CIPARSKI predsjednik Nikos Christodoulides rekao je da želi vidjeti strateški autonomnu Europsku uniju, posebice u sektoru energetike, te da bi upravo Cipar svojim rezervama plina i proizvodnjom čistog vodika mogao odigrati važnu ulogu u energetskoj krizi i zelenoj tranziciji. Christodoulides se u utorak obratio zastupnicima Europskog parlamenta na plenarnoj sjednici u Strasbourgu u okviru redovitih rasprava šefova država i vlada "Ovo je Europa".
Pozvao je na ujedinjenu Europu, sposobnu za promjene, kako bi osigurala svoje mjesto u svijetu budućnosti. "Gajim snažno uvjerenje da EU mora biti strateški autonomna, posebice u područjima energetike, sigurnosti i zdravlja, kako bi se učinkovito othrvala izazovima i tako postala vrjedniji i ravnopravan partner i saveznik", rekao je ciparski predsjednik.
"EU treba nastaviti podržavati Ukrajinu"
Podsjetio je da Cipar raspolaže rezervama plina i gaji gotovo odlične odnose sa svojim susjedima u istočnom Sredozemlju. "Cipar sa svojim rezervama plina i proizvodnjom vodika može igrati značajnu ulogu u energetskoj krizi i zelenoj tranziciji", rekao je Christodoulides.
Osvrnuvši se na rat u Europi kao nezaobilaznu temu, istaknuo je da EU treba nastaviti podržavati Ukrajinu jer je to "stvar načela kako ne bi prevladao zakon džungle".
"Nažalost, 17 mjeseci od ilegalne ruske invazije na Ukrajinu rat se nastavlja (...). Želim biti jasan: nikada nećemo dopustiti promjene granica proizašle iz rata i nasilja. To je stvar načela, ne smijemo dopustiti da anarhija i zakon džungle prevladaju nad međunarodnim pravom. EU mora biti predvodnica u poštivanju međunarodnog prava i Povelje UN-a", rekao je ciparski predsjednik.
"Okupirani dio otoka treba riješiti u skladu s međunarodnim pravom"
Podsjetio je da Cipar od prvog dana nedvosmisleno podržava neovisnost, suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine i da će tako nastaviti i dalje. "Za Ciprane, kao žrtve strane invazije i gotovo polustoljetne okupacije Turske, nema drugog izbora", rekao je Christodoulides povlačeći paralele između svoje zemlje i Ukrajine.
Ponovio je potrebu za sveobuhvatnim rješenjem za okupirani sjeverni dio otoka, u skladu s međunarodnim pravom, rezolucijama Vijeća sigurnosti UN-a i zakona EU. Opisujući problem okupacije dijela otoka kao "otvorene rane na tijelu Europe", pozvao je na snažniji angažman Bruxellesa unutar UN-ovog okvira za rješenje utemeljeno na rezolucijama Vijeća sigurnosti.
"Ciparski problem je europski problem koji zahtijeva europska rješenja korištenjem svih političkih i gospodarskih instrumenata i oruđa koja stoje Uniji na raspolaganju", zaključio je Christodoulides.