Povjerenstvo za sukob interesa u srijedu odlučuje o pokretanju postupka protiv Karamarka

Foto: Hina

POVJERENSTVO za odlučivanje o sukobu interesa odlučit će u srijedu hoće li pokrenuti postupak protiv prvog potpredsjednika Vlade Tomislava Karamarka zbog mogućeg sukoba interesa, nakon što su objavljeni podaci o poslovnom odnosu između Karamarkove supruge i njegova prijatelja Josipa Petrovića, inače savjetnika mađarske naftne kompanije MOL.

Prva je točka sjednice povjerenstva, zakazane za srijedu u 10 sati, donošenje odluke o pokretanju ili nepokretanju postupka u predmetu dužnosnika Tomislava Karamarka, objavilo je Povjerenstvo na svojim internetskim stranicama.

Prema uobičajenoj proceduri Povjerenstvo prvo donosi odluku o pokretanju ili nepokretanju postupka, pa ako se odluči pokrenuti postupak na nekoj od sljedećih sjednica utvrđuje je li Karamarko povrijedio odredbe zakona o sprječavanju sukoba interesa.

Karamarko je u subotu poručio kako čeka da Povjerenstvo obavi svoj posao, te da ima pravo na svoje stajalište o Ini i MOL-u. "Jedva čekam da Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa obavi svoj posao i apsolutno imam pravo na svoj stav o Ini i MOL-u i svim procesima oko toga. To je sve što imam za reći na tu temu i čekam da Povjerenstvo obavi svoj posao", izjavio je Karamarko za HTV.

Karamarko se povukao iz procesa o INA-i

Nakon što su mediji objavili da je Josip Petrović preko svoje tvrtke za usluge i medijske analize u razdoblju nakon dolaska Karamarka na čelo HDZ-a najmanje dvije godine plaćao usluge tvrtki Drimia, u vlasništvu tadašnje Karamarkove partnerice, a sada supruge Ane Šarić, Karamarko se izuzeo iz procesa donošenja odluka vezanim uz Inu i zatražio očitovanje Povjerenstva u tom slučaju.


Karamarko je tada napisao na Facebooku da se se zbog medijskog linča njegove obitelji i njega osobno odlučio izuzeti iz svih procesa koji podrazumijevaju donošenje bilo kakvih odluka o Ini dok Povjerenstvo ne donese odluku u tom slučaju.

Predsjednik najjače oporbe stranke SDP-a Zoran Milanović najavio je u četvrtak da će njegova stranka u Hrvatskom saboru pokrenuti postupak izglasavanja nepovjerenja Karamarku zbog poslovne povezanosti njegove supruge Ane s lobistom mađarskoga MOL-a Petrovićem, zbog čega je, smatra Milanović, Karamarko sam trebao podnijeti ostavku.

Zelić: Slučaj treba istražiti Uskok

Afera konzultantica prošlog je tjedna bila glavna tema u Hrvatskoj, a izazvala je brojne reakcije javnosti.

"Temeljem informacija koje su se pojavile u medijima i objavljenih dokumenata, a imajući na umu neslavnu koruptivnu prošlost u Hrvatskoj, primjerice, za vrijeme Sanaderove vlade u kojoj je Karamarko bio važan ministar i to unutarnjih poslova, može se reći da sukob interesa postoji i da Karamarko nije adekvatno s njim upravljao. Ali,  ako je taj sukob interesa na neki način „konzumiran“, tj. ako je  Karamarko odavao važne informacije svom prijatelju i supruzi vezano za INA-u te sudjelovao o bilo kakvom odlučivanju o INA-i, onda se alarmi moraju paliti. U svakom slučaju percepcija je već stvorena i vlada će u ovim okolnostima imati tešku zadaću u odlučivanju o INA-i", prošlog je tjedna za Index rekao Dragan Zelić, izvršni direktor GONG-a.

"Već postoji dovoljno materijala i informacija u medijima, a država ima sve alate na raspolaganju da istraži ove slučajeve. Za to su institucije plaćene od strane građana, da nas štite od moguće korupcije i zloupotreba. Ili je ovo možda naivno razmišljanje?! Samo se nadam da neće biti šutnje i nečinjenja kao 2007. kad je dobar dio javnosti govorio o malverzacijama u financiranju HDZ-a, institucije nisu reagirale, a kasnije se pokazalo da su, nažalost, informacije itekako bile utemeljene. Valjda nećemo za par mjeseci i godina isto morati govoriti o ovom slučaju. Zato se nadležne institucije moraju očitovati. Od DIP-a koji je nadležan za nadzor financiranja stranaka zbog sumnjivih donatora preko Porezne uprave do USKOK-a. Inače, kad je riječ o kaznenim djelima, treba podsjetiti da Petrović, prijatelj bračnog para Karamarko, ima pravomoćnu optužnicu vezanu za krađu policijskih dokumenata", naglasio je Zelić.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.