OD danas popuštaju mjere.
Riječ je o odluci Stožera koja je predstavljena krajem prošlog tjedna.
Odluka stupa na snagu u ponedjeljak 15. veljače 2021. i primjenjuje se do 28. veljače 2021.
Ovom Odlukom se ublažavaju neke protuepidemijske mjere:
- Omogućava se svim ugostiteljima isporuka hrane, pića, napitaka i slastica za van
- Omogućava se rad teretana i fitness-centara uz strogo pridržavanje epidemioloških mjera
- Omogućava se rad dječjih igraonica i radionica uz strogo pridržavanje protuepidemijskih mjera
- Omogućava se rad škola za strane jezike uz strogo pridržavanje protuepidemijskih mjera
- Omogućava se rad kasina, automat-klubova i kladionica, uz ograničenje radnog vremena do 22:00 sata i zabranu pružanja ugostiteljskih usluga.
Mjere se popuštaju, ali i dalje vrijede stroga pravila za kafiće
Iako se mjere popuštaju, i dalje vrijede stroga pravila za kafiće.
Stožer je objasnio da se osobe koje preuzimaju hranu i napitke ne smiju zadržavati na terasama objekta ili pred objektom, nije dopušten ulazak u objekt, osobe koje čekaju isporuku moraju održavati razmak od dva metra pri čekanju i koristiti maske. Ne smije se stimulirati zadržavanje pred objektom, terase treba ograditi, stolove i stolice posložiti tako da se onemogući korištenje, a na objekte treba staviti obavijesti o epidemiološkim mjerama.
U teretanama obavezan razmak
U radu teretana i fitnes-centara potrebno je voditi računa o maksimalnom dozvoljenom broju korisnika koji su istovremeno u objektu, a to je jedna osoba na 20 četvornih metara, o čemu se mora istaknuti obavijest na ulazu. Treba voditi brigu o ventilaciji i provjetravanju prostora, a sve sprave nakon upotrebe treba dezinficirati te nije moguće koristiti svlačionice i tuševe.
O korisnicima će se voditi evidencija, a oni moraju koristiti samo vlastite ručnike i prostirke, održavati razmak od četiri metra te koristiti masku.
Stroga pravila i za škole stranih jezika
Škole stranih jezika trebaju ograničiti broj polaznika po grupama da se može odražavati razmak od najmanje dva metra između polaznika te je obvezno korištenje maski.
"Predavači trebaju održavati razmak od polaznika i nositi masku ili se odvojiti pleksiglasom te mjeriti temperaturu prilikom dolaska na posao, o polaznicima je potrebno voditi evidenciju i mjeriti im temperaturu prije ulaska u prostor održavanja nastave", kazao je Božinović.
Ograničen broj korisnika dječjih igraonica
Po pitanju dječjih igraonica i radionica, potrebno je ograničiti broj korisnika igraonice na jednog korisnika na sedam metara četvornih bruto korisnog prostora i o tome istaknuti obavijest.
I u igraonicama se mora održavati razmak i nositi maska te se mora osigurati dezinficijens za korisnike, a sve sprave i igračke moraju se dezinficirati. S roditeljima se mora obaviti razgovor o eventualnom prisustvu simptoma, a pri ulasku se mjeri i temperatura.
U kladionicama i kasinima ne smije se točiti piće
Za kladionice i kasina, iako se otvaraju, također vrijede stroge mjere.
"Za kladionice vrijede epidemiološke mjere kao i za trgovine, ovisno o njihovoj veličini, potrebno je ograničiti broj osoba koje ulaze, korisnici trebaju nositi maske i održavati razmak, osoblje je također obvezno koristiti maske, po mogućnosti se odvojiti od korisnika pleksiglasom ili drugom preprekom te je potrebno dezinficirati prostor", objasnio je Božinović.
U automat-klubovima broj korisnika se mora ograničiti na jednog na sedam metara četvornih bruto korisnog prostora, mora se održavati razmak te nositi maska, a o svemu tome treba istaknuti obavijest na ulazu.
Božinović je dodao da ugostiteljski dijelovi kasina i automat-klubova moraju biti zatvoreni, a sjedeća mjesta se moraju razdvojiti.
Ako postoje sjedeća mjesta, moraju se razdvojiti od drugih sjedećih za metar i pol, a stolovi trebaju biti udaljeni jedni od drugih tri metra.
"Postupnost podrazumijeva da ne možemo pustiti sve i odjednom. Idemo nekim redom, vodeći računa o tome da izlazimo i donosimo mjere koje su u korist djece, školama, igraonicama, jer djeci je najteže objasniti način na koji živimo", naglasio je Božinović.
U Primorsko-goranskoj i Istarskoj županiji odgođeno otvaranje kasina i kladionica
No ne otvaraju se kasina i kladionice svugdje.
