NAKON što je uragan Katrina poharao New Orleans, a u vrijeme kad treći najjači uragan u povijesti prijeti Teksasu i Louisiani, skupina znanstvenika pokušala je pronaći odgovor na pitanje što je uzrokovalo porast broja uragana najveće snage, dakle onih označenih brojevima 4 i 5 na Saffir-Simpsonovoj ljestvici.
No, unatoč istraživanju o mogućim uzrocima porasta broja razornih uragana u posljednjih 30 godina, znanstvenici nisu bliže odgovoru na to pitanje. Istraživanje bazirano na pretpostavci da je za velik broj razornih uragana "zaslužan" porast temperature u oceanima proveli su dr. Peter Webster sa Georgia Institute of Technology i njegovi suradnici, a rezultati su objavljeni u časopisu Science.
Poznato je da se uragani mogu formirati isključivo iznad oceana čija je temperatura na površini 25 stupnjeva Celzijusa ili više. No, nije poznato kako na snagu i učestalost pojavljivanja uragana utječu veće temperature od graničnih 26 stupnjeva. Ttemperatura površine sjevernog Atlantika i Pacifika je od 1970. porasla u prosjeku za pola stupnja, što nipošto nije zanemariv podatak.
Upravo zbog tog podatka dr. Webster je postavio hipotezu prema kojoj je porast broja razornih uragana direktno povezan s porastom broja temperature na površini svjetskih oceana. No, u istraživanju koje je obuhvatilo sve svjetske oceane nije uspio doći do potvrde svoje hipoteze.
Istraživanjem je utvrđeno da je od 1970. došlo do statistički značajnog povećanja temperature u svim oceanima na Zemlji, uz jednu iznimku – jugozapadni Pacifik.
No, unatoč globalnom porastu temperature površine oceana, utvrđeno je da nije došlo do povećanja broja i/ili snage uragana u cijelom svijetu, nego samo u sjevernom Atlantiku, gdje su obe brojke bitno porasle u zadnjih 35 godina. To je loša vijest za stanovnike Kariba i SAD-a, koji su najčešće na udaru uragana nastalih iznad sjevernog Atlantika, ali i za znanstvenike, čija je hipoteza pala u vodu. Naime, ako je porast temperature površine svjetskih oceana zaista proporcionalan broju uragana, onda bi uragani širom svijeta trebali biti sve češći, što nije slučaj.
Ipak, Websterovo istraživanje pokazalo je da se broj razornih uragana (kategorije 4 i 5) od 1970-ih do danas udvostručio, ali ni to ne dokazuje da je za to odgovoran porast tempereture u oceanima. Naime, drugi najveći porast broja razornih uragana zabilježen je upravo u jugozapadnom Pacifiku, u kojem temperatura površine nije bitno porasla u zadnjih 35 godina.
Iako Webster nije dobio odgovore na svoja pitanja, njegovo istraživanje otvorilo je prostor za nova pitanja o snazi i učestalosti uragana, ali i ustvrdilo da, ako je suditi prema trendu porasta broja razornih uragana u zadnjih 35 godina, tek predstoji prava uraganska pošast.