Novinar u središtu Signalgatea: Ne treba im Musk, dijete bi shvatilo što se dogodilo

Novinar u središtu Signalgatea: Ne treba im Musk, dijete bi shvatilo što se dogodilo
Screenshot: BBC

Kada je Jeffrey Goldberg objavio priču o tome kako su mu neki od najviših američkih dužnosnika pogreškom otkrili osjetljive informacije, razotkrio je veliki skandal. Urednik Atlantica tako je postao glavna meta svih viših dužnosnika Trumpove administracije u Washingtonu.

Posljednjih nekoliko dana američki predsjednik Donald Trump nazvao ga je "gubitnikom" i "ljigavcem", dok ga je njegov savjetnik za nacionalnu sigurnost Michael Waltz nazvao lažljivcem i "šljamom". Waltz je ranije ovog mjeseca očito pogreškom dodao Goldberga u grupni chat.

Prije nego što je postao meta političkih napada, Goldberg je na svom mobitelu gledao kako članovi kabineta, uključujući državnog tajnika Marca Rubija, ministra obrane Petea Hegsetha, direktora CIA-e Johna Ratcliffea i direktoricu nacionalne obavještajne službe Tulsi Gabbard, raspravljaju o osjetljivim detaljima, vremenu i ciljevima predstojeće vojne operacije u Jemenu. Činilo se da nisu primijetili njegovu prisutnost.

"Volio bih da je ovo kao u špijunskom romanu"

U intervjuu za BBC, Goldberg je rekao kako je sve počelo kada je na mobitelu primio poruku putem aplikacije Signal, koja omogućuje slanje šifriranih poruka, a popularna je među državnim dužnosnicima. Poruku mu je poslao račun pod Waltzovim imenom, što je Goldberg isprva smatrao šalom.

"Volio bih da je ovo kao u romanu Johna le Carréa", rekao je Goldberg referirajući se na pokojnog britanskog autora špijunskih romana. "Ali zamolio me da razgovaramo. Rekao sam da može. I sljedeće što znam jest da sam u ovoj jako čudnoj chat grupi s čelnim ljudima američke nacionalne sigurnosti."

Dok posljedice ovog skandala potresaju Washington, Waltz je preuzeo odgovornost jer je greškom dodao Goldberga u chat grupu, objašnjavajući kako je zapravo želio pozvati nekog drugog.

Waltz inzistira na tome da nikada nije upoznao Goldberga rekavši: "Ne bih ga prepoznao ni da se zabijemo jedan u drugog na ulici ili da ga vidim u policijskoj postaji."

"Ozbiljno će tražiti od Muska da otkrije kako je nečiji broj završio u nečijem telefonu?"

Međutim, prema Goldbergovoj tvrdnji, njih dvojica su se zapravo nekoliko puta sastali, iako je odbio detaljnije govoriti o njihovom odnosu.

"On očito može govoriti što želi, ali ja neću komentirati naše odnose", rekao je Goldberg. "Kao novinar nisam spreman javno govoriti o odnosima koje možda imam ili nemam s ljudima koji stvaraju vijesti."

No, jedna stvar je jasna: da biste nekome poslali poruku putem Signala, morate imati njegov broj telefona, što znači da je Waltz imao Goldbergov broj. Glavni sigurnosni savjetnik rekao je da je zatražio od Elona Muska, tehnološkog milijardera i Trumpovog savjetnika za vladinu učinkovitost, da istraži kako je došlo do pogreške. Goldberg je taj potez ismijao:

"Ozbiljno, sad ćete Elona Muska tražiti da otkrije kako je nečiji broj završio u nečijem telefonu? Pa to bi shvatilo svako dijete od osam godina", rekao je Goldberg.

Prvo je izostavio detalje o vojnoj misiji, kasnije objavio poruke

Ključno pitanje je ipak: "Je li primjereno da dužnosnici za nacionalnu sigurnost razgovaraju o tome putem Signala na svojim mobitelima?", pitao se Goldberg.