Stožer civilne zaštite Primorsko-goranske županije predložio je u petak Nacionalnom stožeru da donese Odluku o uvođenju nužne epidemiološke mjere za područje Primorsko-goranske županije koja se odnosi na zabranu rada kasina, automat-klubova i uplatnih mjesta za klađenje, odnosno da omogući odgodu njihova otvaranja do 28. veljače.
Predloženo je da se u sklopu popuštanja epidemioloških mjera, u dijelu koji se odnosi na najavljeno otvaranje kasina od 15. veljače, njihovo otvaranje u toj županiji odgodi do 28. veljače, ali je u subotu odobrena odgoda samo do 21. veljače.
Kladionice i kasina neće otvoriti niti Istra. I Istrani su tražili od Stožera da im se omogući da u njihovoj županiji kladionice i kasina ostanu zatvoreni. Stožer im je udovoljio.
"Na prijedlog stožera civilne zaštite Istarske županije uvodi se nužna epidemiološka mjera u trajanju do 21. veljače 2021. Nužna epidemiološka mjera obuhvaća obustavu rada kasina, automat klubova i uplatnih mjesta za klađenje na području Istarske županije", stoji u odluci Stožera.
Pogledajte cijeli dokument
Nove mjere koje vrijede od 15. veljače by Index.hr on Scribd
Državni inspektorat objavio upozorenje za sve koji otvaraju
Državni inspektorat, kojem je na čelu HDZ-ovac Andrija Mikulić, objavio je jučer priopćenje vezano za otvaranje teretana i djelomično otvaranje kafića.
"Nastavno na Odluku o izmjenama Odluke o nužnim epidemiološkim mjerama kojima se ograničavaju okupljanja i uvode druge nužne epidemiološke mjere i preporuke radi sprečavanja prijenosa bolesti covid-19 putem okupljanja, Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske, a koja stupa na snagu 15. veljače 2021. godine, Državni inspektorat apelira na sve vlasnike ugostiteljskih objekata, teretana i sl., njihove zaposlenike kao i na korisnike navedenih usluga da se pridržavaju svih epidemioloških i sanitarno-higijenskih mjera, a u cilju zaštite zdravlja ljudi", piše u priopćenju Inspektorata.
Kažu im da izbace staru vodu
Pozvali su sve da isperu cijevi i sve ostalo gdje bi se mogla skupiti stara voda.
"Napominjemo kako je prije otvaranja ugostiteljskih objekata tj. prije povratka korisnika usluga nužno poduzeti ciljani program ispiranja unutarnje mreže tako da se voda zadržana u unutarnjim instalacijama zamijeni s novom vodom iz vodoopskrbnog sustava. Ako i nakon provedenog ispiranja postoji sumnje u zdravstvenu ispravnost vode nužno je provesti analizu vode na parametre unutarnje mreže. Nadalje, ako postoje individualni sustavi za toplu vodu, isti mora biti funkcionalan u skladu s preporukom Stručnog povjerenstvo za vodu namijenjenu ljudskoj potrošnji", piše Inspektorat.
"Prije ponovnog otvaranja objekata i početka poslovanja, potrebno je detaljno očistiti, oprati i dezinficirati opremu i pribor za posluživanje. Posebnu pozornost treba obratiti na čišćenje aparata za pripremu toplih napitaka te pribora i opreme koji će dolaziti u kontakt s korisnicima ugostiteljskog objekta", piše.
"Nadalje, uređaji za čuvanje hrane na niskim temperaturama (hladnjaci, zamrzivači) moraju biti ispravni te moraju zadovoljavati sve higijenske uvijete", kažu.
Kažu da provjere rok trajanja
Predlažu i da se provjeri rok trajanja.
"Prije ponovnog otvaranja savjetujemo detaljnu provjeru rokova trajanja hrane i pića u ugostiteljskim objektima. Preporučujemo da se na pakiranju kao i unutar pakiranja, gdje je to primjenjivo, potraže mogući znakove kontaminacije hrane i/ili pića ili eventualne infestacije štetnicima koji su se mogli pojaviti tijekom vremena kad ugostiteljski objekt nije radio. Ako je na hrani i/ili piću koja je u roku trajanja došlo do kvarenja, isto je potrebno neškodljivo zbrinuti. U slučaju pojave štetnika obavezno je provesti DDD (dezinfekcija, dezinsekcija, deratizacija) mjere", piše.
"Također, prije ponovnog otvaranja objekata i početka poslovanja, potrebno je provesti temeljito provjetravanje prostora i čišćenje ventilacijskog sustava koji mora biti funkcionalan.
Nastavno na navedene preporuke koje je nužno provesti prije otvaranja objekata, napominjemo kako je tijekom rada objekata pravne i fizičke osobe koje upravljaju radom dužne osigurati da se zaposlenici i svi korisnici usluge pridržavaju epidemioloških mjera. Također, na vidljivom mjestu potrebno je postaviti obavijesti o potrebi pridržavanja općih higijenskih mjera i mjera fizičke udaljenosti te nošenju maski za lice ili medicinskih maski", stoji u priopćenju.