Donald Trump se vratio u Bijelu kuću. O njegovim prvim porukama i prvim potezima, o posljedicama koje će to imati na ostatak svijeta jutros u emisiji U mreži Prvog govorili su Domagoj Juričić, nekadašnji predstojnik ureda Kolinde Grabar-Kitarović, i Đana Luša, profesorica na Fakultetu političkih znanosti.
Luša je kazala kako sljedeće četiri godine neće biti dosadne, kako za Amerikance tako i za sve ostale koji će promatrati ili aktivno sudjelovati u američkoj vanjskoj politici.
"Ulazimo u novi poredak"
"Slušajući i gledajući jučerašnji govor moramo zaključiti da je predsjednik Trump ponovio većinu svojih stavova iz izborne kampanje", primijetila je Luša.
"Ono što je zastrašujuće je činjenica da ulazimo u novi poredak koji se više ne bazira na djelovanju međunarodnih institucija, međunarodnog prava i gdje predsjednik jedne moćne svjetske države najavljuje teritorijalne pretenzije prema drugoj, u ovom slučaju je to Panama i Panamski kanal", izjavila je.
Dodaje kako je Trump u govoru istaknuo da je mirotvorac i da je njegova uloga pomirenje i ujedinjenje, ali nije spomenuo Ukrajinu koja je bila "forte" njegove kampanje, uz Bliski istok. "To treba zabrinjavati Ukrajince, koji se vjerojatno pitaju kakva je sada trenutna pozicija Donalda Trumpa prema ratu u Ukrajini", kazala je Luša.
Kazala je i kako je govor odskakao od svih prethodnih jer nije imao ton svečanog inauguracijskog govora gdje bi se predsjednik osvrnuo na postignuća američke nacije, na povijest, tradiciju, već je isključivo trasirao put svojih četiri godine po kojima želi biti zapamćen.
"Fokusiran je isključivo na ostvarivanje američkih interesa. Ponovio je pitanje kojim je i dobio predsjedničke izbore, a to je pitanje imigracije i obračuna s narkokartelima; istaknuo je da će potpisati više od sto zakonskih uredbi prvih nekoliko dana, a među njima se ističe krizna situacija na granici s Meksikom gdje bi upotrijebio vojsku", izjavila je Luša.
"Čekaju nas turbulentne četiri godine", zaključila je.
Juričić: Njegova obećanja su prazna
Domagoj Juričić je kazao kako je Trump čovjek koji maksimizira svoje ciljeve, no tu leži i problem upravljanja očekivanjima.
"Žurba je njegova svjesnost, jer on za svoje poteze ima samo dvije godine, a ne četiri. Zato što nakon dvije godine dolaze tzv. "midterm" izbori, a u ovom trenutku povijesno rekordan broj je po zadnjoj Gallupovoj analizi ljudi u SAD-u koji se ne osjećaju ni kao republikanci, a ni kao demokrati, njih oko 43%", kazao je Juričić.
"Što to znači? Ako ne upravljate svojim očekivanjima pravilno, ako najavljujete jako drastične poteze, a zapravo ih ne planirate napraviti, npr. ako vi shvaćate da Trump najavljuje preuzimanje Panamskog kanala, ali zapravo je to njegov pritisak da se smanje cijene za američke brodare koji tamo plove, onda ćete vrlo brzo razočarati biračko tijelo koje se klati između tabora i koje bi moglo kazniti te politike već nakon dvije godine, izmjenom ravnoteže na Hillu", kaže Juričić.
Kazao je kako su Trumpova obećanja prazna. "Velike riječi, ali će se na djelima vidjeti je li to moguće", ističe.
"Mene je jučerašnja inauguracija podsjećala više na Moskvu nego na Washington zato što je u red ispred svojih članova kabineta u vladi stavio oligarhe koji su po milijun dolara platili da bi tamo bili. To je svojevrsna paravlada", kazao je.