RASPLIĆE se filmska priča o ženi pronađenoj na Krku koja se nije sjećala tko je, a kod sebe nije imala nikakav dokument. Radi se o Slovakinji Danieli Adamcovoj, o kojoj bi se doista mogao snimiti i film. I sama je bila dio filmskog svijeta. Nakit koji je izrađivala bio je i u seriji Prijatelji. Nosile su ga i Brigitte Bardot, Barbara Streisand, Diane Ross.
I onda je u nedjelju ujutro, 12. rujna, pronađena na jednoj hridi na Krku posve dezorijentirana i bez ikakvog sjećanja tko je i odakle je.
Trenutačno se nalazi u riječkom KBC-u. Fizički je dobro, ali se još ne sjeća. U Slovačkoj se stupilo u kontakt s njenom obitelji, što bi trebalo olakšati cijelu situaciji.
Konobar i njegov prijatelj je prebacili do uvale, kod sebe je imala tek 100 kuna
"Gospođa je došla u kafić kod mene, pitala me da joj treba neki prijevoz tamo do one ribarske kućice da ne ide pješke. I taj isti dan smo išli ja i prijatelji na more. I rekao sam joj ako će pričekati da završim smjenu i to pa da ćemo je odbaciti. I kad sam završio oko 3:00 h, 3:30 h, mi smo nju odveli tamo i poslije toga mi smo išli svojim putem, a ona svojim putem", govori konobar Stiv Sviličić RTL-ovoj Potrazi koja je razradila kronologiju misterioznog slučaja.
Informacije koje je dao konobar bile su prvi pravi trag koji je krčku policiji doveo barem korak bliže otkrivanju identiteta sirote žene koja već danima leži na riječkoj psihijatriji ne znajući ništa o sebi.
"Je li rekla tko je, što je, odakle je? Rekla je da je iz grada Bermingtona iz Ujedinjenog Kraljevstva, ime je rekla, ali se, nažalost, nitko od nas ne može sjetiti, zaboravili smo", kaže Stiv.
Do jutra ga je zaboravila i ona. Stiv i njegov prijatelj prevezli su je u subotu oko 15 sati iz Klimnog preko puta, u uvalu Sulinj.
"Pričala je engleski jezik, sporazumijevali smo se engleski. Dosta dobar engleski. Nije imala taj britanski naglasak, ali je dosta dobro pričala engleski. Najviše smo pričali o tom prijevozu ako bi imali. Kao, ako imate prijevoz, da bi popila nešto, ali da nema ništa novaca, pa sam ju počastio kavom i rekao da pričeka. Nismo baš previše razgovarali dok nismo sjeli u barku. Kod sebe je imala 100 kuna, ali to je rekla da bi za prijevoz dala, pa sam je počastio kavom da možda da prijatelju tih 100 kuna", govori Stiv.
Imala je ruksak, mobitel i torbu za plažu. Rekla je da se ide naći s prijateljima
Sa sobom je imala mobitel, ruksak i torbu za plažu. Rekla mu je da je dopješačila iz susjednih Čižića.
Na pitanje je li mu bilo nešto čudno u tome svemu Stiv kaže: "Ne. Ne, izgledala mi je normalno, samo da je malo umorna od sunca jer je bilo dosta toplo pa je rekla da ne bi baš voljela raditi cijeli krug, hodati. Jedino malo to, iscrpljeno, ali onako sve OK inače,"
Dečkima je uredno platila, iz novčanika izvukla zadnjih 100 kuna kad su je iskrcali na molu pokraj ribarske kućice.
"A što je rekla zašto ide tamo?" "Pa da će se naći s prijateljima svojim, 5, 6 njih da će doći. Ne znam, nismo previše pričali, samo je rekla da će se naći s njima, nisam baš ispitivao previše jer me nije zanimalo, samo sam htio učiniti uslugu da ne hoda predaleko", kaže Stiv.
To je bilo u subotu, 11. rujna, oko 16 sati.
"Policija je 12. rujna u 8:30 primila dojavu građanina da se na mjestu odnosno poziciji takozvanoj Sulinj, na području općine Dobrinj, nalazi ženska osoba blizu obale mora, na obali mora, koja je po njegovom mišljenju dezorijentirana, odnosno traži pomoć", kaže načelnik Policijske postaje Krk Dejan Hriljac.
