Povijesni dan za Crnu Goru: Stigla pozivnica iz NATO-a

Foto: FAH

MINISTRI vanjskih poslova zemalja članica NATO-a uputili su u srijedu na sastanku u Bruxellesu Crnoj Gori pozivnicu za članstvo u Sjevernoatlantskom savezu.

"Povijesna odluka o početku pregovora o pristupanju Crne Gore donesena je jednoglasno na sastanku ministara vanjskih poslova", rekao je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg.
 
"Čestitamo Crnoj Gori. Ovo je početak jednog divnog savezništva", dodao je Stoltenberg..   

Crna Gora, zemlja jedva nešto veća od Falklandskog otočja ili Portorika, ponudit će NATO-u svoje vojne snage koje broje samo 2000 aktivnih pripadnika. No njezin prijem, smatraju NATO-ovi diplomati, poslat će snažnu poruku Moskvi da ona ne posjeduje veto na širenje NATO-a prema istoku. Crnogorsko članstvo istodobno je mnogo manje sporno nego što je bilo nastojanje oko prijema bivše sovjetske republike Gruzije, čije je ambicije za ulaskom u članstvo zaustavio rat s Rusijom 2008.

Unatoč tome, rusko je ministarstvo vanjskih poslova ocijenilo kako će prijem u NATO zemlje u koju se od razlaza sa Srbijom 2006. slio ogroman iznos ruskog novca iz privatnih džepova, poslati "snažnu poruku o konfrontaciji".

"Ne samo da ona ne korespondira s interesima očuvanja mira i stabilnosti na Balkanu i u Europi u cjelini, nego ima potencijal dodatno zakomplicirati ionako opterećene odnose između Rusije i NATO-a", kazala je o toj odluci prošloga tjedna glasnogovornica ruskog ministarstva Maria Zaharova.

Po mišljenju Bastiana Giegericha iz Međunarodnog instituta za strateške studije u Londonu, demonstriranje činjenice da je NATO-ova politika otvorenih vrata i dalje aktivna ključna je politička poruka koju će poslati odluka o prijemu Crne Gore. "Unatoč tome što je teško vidjeti da se 'otvorena vrata' primijenjuju igdje drugdje osim na zapadnom Balkanu", dodaje Giegerich.

Crnogorci podijeljeni oko članstva

Sami Crnogorci ostaju duboko podijeljeni oko pridruživanja NATO-u, mnogi od njih još uvijek sa sjećanjem na bombardiranje Srbije 1999. kojim se željelo zaustaviti ubijanje i etničko čišćenje Albanaca na Kosovu. Tom prilikom NATO je bombardirao i neke ciljeve u Crnoj Gori, koja je tada bila u istoj državnoj zajednici sa Srbijom, navodeći da ti ciljevi predstavljaju dio srbijanske ratne mašinerije.   

Vlada u Podgorici odupire se pozivima nekih oporbenih stranaka da se provede referendum o ulasku u Savez, dok NATO-ovi diplomati ukazuju na ispitivanja javnog mnijenja prema kojima u javnosti tijesno pobjeđuje opcija koja podupire za ulazak u Savez.

"Zadovoljni smo što su crnogorski narod i njegovi predstavnici donijeli odluku da nam se pridruže", kazao je izaslanik Washingtona u NATO-u Douglas Lute.

Bez obzira na to hoće li se o tome odluka donijeti plebiscitom ili glasovanjem u parlamentu, proces pridruživanja Savezu potrajat će mjesecima.

"Puno riskiramo", smatra 24-erogodišnji student Miloš Raković. "Zbog čega bismo bili dio vojnog saveza čije su članice ciljevi Islamske države? To nam ne treba", mišljenja je on. 

Četrdesetdvogodišnja kućanica Stanka Bulatović kaže pak kako je "snažno protiv vojne mašinerije koja je bombardirala zemlju 1999."

Neki drugi, međutim, ne vide alternativu. "Vrlo smo mala zemlja i trebamo neku vrstu zaštite", kaže 41-ogodišnja učiteljica Milka Radoman. "Mislim da je prirodno biti dijelom saveza koji okuplja naše susjede i zemlje EU-a. Mi smo dio Europe i prirodno je da trebamo ići tim putem", smatra ona.

Guardian: Očekuje se jednoglasan poziv u članstvo

Povodom očekivanog poziva Crnoj Gori za ulazak u NATO, britanski Guardian ocjenjuje kako će prijemom Crne Gore Savez napraviti velik korak u proširenju, ali istodobno i pojačati već postojeće tenzije s Rusijom. List podsjeća kako je Rusija u nekoliko navrata upozoravala da proširenje NATO-a predstavlja "provokaciju" te ističe da zapadni diplomati smatraju da Rusija stoji iza nedavnih prosvjeda protiv crnogorske vlade u Podgorici.

Guardian navodi i kako se očekuje da će u srijedu svi okupljeni ministri vanjskih poslova poslati jednoglasnu pozivnicu za članstvo te da se procjenjuje da će potom Crnoj Gori trebati između godine dana i 18 mjeseci za okončanje procesa pridruživanja. Dodaje također kako je crnogorska vlada već poduzela reforme oružanih snaga potrebne za ispunjavanje uvjeta za članstvo te da je crnogorski parlament dao svoju potporu procesu pridruživanja.

Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg, koji je prilikom nedavnog posjeta Crnoj Gori ponovno izrazio potporu njezinu pridruživanju, istaknuo je kako bi prijem Crne Gore pokazao posvećenost NATO-a zapadnom Balkanu, podsjeća list i dodaje da su Slovenija, Hrvatska i Albanija punopravne članice NATO-a iako je ruska vlada često izražavala protivljenje njegovu širenju među nekadašnjim članicama komunističkog bloka.

