Foto: FAH
U tekstu koji potpisuju hrvatska novinarka i njezin londonski kolega objavljene su neke informacije koje nisu bile poznate hrvatskoj javnosti.
Dramatičan pad PIK kredita
Prinos na Agrokorove obveznice čije je dospijeće 2019., i koji označava mjeru rizika, snažno je porastao na 23,4 posto, dok je prije 18. siječnja iznosio 10 posto. To se dogodilo nakon što je zbog nepovoljnih uvjeta kompanija odgodila sindicirani zajam, o čemu je i Index izvještavao. No osim što je vrijednost obveznica pala za četvrtinu, još je dramatičniji pad doživio tzv. PIK kredit, čija je vrijednost pala za čak tri četvrtine, javlja Bloomberg.
Taj PIK kredit (payment in kind) je financijski instrument kojim se posuđuje novac na temelju imovine, i ne otplaćuje se u ratama nego cijela otplata dolazi na kraju dogovorenog razdoblja. Njime se također trguje i sada, a Bloomberg javlja, pozivajući se na insidere, da mu je vrijednost s 485 milijuna eura pala na četvrtinu.
Iako Agrokor stalno u hrvatskim medijima ponavlja da uspješno podmiruje financijske obaveze, strana investicijska javnost očito im sve manje vjeruje. U tekstu se citira analitičar Anthony Giret iz tvrtke Spread Research koji svojim klijentima objašnjava kako Agrokor ima dodatne izazove zbog tzv. "cross acceleration provison" koju je ugovorio prilikom prošlogodišnjeg refinanciranja nekih kredita.
Ako kasni aktiviraju mu se odgođeni krediti
Po toj klauzuli on naime mora najmanje 90 dana prije dospijeća, refinancirati obveznice koje mu dospijevaju u svibnju 2019. i PIK kredit koji dospijeva u svibnju 2018. U protivnom mu odmah na naplatu dolaze i neki refinancirani krediti. Pojednostavljeno, ako tri mjeseca prije roka za isplatu obveznica i kredita ne isplati investitore, odmah mu se aktiviraju i dodatne obaveze koje su za sada uvjetno odgođene.
U tekstu se podsjeća da je Agrokor uzeo PIK kredit za financiranje kupovine Mercatora. “Agrokor je bila najuspješnija privatna kompanija u regiji, ali snažno zadužena. Kroz godine, unatoč naporima da se razdužuje, njihov je dug rastao. Čini se da im je tržište sada poručilo da je vrijeme za drastične mjere", kazao je Okan Akin, analitičar u AllianceBernstein Holdingu.
Agrokor je izrastao iz obiteljskog poduzeća u kompaniju sa 60.000 zaposlenih. Vlasnik Ivica Todorić, jedan od najbogatijih ljudi na Balkanu, upravlja kompanijom uz pomoć svoje troje djece. Kao opciju financiranja pustio je ideju o IPO-u bez da je napravio neki konkretan pomak u tom smjeru, piše Bloomberg. U tekstu se ističe i ovisnost o ruskom kapitalu, s obzirom da je Todorić Sberbanku i VTB banci dužan ukupno 1,3 milijarde eura.
“Fundamentalno još ne vidim problem s poslovanjem. Ako ne budu mogli refinancirati PIK i ako im na naplatu dođu druge obveznice, to će značiti da će promijeniti cijelu strukturu vlasničkog kapitala. Mislim da trenutno rade na različitim scenarijima.”, zaključila je Tanvi Arora, analitičarka Lucrora.