Foto: FaH
>>Španjolska aktivirala ključni članak Ustava o izvanrednim mjerama
Nedugo nakon toga počele su pristizati prve reakcije na proglašenje neovisnosti. Najprije je reagirao španjolski premijer Marriano Rayoj koji je poručio Španjolcima da budu mirni i da će vratiti zakonitost u Kataloniju.
Reakcije iz Europske unije
Potom se oglasio Donald Tusk koji je poručio kako se za EU ništa nije promijenilo.
"Za EU se ništa ne mijenja. Španjolska ostaje naš jedini sugovornik. Nadam se da će vlada Španjolske odabrati snagu argumenata umjesto sile", rekao je.
Ubrzo mu je odgovorio Carles Puigdemont, katalonski premijer, koji je rekao kako se nada da Tusk zna da je Katalonija uvijek za snagu argumenata.
Kako javlja El Pais, njemačka vlada izvijestila je kako ne priznaje neovisnost Katalonije.
"Zabrinuti smo zbog situacije u Kataloniji koja se stvara zbog neustavne izjave Parlamenta. Suverenitet i integritet Španjolske su nepovredivi. Proglašenje neovisnosti od strane regionalnog parlamenta krši ove principe", poručili su i dodali kako podržavaju Rajoya.
Francuski predsjednik Macron poručio je kako je jedini sugovornik njega i njegove vlade u Španjolskoj Marriano Rajoy. Poručio je i kako je ovo pitanje interno pitanje Španjolske.
Aktivacija članka 155. Ustava
Španjolski Senat je aktivirao članak 155. španjolskog Ustava koji omogućava španjolskoj vladi preuzimanje kontrole nad katalonskom policijom, financijama, javnim medijima i telekomunikacijama.
Mjere uključuju micanje aktualne katalonske vlade te sazivanje prijevremenih parlamentarnih izbora u roku od šest mjeseci.
Potom se na Twitteru oglasila i španjolska vojna policija koja je citirala prvi članak Ustava Španjolske.
"Nacionalni suverenitet počiva u španjolskom narodu, iz čega proizilaze ovlasti države", poručili su uz fotografiju španjolske zastave.
Reakcije iz SAD-a
Američki State Department poručio je kako vlada SAD-a podržava vladu Španjolske i njezine ustavne mjere koje će joj pomoći da ostane ujedinjena i jaka.