List također navodi da se očekuje da će ministri NATO-a izraziti opredijeljenost za nastavak politike otvorenih vrata prema još tri zemlje - Makedoniji, Bosni i Hercegovini i Gruziji.

Đukanović: Pozivnica za NATO povijesni događaj za Crnu Goru

Ovo je povijesni dan za Crnu Goru, a poziv za članstvo u NATO-u kruna je dugogodišnjih državnih napora i sveobuhvatnih reformi započetih 2006. godine, ocijenio je u srijedu premijer Milo Đukanović nakon što je tijekom jutra na ministarskom sastanku u Bruxellesu jednoglasno upućen poziv Crnoj Gori za ulazak u članstvo sjevernoatlanskog vojnog saveza.


Đukanović je također ocijenio kako današnja pozivnica Crnoj Gori za pridruživanje zapadnom vojnom savezu predstavlja značajan doprinos miru i stabilnosti na zapadnom Balkanu.

„Crna Gora ulazi u ekskluzivan krug zemalja koje su sinonim najboljih vrijednosti suvremene civilizacije“, kazao je Đukanović na prijemu za članove diplomatskog zbora, vlade, Vijeća za članstvo u NATO i Koordinacijskog tima za implementaciju Komunikacijske strategije te članove nevladinih organizacija koje se bave euroatlantskim integracijama.

Crnogorski premijer izrazio je zadovoljstvo što je, kako je naveo, Alijansa pravilno vrednovala napore Crne Gore. „Zahvalni smo državama članicama i administraciji NATO na dragocjenoj pomoći i potpori svih ovih godina. Posebnu zahvalnost dugujemo članovima diplomatskog zbora u Podgorici. Ovo je naš zajednički uspjeh“, poručio je Đukanović. Također je istaknuo kako je članstvo u NATO-u pitanje od nacionalnog interesa, a ne samo vlade ili pojedine stranke ocijenivši da stoga pozivnica predstavlja "uspjeh cijele Crne Gore, svakog našeg građanina, svih koji žele modernu, demokratsku, prosperitetnu Crnu Goru kao dio suvremenih europskih i globalnih tokova“.

Crnogorski premijer ocijenio je također da je poziv Crnoj Gori velik dan i za zapadni Balkan te da će dati vjetar u jedra reformskim i integracijskim procesima u okruženju. „Članstvo Crne Gore u NATO predstavljat će snažan doprinos regionalnoj stabilnosti i sigurnosti. Svi naši susjedi, bez obzira na njihov odnos prema NATO, imaju interes da Balkan bude stabilniji i sigurniji“, kazao je Đukanović.

Stoltenberg: Važan korak za euroatlansku integraciju zapadnog Balkana

Za ministricu obrane Milicu Pejanović Đurišić dobivanje pozivnice za članstvo u NATO nije iznenađenje. “Za mene, kao ministricu obrane, današnja odluka zemalja članica NATO-a nije iznenađenje, već očekivani epilog dugog i zahtjevnog razdoblja u kojem je Crna Gora pokazala odlučnost, posvećenost i političku zrelost, te je potvrda velikog napretka Crne Gore u sektoru obrane i ostalim područjima relevantnim za procjenu spremnosti za članstvo u Alijansi”, kazala je Pejanović-Đurišić.

Po njezinim riječima, Crna Gora je savjesno i odgovorno usvajala potrebna načela i standarde, obavila bitne reforme obrambenog i sigurnosnog sustava te prihvatila sve izazove intenziviranog i fokusiranog dijaloga.

Članstvo Crne Gore u NATO-u doprinijet će stabilnosti Balkana, Europe i cijelog svijeta, ocijenila je američka veleposlanica u Podgorici Margaret Uyehara, navodeći da pozivnica potvrđuje veliki napredak postignut u mnogim područjima.

Dobivanje pozivnice za članstvo u NATO još jedna je velika povijesna pobjeda cijelog crnogorskog društva, bez obzira na različita stajališta o tom integracijskom procesu, ocijenjeno je iz vladajuće Demokratske partije socijalista, dok je iz Bošnjačke stranke (BS) poručeno da pozivnica Crnoj Gori za NATO upotpunjuje državni integritet i znači punu reafirmaciju države na međunarodnoj sceni.

Očekivano, negativne reakcije iznijeli su predstavnici prosrpskih stranaka u crnogorskom parlamentu.

“Odluka o pozivu Crnoj Gori u NATO je pogrešna i predstavlja direktnu agresiju na mir, stabilnost i sigurnost građana”, ocijenio čelnik Socijalističke narodne partije(SNP) Srđan Milić.

Ministri vanjskih poslova zemalja članica NATO-a jednoglasno su, na sastanku u srijedu u Bruxellesu, pozvali Crnu Goru na ulazak u članstvo Saveza.

Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg istaknuo je tom prilikom da je odluka o upućivanju pozivnice "važan korak u euroatlantskim integracijama cijelog zapadnog Balkana" te da šalje jasnu poruku da "NATO ostavlja svoja vrata otvorenima kako bi se dovršila naša vizija cjelovite, slobodne i mirne Europe".

Naglasio je također da ovo nije kraj puta i da Crna Gora treba nastaviti s reformama u prilagodbi obrane, unutarnjim reformama, posebice u pogledu vladavine prava te nastaviti raditi na podizanju javne potpore za članstvo u Savezu.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.