Psihički bila u dosta lošem stanju, govorila je engleskim jezikom
Policiji je već tad bilo jasno da je gospođa, psihički, u prilično lošem stanju.
"Policija, kad je došla na mjesto događaja, dakle gospođa je vidljivo bila uznemirena, vidljivo dehidrirana, izgubljena. Vidjelo se da nije u prostoru gdje se nalazi, da nije svjesna gdje se nalazi. Dolaskom njezinim u KBC, medicinskom obradom, utvrđeno je da osoba ne zna svoj identitet, da ne zna gdje se nalazi, da ne zna kako je došla na mjesto gdje je došla. Apsolutno ništa nije znala o događaju i okolnostima, što se nje tiče, u mjestu gdje je pronađena, dodaje Hriljac.
Bila je izgrebana, ali bez ozljeda koje ukazuju na to da ju je netko napao.
"U početku je gospođa pričala engleskim jezikom s djelomično akcentima slavenskog govornog područja. Međutim, kako vrijeme ide, dobili smo informaciju od doktora, na kraju krajeva i policija kad je razgovarala s njom, da je taj engleski sve bolji i bolji. Dakle, nema više one primjese slavenskog narječja, ali svakako englesko govorno područje", govori Hriljac.
Uzeli su joj otiske prstiju i u hrvatskoj bazi je nisu pronašli, što je bilo i očekivano budući da se u toj bazi nalaze samo otisci osoba koje su počinile neko kazneno djelo. Zato su njezine otiske poslali kolegama u susjedne zemlje. A kako joj se psihičko stanje nije mijenjalo, tako je policija nakon tri dana objavila njezine fotografije i zamolila građane za pomoć.
Jedna od dojava bila je ključna, a osobne stvari žene bile su kilometar dalje od mjesta na kojem je nađena, na strašno nepristupačnom terenu
"Dakle, dobili smo 30-ak dojava koje su mahom došle mejlom i radi se o osobama koje su se javljale iz Hrvatske, pa čak i iz Amerike nekoliko, iz Litve, Francuske, Nizozemske, dakle iz djela Europske unije. To su osobe koje poznaju osobe koje sliče na osobu koja je pronađena", rekao je Hriljac.
Ovaj razgovor novinarka RTL-a i načelnik policije vodili su jučer ujutro. Jedna od tih dojava, pokazat će se do kraja dana, bila je ključna za utvrđivanje identiteta. Tad to još nije znala policija. Jedino novo tog jutra je bilo to što je policija, nakon dojave muškaraca koji su je vozili barkom, još jednom pretražila teren tražeći ruksak i torbu koju su oni spomenuli.
Fotografija pokazuje put kojim su prošli tražeći bilo kakav trag. Najmanje kilometar dalje od mjesta na kojem su pronašli Danielu, na strahovito nepristupačnom terenu, pronašli su ruksak i ponadali se da će napokon otkriti tko je nesretna žena.
"Mi smo pronašli njezine stvari, dakle, policija je u suradnji s Javnom vatrogasnom postrojbom grada Krka i pripadajućim DVD-ovima s otoka Krka, u više navrata pretraživala teren koji je doista nepristupačan i velike površine. Mi smo pronašli njezine osobne stvari, dakle ruksak koji su opisivali građani da su je vidjeli s ruksakom. Međutim, u ruksaku nismo pronašli ništa što bi nas dovelo do identiteta te osobe. Ali pronašli ste neke uobičajene stvari koje turisti imaju? Uobičajene stvari, ručnike, odjeću, obuću", kaže Hriljac.
I posve prazan novčanik. Bez novca, kako je i rekla Stivu, ali i bez iti jednog dokumenta. Osim namočene bilježnice koja je otkrila prvu vezu sa Slovačkom. No, ništa osobno što bi joj moglo potvrditi identitet.
"U bolnici je posjećujemo, nekoliko puta je policija bila s liječnicima i s njom. Obavljeni su razgovori ne bi li se na neki način nekakvim poznatim saznanjima možda probudila ta svijest, odnosno njezino pamćenje vratilo da može nešto reći o sebi, što bi nama bilo korisno u cilju utvrđivanja identiteta", rekao je Hriljac.
