Foto: Dino Stanin/PIXSELL, Index
NAKON višegodišnjeg skrivanja, prije točno deset godina, u prosincu 2005. godine, na Kanarskim otocima uhićen general Ante Gotovina. Nakon više od četiri godine bijega od haškog tužiteljstva uhićen je za vrijeme večere u hotelu Bitacora u Playa de las Americas, smještenom na južnom dijelu Tenerifa.
Karamarko prisluškivao Dunju Gotovinu
"Nakon uhićenja Ante Gotovine, Tomislav Karamarko me je osobno izvijestio o tome i rekao da su ga službe locirale u Španjolskoj prisluškujući telefonske razgovore njegove supruge Dunje Gotovine", evocirao je uspomene na uhićenje bivši predsjednik Stjepan Mesić. Iz tog vremena je i fotografija Karamarka i Mesića kako uz šampanjac nazdravljaju uspješnom uhićenju hrvatskog generala.
Naime, Karamarko je kao šef tajne službe aktivno sudjelovao u izručenju Gotovine, a još 2005. godine tvrdio je da se diljem Hrvatske provode aktivnosti kako bi se Gotovinu lociralo i uhitilo. Naglašavao je kako se s osobitom pažnjom pristupa Gotovininom užem krugu te kako se provode informativni razgovori.
Šeksu je danas kriv Sanader
"Sve što smo napravili, napravili smo za Hrvatsku. I na to sam ponosan", komentirao je prije tri godine Karamarko svoju ulogu u hapšenju Ante Gotovine. O detaljima same operacije uhićenja nije htio govoriti jer kako kaže, obvezuju ga državne tajne.
No, tvrdi da nije odigrao ključnu ulogu u uhićenju Gotovine. U zaštitu šefa HDZ-a stao je Željko Dilber, Gotovinin kum, koji je tvrdio da je "u HDZ-u bilo nekih ljudi koji su radili protiv Gotovine, ali Karamarko nije jedan od njih". I današnji savjetnik predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović, Vladimir Šeks, jedan je od zaslužnih za uhićenje Gotovine.
"Locirati, otkriti, uhititi i transferirati u Haag", bile su Šeksove riječi kada je govorio o Gotovini. Šeks danas tvrdi da je zapovijed o uhićenju izdao Ivo Sanader, a da je on samo zapravo citirao što su se dogovorili na sjednici VONSA-a.
Nakon 11 godina Gotovina je slobodan
Podsjetimo kako je haška tužiteljica Carla del Ponte još u lipnju 2001. godine poslala zapečaćenu, odnosno tajnu optužnicu i zahtjev za uhićenjem Gotovine koalicijskoj vladi Ivice Račana. Tadašnja vlada odbila ga je odmah uhititi, a poslali su i službenu pritužbu haškom sudu izjavljujući kako se zbog teških kvalifikacija ne može prihvatiti optužnicu, što je generalu dalo dovoljno vremena da do javne objave optužnice u srpnji 2001. godine pobjegne.
Zadovoljenje pravde trebalo je čekati sve do 16. studenog prošle godine kad je general Gotovina, zajedno s generalom Mladenom Markačem, pravomoćno oslobođen svih optužbi za ratne zločine te je ponovno, nakon više od 11 godina, opet postao slobodan čovjek.