Foto: 123rf
VIJEST da će se medicinska marihuana od sutra konačno moći dobiti na recept obradovala je mnoge teško oboljele pacijente koji su je do sada nabavljali ilegalno. No, ako sutra odete k liječniku specijalistu neurologije, internističke onkologije, onkologije i radioterapije, infektologije ili pedijatru, na čiju preporuku vam vaš obiteljski liječnik treba napisati recept za medicinsku marihuanu, kući ćete otići praznih ruku. Čak i kada biste mogli dobiti recept za pripravak, na njega još uvijek ne biste mogli podići medicinsku marihuanu iz jednostavnog razloga - nema je u ljekarnama.
Zašto je tome tako, za Index je pojasnila dr. Vjekoslava Amerl Šakić, specijalist obiteljske medicine i članica izvršnog odbora KoHOM-a.
"Sutra tek stupa na snagu Pravilnik koji daje zakonske okvire za mogućnost propisivanja medicinske marihuane. Dok Ministarstvo zdravlja ne donese odluku, odnosno dozvolu za početak propisivanja – nema propisivanja medicinske marihuane. Tu će odluku MIZ donijeti tek kada se bude uvezla prva supstanca i kada ju naši laboratoriji budu obradili te kada prođu svi mehanizmi na kojima će i bolnički i obiteljski doktori i pedijatri, dakle svi koji mogu propisivati taj pripravak naučiti odgovore na pitanja kako, kada i zašto, jer za sada se ne zna niti doziranje niti je poznato u kojim će koncentracijama pripravak biti dostupan na tržištu Tek kada sve to bude provedeno MIZ će dati odluku da se pripravak može propisivati", pojašnjava dr. Amerl Šakić.
Ako sve bude po planu, tek za oko četiri mjeseca će se moći legalno do medicinske marihuane
Prema osobnoj procjeni naše sugovornice, ukoliko čitav ovaj proces bude tekao prema planu, medicinsku će marihuanu pacijenti moći kupiti na recept, već ili tek, za četiri mjeseca. HZZO ne snosi troškove pripravka te će ga u cijelosti plaćati pacijent. No, prednost je ipak u tome što će od sada pacijenti točno znati što kupuju te da je riječ o provjerenom pripravku točno određene koncentracije, što smanjuje rizik koji je uvijek prisutan kada se pripravci nabavljaju na crnom tržištu.
"Po onome što piše, cijene medicinske marihuane su ogromne, kao i do sada. Na stranom se tržištu, ovisno o koncentraciji, cijena za tri bočice ekstrakta kreće između 500 do 700 eura", kaže dr. Amerl Šakić.
Kako stvari stoje, skupi si pripravak, koji mnogima olakšava život u bolesti, i dalje neće moći svi priuštiti. Recept pak neće moći dobiti pacijenti koji su ovisnici, kao ni psihijatrijski pacijenti.
"Samo su četiri indikacije za koje će se medicinska marihuana, po sadašnjem Pravilniku, moći propisati. To su jaka mučnina kod primanja kemoterapije, a kod koje dosadašnji lijekovi ne mogu pomoći, zatim jake mučnine i slabost kod pacijenata koji imaju AIDS, a drugi im lijekovi ne pomažu, potom bolni grčevi kod multipla skleroze koji ne reagiraju na drugu terapiju te samo jedna, izuzetno teška epilepsija kod djece", kaže dr. Amerl Šakić koja nam je odgovorila i na pitanje je li moguća zlouporaba medicinske marihuane.
"Kontrola će biti vrlo stroga, postojat će kod na temelju kojeg će se pratiti kome se i u kojim količinama pripravak propisuje. No, mogućnost malverzacija s lijekovima i receptima uvijek je postojala te je teoretski moguće da onaj kome smo propisali recept ne treba pripravak pa će ga prodati nekom drugom", upozorava naša sugovornica.
Ministarstvo: Premalo smo tržište pa nitko nije iskazao interes za registraciju lijeka u Hrvatskoj
Ministarstvo je večeras priopćilo kako će pacijenti moći lijek kupiti samo uz tzv. bijeli recept bez obzira radi li se o gotovom lijeku ili magistralnom odnosno galenskom pripravku.
"S obzirom na malo tržište, do sada niti jedan proizvođač gotovog lijeka na bazi indijske konoplje nije iskazao interes za registraciju lijeka u Hrvatskoj. No, pacijentima kojima bude preporučen i propisan gotov lijek koji sadrži THC Ministarstvo zdravlja će isto tako učiniti dostupnim dajući veledrogerijama dozvolu za uvoz.", priopćilo je Ministarstv dodajući kako se istovremeno sa stupanjem na snagu ovog Pravilnika, u njegovu realizaciju uključio i Imunološki zavod koji je u pregovorima s proizvođačima za uvoz sirovine za hrvatsko tržište.