Amnezija
"Osim same amnezije, koja bi bila nemogućnost sjećanja i prisjećanja, treba uzeti u obzir sva ona stanja i okolnosti od kojih neka mogu biti realna, a neka mogu biti i patološka, uključujući i neke duševne poremećaje u kojima osoba ne može, ne smije ili ne želi reći neke svoje osobne podatke", govori psihijatrica u KBC-u Rijeka Marina Letica Crepulja.
Psihijatrica je pojasnika kako se inače postupa u ovakvim situacijama kako bi se pomoglo pacijentu.
"Istovremeno s ovim što sam rekla, treba poduzimati sve dijagnostičke postupke kojima potvrđujemo ili isključujemo neke organske razloge za amneziju, odnosno nemogućnost prisjećanja, uključujući i traume glave, ozljede mozga, potres mozga, epilepsiju, moždani udar ili dementni nekakav razvoj. Puno bismo bili brži. U tom smislu, kada bismo imali nekakve podatke realne, objektivne, od nekih drugih osoba", rekla je Letica Crepulja.
No, to nemaju budući da svih ovih deset dana za Danielu nitko nije pitao niti ju je itko tražio.
"Iz policijske postaje su nazvali, dali su nam opis gospođe, pitali da li je netko prijavio kakav nestanak, da li znamo nešto o tome, neka malo ispitamo lokalne ugostitelje, lokalne agencije, iznajmljivače da li imaju gosta koji im fali, koji nedostaje. Međutim, nitko ništa nije znao. Sad, pitanje je da li je možda smještena u nekoj od vikendica u privatnom smještaju, evo taj dio ne znamo", govori direktor Turističke zajednice Dobrinj Boris Latinović.
U Hrvatsku došla vlakom?
Taj je dio još uvijek nepoznanica. No ono što je RTL Potraga objavila jest da je navodno u Hrvatsku iz Slovačke došla vlakom. Te najnovije informacije počele su se raspetljavati sinoć, kad je novinarka stupila u kontakt s čovjekom koji je jedan od najzaslužnijih u otkrivanju Danielina identiteta.
"Prošle nedjelje odlučio sam se malo odmoriti, otvoriti novine, vidjeti što se događa u svijetu. Htio sam naći nešto što će mi odmaknuti misli od istraživanja i prvo što sam vidio bila je ta fotografija i priča u The Sunu, britanskom tabloidu", kaže Forrest Rogers.
Forrest je američki novinar i čovjek koji je, među ostalim, FBI-u pomagao u otkrivanju napadača na Senat u siječnju ove godine. Specijalizirao se za pretraživanje lica na internetu, no na ovoj fotografiji mučila ga je tolika količina krvi na licu.
"Uzeo sam tu fotografiju i uklonio svu krv koristeći foto alate koje imam. Tada sam dobio vrlo dobru fotografiju lica gospođe. Stavio sam je u program za prepoznavanje lica koji imam i uspio sam je identificirati s velikom sigurnošću na jednom božićnom domjenku u Los Angelesu u Kaliforniji."
Madež na identičnom mjestu na obje ove fotografije dao je još jednu potvrdu. No, da bi bio siguran je li riječ o istoj osobi te, na kraju krajeva, o komu je zapravo riječ, stupio je u kontakt s ostalim ljudima s te fotografije, kao i s djelatnicima organizacije na čijem je domjenku Daniela bila te 2014. godine. I tu je doznao ono zbog čega postaje jasnije zašto ovu 57-godišnju ženu sve ove dane nitko nije tražio.
"To joj je bio drugi boravak u Los Angelesu i taj nije bio tako uspješan. To je bilo 2014. i 2015. Svi ponekad imamo problema. Za nju je to bilo jako teško razdoblje. Imala je problem u pronalasku stana i posla", kaže.
Neke nepoznanice ostaju
S tim problemima je i završila u udruzi koja je objavila njezine fotografije. Naime, radi se o organizaciji koja pomaže beskućnicima i osobama koje se bore s ovisnošću. Nakon svih tih podataka više nije bilo teško otkriti o komu se radi. Forrest na tome zahvaljuje krčkoj policiji.
Žena bez identiteta dobila je ime i prezime. Brigu oko nje preuzet će slovačko veleposlanstvo. No, prioritet je da je liječnici dovedu u funkcionalno stanje. O svemu je, doznaje Potraga, obaviještena i njezina sestra. Cilj je donekle postignut – spojena je s obitelji. O samom slučaju nestanka još neke stvari barem zasad ostaju nepoznanica.