U svom članku, u kojem je prvi put otkrio pristup chat grupi, Goldberg je izostavio precizne detalje koji su podijeljeni o vojnoj misiji protiv pobunjenika Huta u Jemenu 14. ožujka. Dužnosnici Trumpove administracije odmah su umanjili značaj članka, nazivajući ga lažljivcem i osporavajući tvrdnje da su dijeljene povjerljive informacije.

Zbog toga je dva dana kasnije magazin objavio cijele tekstualne poruke, uključujući nekoliko Hegsethovih koje sadrže operativne pojedinosti. Na pitanje je li to bila teška odluka odgovorio je:

"Kad je Donald Trump rekao da tu nema ničega, i kad su Tulsi Gabbard i John Ratcliffe rekli da nema osjetljivih ili povjerljivih informacija – shvatili smo da se ne slažemo. Oni govore jedno, a mi imamo te poruke. Možda bi ih ljudi trebali vidjeti", rekao je.

Trump Goldberga nazvao ljigavcem

U tekstualnim porukama, poslanim prije početka prvog vala napada, detaljno se opisuje kad će poletjeti borbeni zrakoplovi F-18, kada će prve bombe biti bačene na položaje Huta i kada će biti ispaljeni projektili Tomahawk. Hegseth tvrdi kako to nisu "ratni planovi" niti klasificirane informacije.

Predsjednik Trump je izrazio podršku Hegsethu rekavši da "radi odličan posao" i ponovno nazvao Goldberga "ljigavcem". Bijela kuća tvrdi kako podijeljene informacije nisu bile ratni planovi u tehničkom smislu.

Goldberga nisu pokolebale njihove uvrede ni tvrdnje.

"Ako mi ministar obrane Pete Hegseth šalje poruke govoreći da će biti pokrenut napad na Jemen – opisuje koje će zrakoplove koristiti, kakvo oružje, i kad će bombe pasti dva sata nakon što sam primio poruku – meni to djeluje kao vrlo osjetljiva informacija i ratni planovi", rekao je.

"Nikad se ne brane, samo napadaju"

Ovo nije prvi put da je novinar na udaru Trumpova bijesa. Godine 2020. objavio je članak u Atlanticu u kojem su visoki vojni dužnosnici citirali Trumpa kako poginule američke vojnike naziva "jadnicima" i "gubitnicima", što su predsjednik i njegova administracija snažno demantirali.

Na pitanje kako doživljava te osobne napade s najviših razina američke vlasti, odgovorio je:

"To je njihova taktika. Nikad se ne brane, samo napadaju", rekao je Goldberg. "Dakle, sjedim mirno, bavim se svojim poslom. Oni me uvuku u ovaj Signal chat i sad mene nazivaju ljigavcem. To mi stvarno nije jasno."

Trump zasad brani svoj tim za nacionalnu sigurnost i očito ne namjerava otpustiti nikoga zbog onoga što naziva medijskim "lovom na vještice". No Goldberg kaže kako u Bijeloj kući vlada osjećaj da je Waltz napravio ozbiljnu pogrešku i zabrinutost zbog načina na koji se rješava incident.

"Dio mene želio bi vidjeti što se još tamo događa"

"Kad bi kapetan u zračnim snagama, koji radi s CIA-om i State Departmentom, ovako upravljao osjetljivim informacijama, bio bi otpušten i kazneno gonjen", zaključio je Goldberg.

Goldberg nije ostao u grupi čekati posljedice, nego ju je napustio smatrajući to odgovornim potezom.

"Dio mene želio bi vidjeti što se još tamo događa. Ali tu ima puno pitanja zakona i etike o kojima ne mogu govoriti", zaključio je Goldberg. "Vjerujte mi kad kažem da sam odluku donio nakon savjeta raznih stručnjaka."

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.