POZIV U POMOĆ Država koja nestaje najveći je dokaz klimatskih promjena

Screenshot: Google Street View
 
THE GUARDIAN je objavio potresnu priču o najočitijem dokazu posljedica klimatskih promjena, državi koja doslovno nestaje.
 
Eritera Aram, stanovnik republike Kiribati, ispričao je kako sa strahom gleda svaki val koji udari u obalu njegove države. Usporedio je Tihi ocean s kantom vode koja bi, ako se prelije, mogla njegovu domovinu izbrisati s lica Zemlje.
 
"Ako u kantu stavite više vode nego što može primiti, voda će se preliti", rekao je Aram novinarima.
 
"Klimatske promjene nisu stvar budućnosti, mi ih živimo sada"
 
Republika Kiribati je najniža država na svijetu. Sastoji se od 33 atola koji se protežu na 3,5 milijuna kvadratnih kilometara morske površine, a visina im je u prosjeku samo dva metra.
 
"Klimatske promjene nisu stvar daleke budućnosti, one nisu problem s kojim ćemo se baviti kasnije. Mi ih živimo sada", upozorio je Aram.
 
Zbog ovog problema Aram je stigao u Australiju s ciljem da proširi poruku o toliko ozbiljnim posljedicama klimatskih promjena u svijetu.
 
"Jedan tsunami može nas potpuno uništiti"
 
Većina stanovnika republike Kiribati nalazi se na otoku Tarawa. Oko 113 000 stanovnika nagurano je u lancu koraljnih otočića.
 
"Moje mjesto je jako maleno. Ako stanete u sredinu, s obje strane vidite vodu. Ranjivi smo. Jedan tsunami može nas potpuno uništiti", izjavio je Aram.
 
Država Kiribati polako nestaje zbog velikih plima i sve više razine mora. Stanovnici su prisiljeni bježati prema sredini otoka zbog smanjenog životnog prostora. 
 
"Naše brige su brige cijelog svijeta"
 
Nadaju se da će se sljedeća UN-ova konferencija o klimi usredotočiti na prijetnje državama Tihog oceana. Konferencija COP23 održat će se u studenom, a predsjedat će joj Fidži.
 
Premijer Fidžija Frank Bainimarama izjavio je da će se potruditi usmjeriti razgovore prema onima koji najviše trebaju pomoć: "Naše brige su i brige cijelog svijeta", rekao je Bainimarama.
 
"Život na nekom drugom mjestu ne bi imao isti smisao"
 
Aram i njegovi sunarodnjaci iz Kiribata te stanovnici otočnih država niske nadmorske visine, kao što je Tuvalu, putuju s aktivističkom skupinom Centar Edmund Rice po Australiji s ciljem podizanja svijesti o svojim problemima. 
 
"Čuli su naše priče i shvaćaju koliko nam je teško", rekao je Aram.
 
Istraživanja situacije pokazuju da bi migracija u Australiju mogla biti učinkovito rješenje, ali mnogi otočani se tome protive.
 
"Ne želimo napustiti svoju zemlju. Volimo svoju državu i život na nekom drugom mjestu jednostavno ne bi imao isti smisao. Ne želimo biti migranti zbog klime, međutim, ako se nešto ne promijeni, naša će zemlja potonuti u ocean", zaključio je Aram. 
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.