POLJSKA je usvojila kontroverzni zakon kojim se olakšava otpuštanje sudaca koji su neskloni pravosudnim reformama vladajuće stranke.
Danas je u donjem domu poljskog parlamenta 233 zastupnika glasalo za, a 205 protiv tog zakona.
Početkom ovog mjeseca tisuće prosvjednika okupile su se diljem Poljske kako bi protestirali protiv ovog zakona, a poljski Vrhovni sud u srijedu je upozorio da bi Poljska zbog svojih reformi mogla biti prisiljena napustiti EU.
Zakon sada ide Senatu, gornjem domu parlamenta, koji ga ne može blokirati, ali ga može odgoditi, piše BBC.
Što kaže novi zakon?
Prema novom zakonu, koji zagovara vladajuća konzervativna stranka Pravo i pravda (PiS), suci mogu biti kažnjeni zbog sudjelovanja u "političkim aktivnostima". Svakom sucu koji dovodi u pitanje legitimitet ostalih sudaca koje je imenovalo Nacionalno pravosudno vijeće može se izreći novčana kazna, smanjiti plaća ili mu se, u nekim slučajevima, dati otkaz.
PiS je 2018. godine promijenio neke pravosudne zakone dopuštajući time donjem domu parlamenta, koji kontrolira ta stranka, da odabere članove tog vijeća.
PiS tvrdi da su Poljskoj potrebne reforme kako bi se borila protiv korupcije i učinila pravosudni sustav učinkovitijim, tvrdeći da je još uvijek pod utjecajem komunističkog razdoblja.
PiS optužuju da je politizirao pravosuđe
No kritičari novog zakona smatraju da takve odluke smanjuju neovisnost poljskog pravosuđa. EU je, primjerice, optužio stranku da je od svog dolaska na vlast 2015. godine politizirala pravosuđe.
Ranije tijekom današnjeg dana potpredsjednica Europske komisije Vera Jourova pisala je poljskom predsjedniku, premijeru i zastupnicima i pozvala ih da se savjetuju s pravnim stručnjacima prije nego što nastave s izmjenama zakona, zatraživši od njih da ne krše pravne norme EU-a.
Glasnogovornik povjerenika UN-a za ljudska prava rekao je da zakon "riskira daljnje narušavanje već ozbiljno ugrožene neovisnosti pravosuđa u Poljskoj".