PROCESIJA Za križen ipak se održava.
Jutros je, naime, na jednoj neslužbenoj stranici koja predstavlja otok Hvar došlo do krive informacije koju su prenijeli mediji, među njima i Index.
>> Procesija Za križen se održava, prenijeli smo pogrešnu informaciju. Ispričavamo se čitateljima na nenamjernoj greški. Oprema je promijenjena
Procesija se održava.
"Za sada, Procesija “Za križen” se održava sukladno aktualnim epidemiološkim mjerama. Izmjene o održavanju same Procesije su moguće, te očekujemo odgovor Stožera Civilne zaštite o možebitnim promjenama o broju sudionika, pridržavanju mjera i načinu održavanja. U Procesiji je za sada dozvoljeno 50 sudionika i to samo osobe koje odabere Križonoša. Molimo Vas, poštujete odluke Civilnog stožera i pridržavajte se epidemioloških mjera", stoji na stranici TZ Jelsa
Riječ je o tradicionalnoj procesiji pred Uskrs koja je uvrštena na UNESCO-ovu listu nematerijalne kulturne baštine.
Podsjetimo, riječ je o procesiji zbog kojeg je prošle godine usred lockdowna izbio skandal. Tada je cijela zemlja bila zatvorena, ali procesija je održana. To je izazvalo negodovanje brojnih ljudi u prvom lockdownu jer su tada već bili tjednima zatvoreni u domovima, a Stožer je izdao dopuštenje za procesiju. Jedan od argumenata zašto je procesija dozvoljena bio je taj da je riječ o dugogodišnjoj tradiciji koja se održala i za vrijeme Drugog svjetskog rata. Nakon procesije Krunislav Capak je kazao da su se poštovale sve mjere, iako su snimke sugerirale drugačije.
Procesija Za križen, odnosno dozvola Stožera za njenim održavanjem prošle godine, bila je jedna od prvih odluka Stožera koja je izazvala žestoke kritike javnosti. Kasnije ih je bilo još puno.