Postao je faraon Egipta iako je bio Grk. Egipćanima nije smetalo, obožavali su ga

Foto: Wikipedia

Aleksandar Makedonski jedan je od najistaknutijih povijesnih figura iz antičke povijesti, a na današnji dan okrunjen je za egipatskog faraona, čime je Perziji oduzeo važnu i bogatu regiju. U Egiptu se neće zadržati puno te će nastaviti putovati na istok, gdje će savladati svog neprijatelja, a nedugo zatim i umrijeti. Ipak, Egipćani su ga uvelike prihvaćali, a njegovi nasljednici vladali su darom Nila idućih tristo godina.

Osloboditelj Egipta

Podanici Darija III. u Egiptu čuli su već kako je Aleksandar srušio grad Tir, pobio sve zrele muškarce, a djecu i žene prodao u roblje. Zato se niz gradova na putu do Egipta predao bez borbe. Međutim, kada su stigli na Sinaj, Grci su se našli pred velikim izazovom te su morali razbiti sustav utvrda kako bi stigli do Nila. Aleksandar je to vidio samo kao još jedan izazov da se dokaže, pa je brzo izvojevao pobjedu.

Na putu prema Nilu dočekala ga je delegacija koja ga je odvela u Memfis, gdje su ga 14. studenoga 332. godine pr. Kr. okrunili za egipatskog faraona. Nakon krunidbe, Aleksandar je obilazio egipatske hramove kako bi lokalnom stanovništvu pokazao da poštuje njihove običaje.

Konsolidacija vlasti

Uskoro je do njega došla informacija o kultovima i vjerskim grupama koje Perzijanci nisu tolerirali i odmah je najavio financiranje novih hramova, upravo za takve skupine. Time je zaradio još više popularnosti i tako brzo konsolidirao moć u Egiptu.

Njegova posljednja odredba u Egiptu ticala se izgradnje novog grada po imenu Aleksandrija. Grad je brzo postao središte kulture i umjetnosti, a uskoro je postao poznat i po svojem svjetioniku te knjižnici. Već iduća generacija počela je opisivati grad kao spoj grčkog i egipatskog, najavljujući tako helenističku kulturu koja je tamo procvala.

Osigurao je da nakon njega ne nastupi borba za vlast

Već u proljeće 331. godine pr. Kr. Aleksandar odlazi iz Egipta prema Mezopotamiji. Ostavio je upravu Egipta svojim ljudima, ali i lokalnim Egipćanima, što je onda osiguralo da ne izbije borba za vlast. Aleksandra se slavilo kao osloboditelja i najboljeg faraona tog vremena premda je tamo boravio svega nekoliko mjeseci.

Razlog tome bio je savršen plan Aleksandrovih savjetnika koji su mu napomenuli koje hramove treba posjetiti i nagovorili da ga financira izgradnju grada. Osim toga, Aleksandar je reformirao porezni sustav u Egiptu da sliči onom grčkom, a egipatska elita ga je odobravala jer je išao njima u korist.

Aleksandrovo ime napisano na egipatskom pismu - čita se s desna na lijevo

Nakon Aleksandra

Nakon što je Aleksandar umro, postavilo se pitanje što će biti s njegovim glomaznim carstvom. Dogovorena je podjela između njegovih najodanijih generala i savjetnika. Jedan od najistaknutijih generala, Ptolomej Soter, u podjeli je dobio Egipat te odnio tijelo cara Aleksandra u Aleksandriju. Tamo se okrunio za novog faraona, čime je utemeljio dinastiju Ptolomejevića, koja je tamo vladala vrlo dugih tristo godina.

Posljednji istaknuti Ptolomejević bila je poznata povijesna ličnost Kleopatra. Ambiciozna plemkinja odlučila se uključiti u prepirke između rimskih generala, ali to ju je na kraju koštalo života. Nakon njene smrti Egipat postaje rimska provincija, čime počinje nova etapa u povijesti te regije.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.