovima o turizmu često naziva Hrvatsku, te njeni savjeti za putovanja i dalje se bitno razlikuju od hrvatskih turističkih konkurenata.

S obzirom na višegodišnju posvećenost turističkim temama, Bradburyja možemo smatrati stručnjakom za ovaj sektor, a on smatra da su se posljednjih dana događale seizmičke promjene u protoku službenih turističkih informacija. Napredak je jasno vidljiv, ali još uvijek nedovoljan, proizlazi iz nove Bradburyjeve analize.

On započinje pohvalama Hrvatskoj turističkoj zajednici i Ministarstvu turizma na brzom odgovoru i promjenama i poboljšanjima nakon što je Index preveo njegov prethodni tekst.

U roku od dva sata nakon Indexova članka Ministarstvo turizma reagiralo je i postalo dostupno e-mailom umjesto faksom, a Bradbury pritom ponovno ističe da živimo u 2020. godini.

Sada se Ministarstvu turizma više ne možete obratiti faksom, ali zato su tu četiri korisne e-mail adrese.

Ministarstvo je otišlo i mnogo dalje, nastavlja Bradbury, i od početne stranice na engleskom jeziku na kojoj se koronavirus uopće nije dogodio, došli smo do posebne sekcije samo o koronavirusu te do informacija o naporima ministra turizma Garija Cappellija za ponovnim pokretanjem turizma.

Potom se pojavio i prvi novi članak na engleskom jeziku i na službenoj stranici u koronavirusu. Ova web stranica bila je izvanredan izvor informacija za građane na hrvatskom jeziku. Bradbury nadalje piše da je impresioniran što je vlada postavila i englesku verziju. Svakodnevno se ažurira posljednjim brojkama i grafikonima, ali ništa bitno više od toga. Posljednji članak nudi vrlo korisne informacije i linkove na posljednje stranice koje se tiču i drugih zemalja.

"Dakle, vidimo moć vodećeg hrvatskog portala u postizanju pozitivnih promjena u jednom članku. Hvala, Index", piše Bradbury.

Hrvatska turistička zajednica također je postala proaktivna te je svoju bizarnu stranicu s najčešćim pitanjima vezanim za koronavirus, na kojoj su bile odluke iz Narodnih novina, pretvorila u nešto maglovito korisno.

Bradburyjeva očekivanja da će u Kraljevini slučajnog turizma svjetla biti upaljena i da bi netko mogao preuzeti inicijativu i pregledati ostatak savjeta o putovanjima ostala su neispunjena.

"Ako bismo zapravo pomogli turistima da pronađu put, onda to ne bi bio slučajni turizam, zar ne?" ironičan je hrvatsko-britanski novinar.

Kraljevi slučajnog turizma imaju ono što izgleda kao privlačna sekcija na engleskom jeziku "Informacije o putovanju – kako doputovati". No kao i mnoge druge stvari u Hrvatskoj, izgled je obično varljiv, nastavlja Bradbury. Savjeti o letovima u Hrvatsku isti su već godinama.

Tu je korisna poveznica na Hrvatsku agenciju za civilno zrakoplovstvo na kojoj možete provjeriti popis zračnih luka u članku 74., stavku 1. Zakona o zračnom prometu Republike Hrvatske iz Narodnih novina 69/09, 84/11, 54/13 i 127/13.

Navode se i informacije i poveznice o letovima Croatia Airlinesa. A ako ne rezervirate let s Croatia Airlinesom, postoje li drugi letovi u Kraljevinu slučajnog turizma, pita se Bradbury. 

Ako u Hrvatsku dolazite autobusom, ne postoji mogućnost da pošaljete e-mail ili posjetite neku web stranicu, iako postoje poveznice na osam autobusnih kolodvora koje možete kontaktirati. Ne planirajte putovanje, primjerice, u Makarsku ili Varaždin jer to nije pokriveno, stoji u Bradburyjevu tekstu za Total Croatia News.

Njegov je favorit dolazak morskim putem, koji je naizgled vrlo koristan. Do određene mjere zaista je tako. Pod uvjetom da dolazite državnim prijevoznikom Jadrolinijom.

"Vidite, u Uhljebistanu možemo promovirati samo vlastite usluge. Zar je važno što, primjerice, EasyJet godišnje u Hrvatsku dovede 600.000 putnika? Zašto bismo to spomenuli?" piše Bradbury.

Ovdje je sve što trebate znati ako u Hrvatsku dolazite vlakom. Veći je izbor željezničkih stanica nego autobusnih, a tu je i Googleova karta koja se ne učitava ispravno.

"Kad bih bio šef varaždinskog autobusnog kolodvora, prilično bih se uzrujao", zaključuje Bradbury za Total Croatian News. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.