Prijatelj Gabrijele Žalac dobio je niz poslova u županiji. Dok je u njoj radila Žalac

Foto: Fah

MLADEN ŠIMUNAC, jedan od četvero uhićenih u aferi Softver u kojoj je uhićena i Gabrijela Žalac, bivša ministrica u vladi Andreja  Plenkovića, radio je više poslova za Vukovarsko-srijemsku županiju i to u vremenu kada je ondje radila Žalac.

Osim programa PLUR (Platforma za upravljanje razvojem), za koji se do sada znalo, Šimunčeva tvrtka radila je niz savjetodavnih poslova za županiju, a imala je i konzultantske ugovore, ugovore o pružanju tehničke pomoći, kao i ugovore za izradu poslovnih planova i to od primarne zdravstvene zaštite do planova za svinjogojstvo i sektor konzumnih jaja. No, krenimo redom.

>> Uhićeni u aferi Softver dobro se poznaju, Žalac je naš novac i prije davala Šimuncu

Šimunac je vlasnik tvrtke Micro projekt, koja je s firmom Ampelos iz Podstrane dobila sporni posao vrijedan preko 16 milijuna kuna, a zbog kojeg su uhićeni u aferi Softver. Naime, riječ je o poslu iz 2017. koji je prvo dodijeljen izravno bez natječaja zajednici ponuditelja Razvojna platforma i Micro projekt, kojima je na čelu bio Mladen Šimunac, dobar poznanik tadašnje ministrice Žalac.

Nakon što je natječaj poništen, išlo se u natječaj na kojem su kao jedini ponuditelj posao dobile tvrtke Ampelos poduzetnika Marija Jukića i InfoDom.

Žalac i Šimunac znaju se dugo godina

U aferi Softver, osim Žalac i Šimunca, uhićeni su ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije (SAFU) Tomislav Petric te poduzetnik Marko Jukić, vlasnik Ampelosa. Tereti ih se da su oštetili EU i RH za 1.8 milijuna eura preko preplaćenog i namještenog javnog natječaja za izradu softvera za Ministarstvo iz fondova EU, odnosno za financijsko pogodovanje dvojici poduzetnika, odnosno Šimunčevoj i Jukićevoj firmi Micro projektu i Ampelosu, 2017. i 2018. godine.  

Zanimljivo je kako je Žalac potvrdila da Šimunca poznaje dugi niz godina i da su i ranije surađivali.

S danas neaktivnom splitskom tvrtkom Razvojna platforma, kojoj je vlasnik bio Šimunac, poslovala je Vukovarsko-srijemska županija u vrijeme kad je Žalac ondje bila pročelnica. Upravo njen ured naručivao je usluge, softvere, licence, seminare i edukacije od tvrtki Mladena Šimunca. U službenoj biografiji Gabrijele Žalac stoji kako je u toj županiji bila zaposlena od 2011. godine, a bila je na čelu Upravnog odjela za međunarodnu suradnju i EU poslove Vukovarsko-srijemske županije, a 2016. godine došla je na mjesto direktorice Agencije za razvoj Vukovarsko-srijemske županije Hrast d.o.o.

Od edukacije do softvera

O programu PLUR Platforma za upravljanje razvojem već smo pisali, a iz Vukovarsko-srijemske županije priznali su nam kako je za PLUR bilo potpisano niz ugovora. Prvi ugovor trajao je godinu dana, i to od 1. listopada 2012. godine u vrijednosti od 36.000,00 bez PDV-a, odnosno 45.000,00 s PDV-om. Aneks ugovora potpisan je 1. veljače 2013. godine kojim je revidiran osnovni Ugovor pod izlikom da je razvijena "nova i poboljšana verzija".

Tu su još ugovori o održavanju četiri seminara o edukaciji korištenja PLUR platforme od 25 tisuća kuna bez PDV-a te Ugovor o korištenju licenci za PLUR od 36 tisuća kuna bez PDV.a. No, tu nije kraj. U prosincu 2015. godine potpisan je ugovor o održavanju PLUR-a u vrijednosti 60 tisuća kuna.

"PLUR je bio korišten od strane općina i gradova na području Županije te županijskih upravnih odjela i institucija. U ožujku 2017. godine, nakon isteka Ugovora i Aneksa Ugovora Vukovarsko-srijemska županija prekinula je korištenje PLUR platforme te ne plaća nikakve troškove održavanja", kažu nam iz Vukovarsko-srijemske županije, iz čega proizlazi da je za PLUR plaćeno najmanje 150 tisuća kuna proračunskog novca.

Kako je PLUR postao SPUR i zašto je bitan za istražitelje

Program PLUR pokazao se bitnim za istražitelje budući da se Žalac danas tereti da je napravila sve kako bi pogodovala Šimuncu da on i s njim povezane osobe sklope ugovor po znatno višoj cijeni od realne. Kako je svojedobno pisao Večernji list, Šimunac je svoj program tijekom javne nabave 2017. nazvao PLUR, a godinu kasnije ime mu je promijenio u SPUR. Nakon toga je, kako se sumnja, Gabrijela Žalac od Petrica tražila SAFU kontrolu te dokumentacije da učini sukladno potrebama Šimunca, što je on, s obzirom na to da je bila riječ o šefici Upravnog vijeća SAFU-a te ministrici u vladi, i napravio.

>> Gabrijela Žalac: Sve je netočno, svi su sve znali

"Glede konkretne nabavke softvera sve je sigurno odrađeno po zakonu, i ja nisam utjecala na Petrica ni SAFU kako se tvrdi. Program SPUR je odličan program, ali ga moji nasljednici u Ministarstvu više nisu koristili. Bilo je priča i o drugim programima, kao npr. o e-fondovima i slično", branila se Žalac pred istražiteljima USKOK-a, prenosi Jutarnji list.

No vratimo se na tvrtku Mladena Šimunca Micro projekt koja je također radila i druge projekte za Vukovarsko-srijemsku županiju u vrijeme dok je ondje bila Gabrijela Žalac. Tako su sa Županijom sklopili ugovor o "savjetodavnoj  podršci u procesu implementacije Županijske razvojne strategije". Ugovor je iz rujna 2011. godine, a potpisan je u vrijednosti 3750 kuna. Tu je još ugovor o savjetovanju u vezi poslova koordinacije aktivnosti pripreme projektnih prijedloga za apliciranje za (su)financiranje iz EU iz listopada 2012. godine. Vrijednost ugovora bila je 5 tisuća kuna bez PDV-a mjesečno i to za pet projektnih prijedloga.

Od svinjogojstva do primarne zdravstvene zaštite

Tu nije kraj. Ta je tvrtka imala i ugovor o konzultantskim uslugama za pripremu projektnih prijedloga za apliciranje na Drugi poziv IPA CBC Hrvatska-Bosna i Hercegovina i IPA CBC Hrvatska-Srbija, ukupne vrijednosti 2460,00 kuna s PDV-om, te Ugovor o nabavi usluga za pružanje tehničke pomoći u provedbi projekta Poboljšanje uvjeta za pružanje primarne zdravstvene zaštite u vrijednosti od 148.125,00 kuna.

Za usluge izrade poslovnih planova za proizvođačke organizacije u sektorima svinjogojstva, tovne junadi i sektora konzumnih jaja sklopljeni su ugovori ukupne vrijednosti po 143.125,00 kuna, kažu nam na kraju iz te Županije.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.