Povjesničar i profesor Nicholas J. Cull sa Sveučilišta Južna Kalifornija komentirao je na N1 televiziji situaciju nakon pokušaja atentata na bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa.
"Stvari bi mogle krenuti u oba smjera. Predizborna kampanja je sve luđa, sve je više ekstremnijih izjava i sve se čini apokaliptičnim. Pokušaj atentata je posljedica ove retorike. Predsjednik Biden je spominjao prijetnju američkoj demokraciji, a i sam Trump uvijek govori o kaosu koji vlada u zemlji. Uz ove ekstremne političke percepcije, nasilje je sljedeći logičan korak", objašnjava profesor.
"Političko nasilje je dio američke povijesti"
"Možda će ovo ljude potaknuti da naprave korak unatrag, da malo pažljivije biraju riječi. Vidjeli smo smirivanje tenzija danas, ali ne možemo reći da je ovo nezamislivo.
Trump je rekao da je to u Americi nezamislivo, ja mislim da je to vrlo zamislivo. Političko nasilje je dio američke povijesti, to zna svaki Amerikanac. Zato imamo i velik broj policijskih službenika na svim političkim skupovima", govori. Dodaje i kako ljudi, kada govore o ubojstvu Shinza Abea u Japanu ili onome što se dogodilo Ficu u Slovačkoj, to uspoređuju s Amerikom jer je to nešto tipično za američku scenu.
"Bit će zanimljivo vidjeti kako će se Trump ponašati nakon ovoga"
"Sigurnost je već bila visoka, prije nego što je otišao u zatvor, bivši Trumpov savjetnik je kritizirao Bidenovu administraciju što nije adekvatno zaštitila Trumpa. Kampanja će postati još gadnija", upozorava Cull.
"Psihološki je pokušaj atentata vrlo izazovan. Kad netko preživi atentat, bude zainteresiraniji za mir i kompromis. Tako je bilo s Reaganom, ne znam kako će biti s Trumpom, on ima posebnu psihologiju. Njegova neposredna reakcija nakon napada je da ustane i poruči ‘borite se’, da se baci još dalje", govori Cull.