Vladajuća koalicija u BiH je pred razlazom dvije godine od uspostave nakon što su stranke probošnjačkog političkog bloka odlučile raskinuti ovaj savez s SNSD-om Milorada Dodika čiji zastupnici danas nisu podržali dva europska zakona, dok su ih podržali i HDZ BiH i srpske oporbene stranke.
Na izvanrednoj sjednici Zastupničkog doma Parlamenta BiH u Sarajevu donesena su dva zakona o zaštiti osobnih podataka te graničnome nadzoru koje je Europska komisija postavila kao jedan od preduvjeta za otvaranje pregovora s Bosnom i Hercegovinom o članstvu.
SNSD je bio suzdržan prilikom glasanja, a zakoni su prošli zahvaljujući potpori stranaka probošnjačke Trojke koju čine SDP BiH, Naša stranka i Narod i pravda te vodeće hrvatske stranke HDZ-a BiH, kao i oporbenih srpskih stranaka.
Nakon toga glasanja hitan sastanak su održali predstavnici Trojke, nakon kojega su priopćili da je SNSD ovim postupkom prekršio koalicijski dogovor te da svojim neustavnim djelovanjem narušava ustavni poredak, blokira europski put BiH i ugrožava stabilnost zemlje.
Koaliciju na državnoj razini, uz SNSD, čini i HDZ BiH.
Najozbiljnija kriza Trojke dosad
Procedura smjene članova Vijeća ministara BiH predviđa da Predsjedništvo BiH, predsjedatelj Vijeća ministara ili zastupnik Zastupničkog doma parlamenta BiH pokrenu inicijativu, zatim slijedi glasanje u parlamentu te imenovanje novih ministara uz provjeru i potvrdu njihovog imenovanja u skladu s Ustavom BiH.
Iz Trojke su najavili da će o odluci informirati međunarodne partnere i pozvali sve političke aktere na suradnju u cilju očuvanja mira i nastavka europskog puta BiH.
Predstavnici Trojke, SNSD-a i HDZ-a BiH uspostavili su aktualni saziv Vijeća ministara BiH koji predvodi Borjana Krišto prije nepune dvije godine, a sada se nalazi pred najozbiljnijom krizom.
No, Dodikov SNSD ima većinu zastupnika iz Republike Srpske u oba doma državnoga parlamenta, a i članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović dolazi iz redova ove stranke te su na vlasti u entitetu Republici Srpskoj, što može jako otežati rad vlasti na državnoj razini, ali i europske ambicije zemlje.