CIJELI SVIJET već dulje vrijeme bilježi trend masovnih odlazaka radnika iz tvrtki. Rezultati recentnog istraživanja konzultantske kuće PwC pokazali su da svaki četvrti zaposlenik planira promijeniti posao u narednih godinu dana. To je, ističu u PwC-u, 19 posto više nego lani, što samo dokazuje da trend nikako ne jenjava.
Nije iznimka ni Hrvatska čiji brojni građani sve češće traže posao gdje će se osjećati zadovoljno te imati dovoljno visoka primanja. Taj se trend posebno odnosi na zanimanja iz IT i tehnološkog sektora i upravo zbog toga valja skrenuti pažnju na prijave za novu akademsku godinu poslijediplomskog specijalističkog studija „Proizvodi, digitalne inovacije i tehnologije u osiguranju – INSURTECH“ koji se izvodi na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu.
A nekoliko je razloga zašto baš INSURTECH.
Za početak, europska osigurateljna industrija vrlo se brzo oporavila od posljedica pandemije covida-19 te joj se u bližoj budućnosti smiješi izrazito pozitivna prognoza, unatoč aktualnoj gospodarskoj situaciji. Globalna konzultantska kuća McKinsey nedavno je izašla s procjenom rasta dobiti od 8 posto do 2025. godine za cijelu industriju, s time da će digitalna transformacija poslovanja postati ključan faktor u utrci za nove klijente.
Ako se pita tržište, glavni nositelj navedene tranzicije bit će upravo insurtech.
Inovativne tehnologije
Ukratko, radi se o korištenju inovativnih tehnologija poput umjetne inteligencije, IoT te blockchaina za poboljšanje poslovnih procesa u sektoru osiguranja. Neke blagodati moguće je već i sada primijetiti u široj upotrebi, pogotovo na domaćem tržištu gdje listu inovacija pretežito predvodi LAQO digitalno osiguranje. To su, primjerice, mogućnost istraživanja i kupovine police osiguranja online, bez potrebe za razgovorom s agentom, ili pak personalizirane police automobilskog osiguranja gdje se uz pomoć telematike određuje visina premije na temelju prijeđenog broja kilometara u godini.
Iako se pojam „insurtech“ ispočetka odnosio samo na startupove koji su među prvima koristili nove tehnologije, sada se termin proširio na cijelu industriju s obzirom na to da tradicionalna osiguravajuća društva sve više ulažu u digitalni segment poslovanja. Štoviše, osiguravajuća društva vide prilike za korištenje insurtecha u svim fazama lanca vrijednosti osiguranja, uključujući marketing, prodaju i dizajn proizvoda, osiguranje i obradu potraživanja.
Rješenja pritom često ne izrađuju sami već u suradnji s insurtech tvrtkama jer na taj način mogu proširiti svoj postojeći portfelj proizvoda ili pojednostaviti operacije na brz i jeftin način, bez potrebe da sami izgrađuju internu ekspertizu ili aplikacije.
Korak prema digitalizaciji
Brojni svjetski analitičari su stoga složni kako će pretežito tradicionalna branša u bližoj budućnosti doživjeti svojevrsni „makeover“ te napraviti snažan korak prema digitalizaciji i personalizaciji portfelja usluga. Pritom je nekoliko važnih indikatora koji daju zaključiti da se industrija razvija u tom smjeru, pogotovo u Europi.
U prvom redu je ovogodišnje Deloitteovo istraživanje. Njihova je anketa pokazala da čak 86 posto osiguravatelja iz Srednje Europe vjeruje kako suradnja s insurtech tvrtkama može unaprijediti njihov tehnološki razvoj, s time da su skoro tri četvrtine ispitanih osiguravajućih firmi nedavno s njima i surađivale.
Drugi razlog tiče se samog tržišta, odnosno jačanja nove grupe potrošača. Govorimo prvenstveno o pripadnicima generacije Z, pobornicima digitalizacije koji žele iskoristiti sve blagodati tehnologije te isto zahtijevaju i od svojih pružatelja usluga. Banke su već dobrano prošle spomenuti proces transformacije pa su pogodnosti poput internet bankarstva i online ugovaranja kredita postale novo normalno, a sada se isti modus operandi očekuje i od osiguravatelja.
Prednost pri zapošljavanju
Važan faktor jest i promjena radne snage. Naime, nedavna izvješća sugeriraju da bi u bližoj budućnosti automatizacija mogla uzrokovati smanjenje radne snage u sektoru osiguranja za 20 posto do 50 posto. Konkurencija za posao će, prema tome, postati puno kompetitivnija, a prednost će svakako imati zaposlenici koji imaju i podlogu znanja u insurtechu, što nam je potvrdio i prof. dr. sc. Zvonko Kostanjčar s FER-a.
"S obzirom na to da se osigurateljna industrija stalno razvija, prilagođava novim tehnologijama i trendovima, poslodavci sve više traže stručnjake koji su upoznati s insurtechom. Svjesni da unapređenje osigurateljnih procesa putem tehnologije može povećati efikasnost, poslodavci žele smanjiti troškove i poboljšati korisničko iskustvo. Tada upravo razumijevanje insurtecha može biti ključno prilikom zapošljavanja“, istaknuo je.
Stoga se vraćamo na studij „Proizvodi, digitalne inovacije i tehnologije u osiguranju – INSURTECH“. Naime, FER je u suradnji s Croatia osiguranjem 2019. godine pokrenuo specijalistički studij namijenjen svima koji rade u industriji, ali i ostalima koji žele razumjeti kako nove tehnologije i trendovi utječu na tržište osiguranja.
Upisi u tijeku
Studij se odvija u suradnji s drugim sastavnicama Sveučilišta u Zagrebu, poput Prirodoslovno-matematičkog, Ekonomskog i Pravnog fakulteta. Polaznici će se upoznati s najnovijim trendovima u razvoju informacijsko-komunikacijskih i digitalnih tehnologija te organizacijskim i poslovnim aspektima primjene istih u dinamičnom poslovnom okruženju osigurateljne industrije.
Kostanjčar je naveo da je studij namijenjen prije svega onima koji rade u osigurateljnoj industriji kako bi proširili svoje znanje o novim tehnološkim rješenjima koja se primjenjuju u industriji, što im može pomoći u napredovanju u karijeri.
„Sigurno je zanimljiv i IT stručnjacima koji se žele usmjeriti prema insurtechu i tako iskoristiti prilike koje pruža osigurateljna industrija. Tu su i poduzetnici kojima insurtech može biti temelj za razvoj novih tehnoloških rješenja ili startupa usmjerenih na ovu industriju.
Namijenjen je i svima koji su završili diplomski studij iz STEM područja, ekonomije ili srodnih disciplina kojima insurtech može pomoći da steknu dublje razumijevanje o tome kako tehnologija transformira osigurateljnu industriju - što im u konačnici može biti sjajna prilika za zapošljavanje u tom sektoru“, kaže Kostanjčar.
Natječaj za upis novih kandidata na studij otvoren je i traje do 25. rujna 2023., a svi zainteresirani mogu pronaći više informacija na poveznici.
Sadržaj donose Index i Croatia osiguranje u skladu s najvišim profesionalnim standardima.